5 راس قوچ و میش پارک پردیسان بجنورد به یزد منتقل شدند

بجنورد-ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: پنج راس قوچ و میش پارک پردیسان بجنورد هفته جاری به یک سایت تکثیر و پرورش وحوش استان یزد منتقل شدند.

سید اصغر مطهری، سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: انتقال این قوچ و میش ها با تصمیم سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است.
وی درباره برخی شائبه ها و نگرانی ها مبنی بر اینکه احتمال اختلاط نژاد در گونه های مزبور در سایت تکثیر و پرورش یزد وجود دارد گفت: قرار نیست نژاد های قوچ اوریال بجنورد در سایت تکثیر و پرورش استان یزد، مختلط شوند و هیچ نگرانی در این باره وجود ندارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: تمام کارها و اقدامات لازم برای انتقال قوچ و میش ها به لحاظ تایید سلامت این وحوش و سایر اقدامات انجام شده است.
وی اظهار کرد: پارک پردیسان بجنورد محل نگهداری پستاندارانی است که به علت های مختلف قادر به ادامه زندگی در طبیعت و بازگشت به دامان طبیعت را ندارند از این رو سازمان حفاظت محیط زیست به ناچار برای نگهداری از آنان متحمل هزینه شده است و بره هایی که از این وحوش در این سایت به دنیا می آیند نیز قادر به زندگی در طبیعت نیستند.

* ایجاد سایت تکثیر و پرورش قوچ اوریال در استان
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود از اعلام آمادگی یک سرمایه گذار بخش خصوصی برای ایجاد سایت تکثیر و پرورش قوچ اوریال و جبیر در این استان خبر داد و گفت: این اداره کل از سرمایه گذاری در این حوزه استقبال می کند و آمادگی داریم قوچ و میش اوریال و آهو که در پارک پردیسان نگهداری می شود، به سایت های مزبور منتقل کنیم.
مطهری افزود: یکی از رویکردهای سرمایه گذار در ایجاد سایت تکثیر و پرورش قوچ و میش اوریال، ایجاد شکارگاه اختصاصی است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به گرایش و علاقه برخی افراد به استفاده از گوشت وحوش، یکی از رویکردهای ایجاد این سایت ها، پرورش و کشتار این وحوش و توزیع و عرضه گوشت است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تصریح کرد: در این شرایط حضور شکارچیان در عرصه ها کمتر می شود و گوشت وحوش به صورت مدیریت شده در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
رضا رحیمی، رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان بجنورد نیز درباره انتقال قوچ و میش ها به استان یزد گفت: به لحاظ قانونی، انتقال هر گونه دام از جمله وحوش باید با مجوز دامپزشکی انجام شود اما، انتقال قوچ و میش ها به یزد هیچ مجوزی از این شبکه نداشته است.
پارک پردیسان در منطقه نمونه تفریحی و گردشگری باباامان بجنورد قرار دارد که اداره کل حفاظت محیط زیست با فنس کشی مساحتی حدود 50 هکتار، طرح نگهداری وحوش را در آن به اجرا درآورده است.
اکنون در پارک پردیسان حدود 50 راس قوچ، میش، کل، بز و آهو نگهداری می شود و به گفته مسئولان محیط زیست استان، با زادآوری وحوش، اوایل بهار، حدود 20 راس دیگر به جمعیت قوچ و میش ها در پارک پردیسان افزوده می شود.
7185/ 6042

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال