گنجینه ای از خاطرات آزادگان جمع آوری شده است

تهران - ایرنا - مدیرعامل انتشارات موسسه فرهنگی پیام آزادگان گفت: با همکاری انتشارات این موسسه و بیان خاطرات آزادگان و اسرای دوران جنگ تحمیلی، گنجینه ای از خاطرات آزادگان ایران در 10 سال گذشته جمع آوری شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، بیژن کیانی روز سه شنبه در نشست خبری کتاب سرباز کوچک امام، کتاب تقریظ گرفته از مقام معظم رهبری در محل موسسه فرهنگی پیام آزادگان افزود: تمامی اسناد مربوط به آزادگان و اسیران جنگ تحمیلی جمع آوری شده بود اما به دلیل عدم انتشار آن با مشکل مواجه شدیم که به همین دلیل مجوز انتشارات این موسسه از سال 1386 گرفته شد.
وی تصریح کرد: در 10 سال گذشته تاکنون، یک چهارم کل کتاب های سراسر کشور با موضوع آزادگان دوران دفاع مقدس را انتشارات این موسسه به چاپ رسانده است، البته حدود 850 عنوان کتاب با این موضوع در کل کشور تهیه و تدوین شد که 190 مورد آن در قالب کتاب توسط انتشارات این موسسه فرهنگی به چاپ رسیده است.
کیانی ادامه داد: همچنین قرار است سال آینده تعداد عناوین کتاب با موضوع خاطرات آزادگان و اسیران جنگ به بیش از 200 عنوان کتاب برسد.
وی در ادامه با بیان اینکه حدود 10 هزار ساعت مصاحبه صوتی آزادگان در مدت 12 سال از تاسیس موسسه فرهنگی پیام آزادگان جمع آوری شده است، اظهار داشت: ما فقط به جمع آوری خاطرات آزادگان بسنده نکرده ایم بلکه تمامی این مصاحبه ها در 30 تا 40 موضوع برجسته مرتبط با اسارت آزادگان ساماندهی شده است.
مدیرعامل انتشارات موسسه فرهنگی پیام آزادگان با بیان اینکه یکی از آثار این موسسه چاپ کتاب سرباز کوچک امام در مدت زمان حدود دو تا سه سال بود، افزود: این کتاب در نهایت مربوط به خاطرات مهدی طحانیان به چاپ رسید که اخیرا مقام معظم رهبری تقریظ بر این کتاب داشته اند.
وی اضافه کرد: این کتاب به دست رهبر معظم انقلاب اسلامی که رسید مطالعه شد و تقریظی را درباره این کتاب نوشت که به سهم خودمان از مقام معظم رهبری تقدیر و تشکر می کنیم، البته ایشان در همه حوزه ها حضور و نظرشان موثر بوده است اما در حوزه آزادگان چون به شکل تخصصی است پیوسته حمایت های شان شامل حال آزادگان می شود.

** دفاع مقدس بدون طرح مساله اسارت بی هویت می ماند
محمدرضا سنگری به عنوان یک پژوهشگر و عضو شورای پژوهشی موسسه فرهنگی پیام آزادگان نیز در این نشست با اشاره به اینکه دفاع مقدس بدون طرح مساله اسارت بی هویت می ماند، گفت: آزادگان چهره روشن دفاع مقدس را در اسارت نشان دادند و ایران کوچکی در آنجا شکل گرفت که دشوارتر از دوران جبهه را گذراندند.
وی با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری از آزادگان با عنوان الماس های صیقل خورده، تصریح کرد: در دوره اسارت زن و مرد، نوجوانان، جوانان و همه بودند و مهدی طحانیان که حسین فهمیده ماست به عنوان یک اسیر نوجوان، کتابی تحت عنوان سرباز کوچک امام درباره این اسیر نوجوان به چاپ رسیده است.
سنگری ادامه داد: این کتاب بسیار ارزشمند بسیار شاخص و ارزنده است به طوری که 350 ساعت مصاحبه یعنی حدود 15 روز تمام، در این کتاب آمده است و حتی 38 هزار سوال در این کتاب مطرح شده است.
وی درباره تقریظ مقام معظم رهبری روی این کتاب نیز گفت: این تقریظ فوق العاده و زیبا بود و نشان می دهد که رهبری به عنوان امام مطالعه همه مسایل را مطالعه هستند.
به گزارش ایرنا، متن تقریظ حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری بر کتاب سرباز کوچک امام به شرح زیر است.
سرگذشت این نوجوان شجاع، باهوش و صبور در اردوگاههای اسارت، یکی از شگفتی های دفاع مقدس است؛ ماجراهای پسر بچه 13 یا 14 ساله ای که نخست میدان جنگ و سپس میدان مقاومت در برابر ماموران درنده خوی بعثی را با رفتار و روحیه ای اعجاب انگیز، آزموده و از هر دو سربلند بیرون آمده است. دل بر مظلومیت او می سوزد ولی از قدرت و تحمل و صبر او پر می کشد؛ این نیز بخشی از معجزه بزرگ انقلاب اسلامی است. در این کتاب، نشانه های خباثت و لئامت ماموران بعثی آشکارتر از کتاب های مشابهی است که خوانده ام. به هر حال این یک سند باارزش از دفاع مقدس و انقلاب است؛ باید قدر دانسته شود.
خوب است سست پیمان های مغلوب دنیا شده، نگاهی به امثال این نوشته صادقانه و معصومانه بیندازند، شاید رحمت خدا شامل آنان شود.
به گزارش ایرنا، کتاب سرباز کوچک امام به قلم فاطمه دوست‌ کامی؛ در 761 صفحه توسط انتشارات موسسه فرهنگی پیام آزادگان منتشر شده است و در این کتاب، خاطرات دوران اسارت آزاده‌ سرافراز، مهدی طحانیان در سنین نوجوانی در زندان‌ های رژیم بعث عراق (از سال های 1361 تا 1369) روایت شده است.
اجتمام ** 7268**1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال