گشایش معنادار در روابط بغداد - اربیل و تقدیر ویژه نیچروان بارزانی

اربیل- ایرنا- نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در پی دستور حیدرالعبادی برای لغو ممنوعیت پروازهای بین المللی به اربیل و سلیمانیه که گشایشی معنادار در روابط بحران زده بغداد - اربیل تلقی می شود، از وی تشکر و قدردانی کرد.

وی روز سه شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی با اعلام قدردانی خود از این تصمیم اظهار داشت: ما از همه کسانی که در لغو ممنوعیت پروازها نقش داشتند و بخصوص حیدرالعبادی نخست وزیر عراق که دستور مستقیم را ایشان صادر کرده اند تشکر و قدردانی می کنیم.
نامبرده در ادامه گفت: در تماسی تلفنی که با حیدرالعبادی نخست وزیر عراق داشتم ایشان اعلام کرد که قبل از عیدنوروز حقوق برخی از کارمندان اقلیم کردستان عراق را نیز ارسال خواهند کرد.
بارزانی اظهار کرد: بازگشایی فرودگاهها و ارسال حقوق یک گام مهم در مسیری درست می باشد که از سوی دولت مرکزی عراق برداشته شد.
وی تاکید کرد با ادامه این روند اربیل و بغداد می توانند بقیه مشکلات موجود را نیز حل و فصل کنند.
ممنوعیت پروازهای بین المللی به اربیل و سلیمانیه بعد از آن امد که سران کردستان عراق در اقدامی یک جانبه و مخالف قانون اساسی عراق دست به برگزاری همه پرسی در سوم مهرماه سال جاری زدند.
بدنبال برگزاری همه پرسی، پارلمان دولت را ملزم به اتخاذ اقداماتی قانونی علیه اقلیم و در میان این اقدامات لغو پروازهای بین المللی به اربیل و سلیمانیه کرد.
با حکم دادگاه عالی فدرال عراق مبنی بر غیرقانونی بودن همه پرسی و تاکید مقامات اقلیم بر پایبندی به قانون اساسی عراق اربیل و بغداد مذاکراتی را برای بازگشایی فرودگاهها در دستور کار خود قرار دادند که نهایتا منجر به توافقی 6 بندی شد.
خاورم**351**380**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال