ربیعی و موافقان، مخالفانش در جلسه استیضاح چه گفتند؟

تهران- ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی به ابقای علی ربیعی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رای دادند که عملکرد صندوق های بازنشستگی و شرکت های زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) بخش مهمی از اظهارات موافقان، مخالفان و وزیر را در این جلسه به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرنگاران ایرنا، در جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که صبح روز سه شنبه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، نمایندگان موافق، مخالف و وزیر تعاون به ایراد سخنرانی پرداختند.
در حالی که 9 نماینده در بیان علت استیضاح ربیعی سخنرانی کردند، تنها دو نماینده با در مخالفت با آن پشت تریبون مجلس قرار گرفتند زیرا ربیعی ترجیح داد تنها بخشی از وقت قانونی خود برای دفاع از عملکردش را در اختیار نمایندگان موافق قرار دهد.

** دلایل استیضاح کنندگان چه بود؟
نخستین موافق استیضاح، محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس بود که به مواردی همچون وضعیت نابسامان تعاونی ها، ایجاد تیمی برای رفع شبهات نمایندگان در مجلس توسط ربیعی، رسیدگی به احزاب به جای رسیدگی به حقوق کارگران، اداره صندوق تامین اجتماعی به صورت جناحی و باندی و گماشتن افراد غیرمتخصص در پست های تخصصی اشاره کرد.
حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار نیز با توصیف اوضاع و احوال وزارت کار و رفاه اجتماعی به یک بیمار مواردی همچون خوب نبودن ‌اوضاع و احوال اقشار ضعیف، نبود منابع برای حل مشکل بازنشستگان روستایی، مساعد نبودن وضعیت معیشتی کارگران و بازنشستگان را دستمایه مخالفت خود با ربیعی قرار داد.
ابوالفضل حسن بیگی نماینده مردم دامغان نیز به عنوان سومین نماینده موافق استیضاح با بیان اینکه ربیعی را از سال 60 در قرارگاه حمزه می شناسد، به بکارگیری افرادی که توانایی لازم را ندارند، اشاره داشت و در عین حال از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای تخصیص اعتبار به کارگران ذوب آهن و مشکلات شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) اشاره کرد.
شهاب نادری نماینده اورامانات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر برای جوانان مناطق مرزی شغل ایجاد نشود، جذب گروهک های تروریستی کومله و داعش می شوند، بر مسایلی همچون سوء مدیریت و فساد در شستا، فقدان تعهد و کارآمدی و بی توجهی به اشتغال و وجود 40 درصد از بنگاه های اقتصادی کشور در مجموعه وزارت رفاه تاکید داشت.
محمدحسین فرهنگی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی به عنوان پنجمین موافق استیضاح ربیعی بر مدیریت نادرست منابع کارگران، پرداخت نشدن بدهی دولت به صندوق های بازنشستگی، فقدان کار کارشناسی در واگذاری بنگاه های سودده شستا، زیانده بودن بنگاهای اقتصادی وزارت رفاه، مدیریت ناصحیح اموال کارگران، استخدام نکردن معلمان حق التدریسی فنی و حرفه ای را از دلایل درخواست استیضاح ربیعی ذکر کرد.
محمود نگهبان سلامی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در موافقت با استیضاح علی ربیعی، واگذار نشدن بنگاه های اقتصادی این وزارتخانه، پاسخگو نبودن در برابر تجمعات و خواسته های کارگران، وجود فساد در وزارت تعاون، وجود فضایی امنیتی، حل نشدن مشکلات اجتماعی، توجه نکردن به مشکل معلولان، پاسخگو نبودن شرکت هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیمای تهران - یاسوج را مورد تاکید قرار داد.
فریدون حسنوند نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنان خود در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بی توجهی به وعده اشتغال داده شده، لزوم اصلاح مدیران، برخورد با مفاسد و جمع کردن باشگاه‌های سیاسی، بی اعتنایی به جامعه کارگران و حضور ربیعی در ستاد انتخاباتی یکی از نامزدهای سال 88اشاره کرد.
غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران در مجلس نیز در موافقت با استیضاح ربیعی، مشکلات بانک رفاه کارگران، انتخاب نشدن مدیران قوی در وزارت تعاون، عذرخواهی نکردن وزیر بابت سقوط هواپیمای تهران - یاسوج و غرق شدن کشتی سانچی را از دلایل استیضاح ربیعی دانست.
محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس به عنوان آخرین موافق استیضاح متناسب نبودن تخصص فردی که سابقه فعالیت در حوزه های امنیتی دارد با کار در وزارت تعاون، وجود مشکلات ساختاری در این وزارتخانه و فقدان بازدهی شرکت های زیر مجموعه وزارت تعاون را از محورهای موافقت با استیضاح ربیعی دانست.

**مخالفان استیضاح چه می گفتند؟
جهانبخش محبی نیا نماینده مردم شاهین دژ در مجلس در مخالفت با استیضاح ربیعی خدمت شبانه روزی وزیر، تعلق داشتن به خانواده فقیر، توجه به دغدغه‌های نمایندگان، حضور در تمامی استان ها، توجه به اشتغال نیروهای بیکار را از دلایل رای اعتماد به وی دانست.
مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس نیز در مخالفت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ربیعی را 100 درصد اصلاح طلب و وزیری پرتلاش توصیف کرد و رضایت از فعالیت های بهزیستی و توانبخشی در مجموعه وزارت رفاه، عملکرد خوب اقتصادی، افزایش تعداد بیمه شدگان تامین اجتماعی، از جنس کارگران بودن و تعامل با اصولگرایان و مستقلین مجلس را از دلایل مخالفت خود با استیضاح وی برشمرد.

**دفاع ربیعی از عملکرد پنج ساله خود در وزارت تعاون
علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سه نوبت به دفاع از خود پرداخت که می توان به موضوعاتی همچون حل نشدن فقر و بیکاری با پول پاشی، لزوم اصلاح صندوق های بازنشستگی، نداشتن نقش صندوق های بازنشستگی در پرونده های فساد، حضور 90 درصد شرکت های این وزارتخانه در بورس، شناخت کارگران به عنوان فرمایان وزارت کار، به ارث بردن شرایط نامطلوب از دوره های گذشته، پیشی گرفتن نرخ دستمزد بر نرخ تورم اشاره کرد.
وی با شفاف سازی درباره عملکرد شستا، دنبال کردن رفع فقر مطلق و اشتغال فراگیر و مسکن حمایتی، افزایش تشکل های مردمی و بهبود سیاست های رفاهی و حضور اقتصاددانان اجتماعی در این وزارتخانه را از رویکردهای خود برشمرد.
در نهایت از مجموع 253 رای ماخوذه، 126 نماینده رای موافق، 124 نماینده رای مخالف و دو نماینده رای ممتنع به ربیعی دادند و با احتساب یک رای باطله با ابقای ربیعی در صدر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موافقت کردند.
سیام**9103**2025

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال