به جای چهارشنبه سوزی کرمانشاه را گرم کنیم*حسین فتح الهی

صدای پای نوروز و پیش درآمدهای سال نو درحالی به گوش می رسد که هنوز هموطنان کرد زبانمان در سرپل ذهاب و کرمانشاه شب های سرد و سوزناک را در آغوش سرما به سپیده دم گره می زنند.

چندماهی از زلزله کرمانشاه می گذرد، زمان مثل تندباد گذشت، تا بر دیو سیاه زلزله که پدر و مادر و زن و شوهرها و کودکان هم کیشمان را در غرب کشور به آغوش خروارها خاک سپرد، سرپوش بگذارد. زمان گذشت تا از اندوه و غم و مصیبت مانده های بی خانمان بکاهد اما مگر می شود فراموش کنند که دیگر صدای قدم های مادر نمی آید یا پدر دیگر بر کوبه در نمی کوبد.
روزمرگی ها و مشغله های زندگی فراموشمان نکند که هزاران مصیب زده هموطن هنوز در شب و روزهای سرد زمستان مهمان خانه های آهنین کانکس و پارچه ای چادرند و هنوز چشم به جاده سخاوت همنوعانشان دوخته اند تا بار دیگر پایه های یک زندگی ساده را علم کنند.
هنوز لب های کودکان کرمانشاه، خشک از مصیبت است. انتظار دست های سخاوتمندی را می کشند که بذر عاطفه بکارند و لبخند درو کنند. تا کودکان بی لالایی مادران، جامانده از درس و مشق مدرسه مهمترین درس انسانیت را در کلاس عاطفه و مهر هموطنان در جای جای این سرزمین اصیل، تمرین کنند.
انسانیتی که از همان ثانیه های نخست حادثه مشت شد و محموله محموله محبت را روانه خانمان های آوارشده کرد و امروز در ادامه این سیرعاطفه، نگذاریم صدای سوت قطار همیاری در ریل نوعدوستی، در غریو شادی طبل عیدانه گم شود.
نگذاریم صدای ترقه و فشفشه های چهارشنبه آخر سالمان به گوش پر از ناله و شیون کودک کرمانشاه برسد، از سبد خریدهای عیدمان سهمی هم برای خانواده همنوع زلزله زده بگذاریم و از اجتماع هزینه وسایل مصیب زای چهارشنبه سوزی پهنه ای از گرمای محبت و پوشاک و پتو و سقف خانه بسازیم تا همنوعانمان کمی دورتر از روزهای غم سال جدید را آغاز کنند.
به جای چهارشنبه سوزی های آخر سال که عده ای را عزادار می کند و رهاوردش برای عده بیشماری یک عمر پشیمانی و حسرت است، روز و شب هایی گرم برای خواهران و برادرانمان در غرب به ارمغان ببریم.
هر چند آمار تایید شده در این خصوص وجود ندارد ولی برخی آمارهای غیر رسمی در این زمینه حاکی از انتقال سرمایه برای قاچاق و تهیه موادمحترقه چهارشنبه سوری است.
بر اساس این آمار به طور میانگین اگر هر 23‌ میلیون و 800‌هزار خانواده ایرانی فقط از یک نوع موادمحترقه ارزان قیمت به‌طور مثال یک آبشار سه‌هزار تومانی خریداری کنند در روزهای پایانی سال گردش مالی این موادمحترقه به خروج 71‌میلیارد و 400‌ میلیون تومان از کشور منجر می شود.
این میزان هزینه می توان برای هزاران هموطن زلزله زده سرپناه آفرید و هزاران دل را شاد و امیدوارکرد این علاوه بر تمام هزینه های گزافی است که فراتر از هزینه های مالی برای درمان آسیب ها و جراحات سوانح این شب نصیب مصدومان می شود.
چهارشنبه آخرسال را به جای پرکردن بخش های سوانح و سوختگی بیمارستان ها به چهارشنبه محبت و یاری با «نه » گفتن و خط کشیدن بر هزینه های لذت کاذب و بیهوده خانمان سوز این شب تبدیل کنیم تا این پیش درآمدی برای نوروز زیبای واقعی باشد.
هر ایرانی می تواند با احیا سنت های دیرینه قاشق زنی ها و بوته سوزی شادی ساده چهارشنبه سوری خشتی بر سقف ویران کرمانشاه نهد.
1724*3063

* خبرنگار ایرنا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال