گردشگری و چالش رسانه ای سیستان و بلوچستان هراسی - اسماعیل مرادقلی*

برخی رسانه ها با انعکاس اخبار هیجانی منفی نقش اصلی در ایجاد چهره ای نامناسب از سیستان و بلوچستان در کنار تمام توانمندی های آن داشته اند و با وجود تاکیدهای همیشگی این رویه نادرست همچنان ادامه دارد.

بی شک یکی از عواملی که سایه بی مهری گردشگران، مسافران و سرمایه گذاران را به سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور افکنده، انعکاس اخبار هیجان انگیز و اغراق آمیز است به طوری که گاه برخی از سایت ها و گروه های خبری مجازی و سطح پائین برای جذب خواننده، یک نزاع خیابانی توسط اراذل و اوباش این استان را به حادثه ای تروریستی تبدیل کرده و این خبر همچون توده سرطانی بدخیمی به سراسر کشور و حتی منطقه انتقال می یابد.
همچنین برخی دستگاه ها که خود نقش بسزایی در تامین امنیت این استان دارند هنگام انعکاس توانمندی های خود از طریق رسانه ها به شکلی پر آب و تاب و بدون در نظر گرفتن عواقب آن پرداخته و با توجه به علاقه عامه مردم به اخبار منفی، تمام زوایای مثبت این استان از نظرها پنهان مانده و سایه ناامنی و هولناکی بار دیگر بر سر این استان سایه می افکند.
متاسفانه به سبب برخی بی مهری های رسانه ای سیستان و بلوچستان هراسی در کشور وجود دارد که این امر موجب کاهش استقبال گردشگران داخلی از این استان شده است، گرچه ایران هراسی در دنیا از سوی رسانه های خارجی انجام شده بود اما سیستان و بلوچستان هراسی در ایران از سوی رسانه های داخلی با انعکاس اخبار منفی از این استان بوجود آمده است.
طبیعی است که استان پهناوری همچون سیستان و بلوچستان با مرزهای طویل و قرار گرفتن در همسایگی دو کشور تقریبا ناامن شاهد برخی اتفاقات ناگوار باشد اما با تلاش شبانه روزی نیروهای امنیتی، انتظامی و نظامی و دستگاههای سیاسی و قضایی و از همه مهمتر همکاری بسیار خوب مردم نجیب و خونگرم این استان حتی اندک رخدادهای ضد امنیتی نیز از این منطقه رخت بر بسته و فضای قبلی آن به محیطی امن برای کار، تلاش، عمران و آبادانی تبدیل شده است.
در این میان رسانه های جمعی به ویژه رسانه های محلی باید بیش از آنچه تا کنون برای معرفی جاذبه ها، ظرفیت ها و توانمندی های این استان تلاش کرده اند سخاوت به خرج دهند و چهره واقعی و زیبای سیستان و بلوچستان را به تصویر بکشند.
باید توجه داشت که رسانه ها در برابر اخبار منعکس شده مسئول هستند و باید کمی مسئولانه تر برخورد کنند.
سیستان و بلوچستان زیبای های زیادی دارد که باید به آنها بیشتر پرداخته شود تا همه از وجود آنها و نیز ظرفیت های فراوان و ناشناخته این استان آگاه شوند.
رسانه ها نماینده افکار عمومی هستند و باید برای گرفتن حق این استان به خوبی تلاش کنند.
دستگاه های انتظامی و نظامی نیز می توانند به جای انعکاس روزانه و ساعتی اخبار کشفیات خود، آن را در قالب بولتن های ماهیانه یا سالانه ارائه دهند تا از این طریق طرز نگاه منفی از این استان رخت بر ببندد.
جالب این است که موضوع اخبار منفی سالهاست در این استان مطرح می شود اما نه تاثیری بر سیاست های داخلی رسانه ها برای انعکاس این اخبار دارد و نه تاثیری در دستگاه های مربوط به این اخبار و با روند پیش رو احتمال می رود این اوضاع هرگز به سامان نرسد.
*خبرنگار مرکز زاهدان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال