رونمایی از راهبردهای دو اندیشکده مطالعات راهبردی و مدیریت هوشمند بحران

تهران- ایرنا- راهبردها و برنامه های «اندیشکده ایرانی مطالعات راهبردی» و «اندیشکده مدیریت هوشمند بحران» در گردهمایی اساتید بسیجی دانشگاه های تهران رونمایی شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سازمان بسیج اساتید کشور، این دو مرکز در قالب اندیشکده های راهبردی ملّی و موضوع محور در سازمان بسیج اساتید کشور، طرح ریزی و راه اندازی شده است.
دبیر ستاد اندیشکده های راهبردی سازمان بسیج اساتید کشور در این مراسم که به میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن اشاره به ضرورت تشکیل این اندیشکده گفت: مطالعات راهبردی همیشه به عنوان یکی از ضرورت ها در کشورهای مختلف به شمار می آید، انقلاب اسلامی ایران نیز از آغازین روزهای خود تاکنون در سطوح مختلف مورد تهاجم و نفوذ دشمنان قرار گرفته است؛ لذا تمرکز یک اندیشکده به صورت مستقل بر مسائل راهبردی ایران، ضروری است.
مهدی قیصری با تشریح اهداف و برنامه های این اندیشکده افزود: با توجه به دورنمای راهبردی نظام مقدس جمهوری اسلامی در سه سطح ملّی، منطقه ای و جهانی و نگاه مقام معظم رهبری ناظر به تمدن سازی نوین اسلامی، اهداف و برنامه های اصلی این اندیشکده طراحی و تدوین شده است.
وی اندیشه ورزی در موضوعات راهبردی در حوزه های جغرافیایی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، حقوقی و اجتماعی ایران، بازشناسی شرایط ، فرصت ها، موانع و تهدیدات تحقق و تثبیت دستاوردهای تمدن نوین ایرانی اسلامی و افزایش، ارتقای ظرفیت و کارآمدسازی ایده ها و اندیشه های بومی در تمدن سازی نوین ایرانی اسلامی را از برنامه های این اندیشکده برشمرد.
قیصری ادامه داد: بررسی، پایش و ارائه راه حل های متناسب با تهدیدات حال و آینده در حوزه تمدن نوین ایرانی اسلامی، راهبردنگاری، گفتمان سازی، ارائه گزارش و مطالبه گری در مسائل و موضوعات راهبردی و همگرایی و هم افزایی اندیشه های نخبگان، اندیشمندان و صاحب نظران در موضوعات و مسائل راهبردی نیز از دیگر اهداف اندیشکده مطالعات راهبردی است.
وی در ادامه با اشاره به ضرورت تشکیل اندیشکده مدیریت هوشمند بحران گفت: در راستای نگاه حل المسائلی در سازمان بسیج اساتید کشور، ناظر به رفع مشکلات و معضلات عمده و اصلی کشور و جامعه، و یاری رساندن به مسئولان اجرایی در حل و رفع این مسائل، اندیشکده مدیریت هوشمند بحران طراحی شده است.
قیصری در تشریح اهداف و برنامه های این اندیشکده افزود: وضعیت کنونی مدیریت بحران در کشور از یک سو و پیشرفت علم و فناورانه های نوین در حوزه مواجهه با بحران ها و حوادث طبیعی و غیرطبیعی از سوی دیگر، این ضرورت را ایجاد کرد تا اندیشکده ای به صورت مستقل و در سطح ملّی به موضوع هوشمندسازی امر مدیریت بحران اختصاص یابد.
دبیر ستاد اندیشکده های راهبردی سازمان بسیج اساتید کشور ادامه داد: از جمله اهداف و برنامه های اصلی این اندیشکده می توان به رصد تحولات علم و فناوری در زمینه مدیریت هوشمند بحران در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی، تهیه و تدوین راهبردهای متناسب برای حل معضلات و مسائل مربوط به آمایش سرزمین و طرحهای توسعه در زمینه مدیریت هوشمند بحران، تولید و بومی سازی علم و فناوری در زمینه مدیریت هوشمند بحران و همکاری و بهره گیری از ظرفیت های علمی و تخصصی مجامع دولتی و غیردولتی علمی، صنفی، اجرایی و سازمان های مردم نهاد مدیریت بحران در سطوح ملی و بین المللی اشاره کرد.
وی افزود: آینده پژوهی، اطلاع رسانی و مطالبه گری در زمینه مدیریت هوشمند بحران، ایجاد سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری، انتشار یافته های علمی و گزارش طرحهای تحقیقاتی در زمینه مدیریت بحران، برگزاری کارگاه های آموزشی و کنفرانس های ملی و بین المللی مدیریت هوشمند بحران و حمایت از پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی در زمینه مدیریت بحران نیز از دیگر اهداف تشکیل این اندیشکده است.
قیصری خاطرنشان کرد: اندیشکده مدیریت هوشمند بحران به همت کانون بسیج اساتید دانشگاه تهران و با مدیریت دکتر دلاور عضو هیات علمی دانشگاه تهران، راه اندازی شده و فعالیت خواهد کرد.
فراهنگ**1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال