غوطه شرقی چالش جدید واشنگتن در سوریه

تهران- ایرنا- تهدید تازه آمریکا مبنی بر ورود به صحنه درگیری های سوریه و تکرار اتهام استفاده دمشق از سلاح های شیمیایی در غوطه شرقی، جدی ترین تلاش برای جلوگیری از تکمیل پیروزی های دولت بر گروه های مسلح تکفیری است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر، پژوهش های خبری ایرنا، با پیشرفت نیروهای دولتی سوریه در غوطه شرقی مقامات واشنگتن بر شدت تهدیدات خود افزوده و حتی از امکان مداخله نظامی در سوریه سخن گفته اند.
یک روز پس از هشدار «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا درباره آنچه وی اقدام نابخردانه در استفاده دمشق از گازهای سمی خوانده، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل اظهار داشت در صورت لزوم برای جلوگیری از حملات شیمیایی و نیز پایان دادن به آلام انسانی در سوریه وارد عرصه عمل خواهد شد.
هیلی روز دوشنبه (بیست و یکم اسفندماه) قطعنامه دو هفته پیش شورای امنیت برای برقراری آتش بس سی روزه در غوطه شرقی را بی نتیجه خواند و گفت این وضعیت ادامه جنگ سوریه و متحدانش با مخالفان سیاسی است. وی همچنین خواستار پیش نویسی تازه برای برقراری آتش بس در این منطقه شد.
در برابر اظهارات هیلی و نماینده فرانسه که خواستار اعمال فشار روسیه بر سوریه به منظور توقف درگیری ها در غوطه شرقی شد، نماینده روسیه اقدامات دمشق را عملیاتی برای حفاظت از شهروندان سوری در برابر حملات تروریست ها خواند.
با توجه به این اظهارات هیلی، برخی از امکان تکرار حملات موشکی سخن می گویند که فروردین ماه امسال از ناو آمریکایی پایگاه هوایی «الشعیرات» سوریه را به عنوان کانون حملات شیمیایی هدف قرار داد؛ اظهاراتی که گویای خواست واشنگتن برای پابرجایی استخوانی لای زخم تروریست های تکفیری در سوریه است.
ترسیم وضعیت میدانی سوریه تا حد زیادی گویای چرایی تکاپوی آمریکا به منظور جلوگیری از عملیات ارتش در غوطه شرقی است. بنا بر اعلان منابع سوری، با شروع این عملیات در اواخر بهمن ماه، پیشروی های ارتش سریع بوده و نزدیک به نیمی از غوطه شرقی آزاد شده است.
در نخستین روزهای هفته جاری رسانه ها از آزادی مصرابه خبر دادند؛ شهری که جاده پیوند دهنده بخش شمالی و جنوبی غوطه شرقی را به هم وصل می کند. با تصرف مصرابه، دوما یعنی بزرگترین شهر حومه دمشق در محاصره نیروهای دولتی قرار گرفته و روز به روز عرصه عمل گروه های مسلح تکفیری تنگتر می شود.
در وضعیت کنونی مهمترین دلایل مداخله جویی بازیگران غربی و برخی دولت های عربی در تحولات سوریه، اوضاع نابسامان انسانی در مناطق درگیری است. بر اساس اعلان برخی رسانه ها بیش از هزار نفر در جریان درگیری های چند هفته گذشته جان خود را از دست داده اند که بسیاری غیرنظامی هستند.
این در حالی است که دولت سوریه اعلام کرده راه های خروج از مهلکه از سوی دولت باز است و گروه های تروریستی با گلوله باران راه های خروج مانع فرار غیرنظامیان می شوند؛ ادعایی که بعضا از سوی برخی رسانه های غربی چون رویترز نیز تایید شده است.
در تحلیل سیاسی رخدادهای غوطه شرقی، برخی مقاومت گروه هایی نظیر «جیش الاسلام» و «فلیق الرحمن» را آخرین تلاش ها برای حفظ اهرم های بازی عربستان در تحولات سوریه و حفظ پایگاهی برای تهدید پایتخت سوریه می دانند.
غوطه شرقی از سال 2013 تاکنون در محاصره ارتش سوریه و نیروهای مقاومت بوده ولی با پشتیبانی های گسترده خارجی از گروه های مزبور و به رغم پیروزی نیروهای دولتی در عرصه هایی چون نبرد حلب، حمص، تدمر و ... دمشق و ساکنان آن از سوی غوطه شرقی هدف تهدیدات مکرر قرار داشته اند.
به همین خاطر تصرف غوطه شرقی و پاکسازی آن برای دولت سوریه و متحدان دمشق در حکم گامی مهم در جهت رهایی از تهدید تروریست ها است و این موضوع نگرانی های زیادی را برای بازیگران غربی بحران سوریه به وجود آورده است.
در همین راستا و برای جلوگیری از پیروزی بزرگی که اواخر پاییز پارسال برای نیروهای دولتی در حلب به دست آمد و صحنه میدانی سوریه را متحول ساخت، آمریکایی ها به شکل جدی تری به میدان آمده و علاوه بر ابزارهای دیپلماتیک در نهادهایی چون شورای امنیت، از امکان تکرار حملات نامشروع نظامی سخن می گویند؛ رخدادی که می تواند به پیچیده تر شدن اوضاع سوریه بیانجامد و به رغم ادعاهای غربی فجایع انسانی را در سوریه تشدید کند.

پژوهشم**9275**9279**
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال