فرد مهاجم دربرابر اقامتگاه سفیر ایران دراتریش گرایش افراطی داشته است

وین - ایرنا - مقام های اتریش روز سه شنبه اعلام کردند فرد عامل حمله به یک مامور پلیس در برابر اقامتگاه سفیر ایران در وین ، گرایش های دینی افراطی داشته است.

به گزارش ایرنا، 'میکائیلا کاردیس' رئیس اداره امنیت عمومی پلیس اتریش در یک کنفرانس خبری گفت: شواهد اولیه حاکی از آن است که این مرد 26 ساله 'آشکارا گرایش هایی به اسلام سیاسی' (گرایشهای افراطی و سلفی) داشته است. وی گفت که وسایل و اقلام توقیف شده در محل اقامت او در روزهای آینده مورد بررسی بیشتر قرار خواهد گرفت.
به گزارش مطبوعات اتریش ، با تجسس ماموران پلیس و واحد ضد تروریستی در روز دوشنبه از آپارتمان محل سکونت فرد عامل حمله همچنان علت و انگیزه های اقدام یکشنبه شب مشخص نشده است. داده ها و اطلاعات به دست آمده از رایانه ها و گوشی تلفن همراه این فرد همچنان در دست بررسی و تحقیق است و ماموران امیدوارند با تکمیل این تحقیقات بتوان به انگیزه این فرد پی برد.
روز گذشته (دوشنبه) نیز پلیس اتریش با صدور بیانیه ای اعلام کرد انگیزه حمله شب گذشته به اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین نامشخص است و تحقیقاتی گسترده در این زمینه آغاز شده است.
روزنامه'کوریر'اتریش به نقل از'هارالد شوروس'سخنگوی پلیس نوشته که انگیزه های مذهبی و سیاسی در این حادثه منتفی نیست . این سخنگو همچنین گفته که ممکن است اختلالات روانی فرد مهاجم عامل این حادثه بوده باشد.
به نوشته این روزنامه ، فرد مهاجم یک اتریشی مصری تبار به نام 'محمد .ی' بوده که به گفته دوستانش اعتقادات دینی داشته ودرصفحه فیسبوک خود یکی از واعظان متعصب آلمانی به نام 'پی یر فوگل' که زمانی از اعضای یک گروه سلفی بوده است را دنبال می کرده است.
این روزنامه به نقل از دوستان 'محمد ی' نوشته که او اهل مسجد و عبادت بوده و حتی مدتی در علوم اسلامی (سلفی) تحصیل کرده است و این گمانه زنی را مطرح کرده که او ممکن است در ماههای اخیر به گرایش های افراطی متمایل شده باشد.
نشریه اتریشی پروفیل (Profil) سال گذشته نوشته بود که تقریبا یک سوم از جوانان مسلمان در این کشور در خطر پیوستن به گروه های افراطی قرار دارند. به نوشته این نشریه، گزارش ها حاکی از این است که گروه های افراطی با برنامه ریزی های دقیق به دنبال جذب نیرو در جهت اهداف خود هستند. در حال حاضر نیز بررسی ها نشان می دهد که بیش از 400 تن از جوانان یا جذب این گروه های رادیکالی شده اند و یا به دنبال برقراری ارتباط با آنها هستند که بیشتر آنان جوانان چچنی تبار و ترک تبار هستند.
حدود ساعت 11 و نیم شب یکشنبه (به وقت محلی) حادثه ای در برابر اقامتگاه سفیر ایران در منطقه 13 شهر وین روی داد و فردی مهاجم با بیرون آوردن چاقویی از زیر ژاکت خود اقدام به حمله به سرباز محافظ کرد. سرباز در ابتدا با استفاده از اسپری فلفل برای دور کردن مهاجم تلاش کرد که تاثیری نداشت . در این درگیری سرباز 23 ساله از ناحیه بازو مجروح شد و فرد مهاجم 26 ساله که تابعیت اتریشی داشته است ، به ضرب گلوله کشته شد.
بنابر بیانیه پلیس اتریش ، انگیزه مهاجم از این اقدام کاملا نامشخص است و واحد ضد تروریستی پلیس اتریش (LTV) تحقیقات گسترده ای در این زمینه آغاز کرده است.
رسانه های اتریش از جمله روزنامه 'وینر تسایتونگ' و 'دی پرسه' در باره این حادثه همچنین به سابقه تاریخی ساختمان محل اقامت سفیر ایران اشاره میکنند که ساختمانی تاریخی است که مذاکرات مهم مربوط به دولت موقت در جمهوری دوم اتریش در زمان 'کارل رنر' در آوریل 1945 پس از جنگ جهانی در این ساختمان انجام شده است.
اروپام**1078**1590

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال