مشاور ارشد اردوغان آمریکا را محور و مسبب کودتاهای ترکیه خواند

آنکاراـ ایرناـ ایلنور چویک مشاور ارشد اردوغان با انتشار مقاله ای در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: در سالهای گذشته، مقاومت و ایستادگی آنکارا در برابر خواسته های واشنگتن به کودتای نظامی و سرنگونی دولت ترکیه منجر می شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، ایلنور چویک طی مقاله ای با عنوان 'این فیلم را پیش از این بارها دیده ایم' در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: تکیه بر حمایت های آمریکا و بی توجهی به خواست ملت نمی تواند راهی مناسب برای ماندن در قدرت باشد بلکه انتخاب چنین گزینه ای به طور موقتی می تواند باعث تحکیم قدرت شود.
وی بیان کرد: دولت های ترکیه در گذشته حمایت های ایالات متحده آمریکا در راه رسیدن به قدرت و تحکیم آن را مهم تلقی می کردند و به همین دلیل مقاومت و ایستادگی آنها در برابر خواسته های واشنگتن در مواقع حساس، به کودتای نظامی و سرنگونی دولت منجر می شد.
وی نوشت: کودتای سال های 1960، 1971، 1980 و 1997 نمونه ای از دخالت آمریکا در سرنگونی دولت های ترکیه است اما آمریکا در کودتای 15 جولای 2016 ترکیه ناکام ماند چرا که دولت رجب طیب اردوغان به قدرت های غربی تکیه نکرده بود بلکه همراه با خواسته های مردم به قدرت رسیده بود.
ترکیه در طول 5 دهه گذشته شاهد کودتاهای بسیاری بوده است که اولین آنها در 27 ماه می 1960 بود که دولت با کودتایی نظامی کنار زده شد.
38 افسر به ریاست ژنرال 'جمال گورسل' تلاش کردند قدرت را در کشور به دست گیرند و 'عدنان مندرس' نخست‌وزیر و 'جلال بایار' رئیس‌جمهوری به همراه تعدادی از وزرا بازداشت شدند و به زندانی در جزیره ای فرستاده شدند.
دومین کودتای نظامی در ترکیه در 12 مارس 1971 بود که این کودتا در اوج درگیری سیاسی میان ترکیه و یونان بر سر جزیره قبرس و علیه دولت راستگرای 'سلیمان دمیرل' رخ داد.
سومین کودتای نظامی ترکیه در 12 سپتامبر 1980 رخ داد که خونین ترین کودتای این کشور محسوب می شود که در آن کنعان اورن رسما رئیس‌جمهوری ترکیه شد و تا سال 1989 حکومت را در دست داشت اما وی در سال 2014 به حبس ابد محکوم شد.
چهارمین کودتا در 28 فوریه 1997 علیه دولت نجم الدین اربکان رهبر حزب 'رفاه' را که سال 1995 قدرت را به دست گرفته بود، صورت گرفت به طوری که ارتش با اعمال فشار بر دولت اربکان، وی را مجبور به استعفا کرد.
پنجمین کودتای ترکیه در 15 جولای 2016 رخ داده و نافرجام ماند به طوری که این کودتا با مستقر شدن یگانی از ارتش ترکیه در مدخل پل 'بسفر' در استانبول و مسدود شدن مسیر حرکت خودروها آغاز شد.
تنها ساعاتی بعد، مقامات ترکیه از شکست کودتا خبر دادند.
دولت ترکیه، فتح الله گولن را که هم اکنون با حمایت آمریکا در ایالت پنسلوانیای این کشور ساکن است، عامل اصلی طراحی و اجرای این کودتا معرفی کرده است.
خاورم/1905

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال