کاهش 28 درصدی صدور روادید دانشجویی آمریکا برای دانشجویان هندی

دهلی نو-ایرنا- گزارش جدید وزارت امور خارجه آمریکا حاکی از آن است که، صدور روادید دانشجویی از سوی دولت آمریکا برای دانشجویان هندی در سال 2017 یک کاهش 28 درصدی داشته است.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه 'هندوستان تایمز' در روز سه شنبه، بر اساس این گزارش، تعداد کل روادید های دانشجویی آمریکا موسوم به ' اف – 1 '، هفده درصد کاهش داشته و از 417 هزار و 728 نفر در سال 2016 به 393 هزار 573 نفر در سال 2017 رسیده است.
در این میان صدور روادید برای دانشجویان هندی بیشترین کاهش را داشته و از 65 هزار نفر در سال 2016 به 47 هزار نفر در سال 2017 رسیده است.
چین و هند دارای بیشترین دانشجویان خارجی در آمریکا هستند. کره جنوبی، عربستان سعودی و کانادا نیز بیشترین جامعه دانشجویان خارجی در دانشگاه های آمریکایی را پس از هند و چین تشکیل می دهند.
روزنامه 'وال استریت ژورنال' چاپ آمریکا، دلیل کاهش صدور روادید برای دانشجویان خارجی در آمریکا را تصویب قوانین سختگیرانه تر توسط دولت ترامپ اعلام کرده است. قوانین تصویب شده جدید، مقامات آمریکایی را مجبور می کند تا پیش از صدور روادید برای یک دانشجوی خارجی از قصد وی برای بازگشت به کشور خود پس از اتمام تحصیلات اطمینان پیدا کنند.
یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: دستورات رئیس جمهور، ما را ملزم به رعایت کلیه قوانین موجود مربوط به عدم پذیرش و تضمین پیروی از قوانین مربوطه پس از پذیرش در دانشگاه ها می کند.
پیش از این، گزارش ها و نظرسنجی ها در دانشگاه های ایالات متحده، کاهش چشمگیر درخواست های پذیرش دانشجویان خارجی را در دانشگاه های این کشور نشان می داد.
شورای موسسات آمریکایی ثبت نام و پذیرش دانشگاهی در آمریکا سال گذشته اعلام کرده بود که آمار دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در آمریکا برای سال تحصیلی آینده که از فصل پاییز آغاز خواهد شد نیز 40 درصد کاهش یافته است.
این موسسه در گزارش خود با اشاره به نگرانی های دانشجویان خارجی در آمریکا و خانواده های آنها گفت: افزایش رد درخواست های روادید تحصیلی در سفارت خانه ها و کنسول گری های آمریکا در کشور های چین، هند و نپال و همچنین افزایش حملات نژاد پرستانه علیه شهروندان خارجی در آمریکا از جمله نگرانی های مهم دانشجویان خارجی در آمریکا می باشد.
کاهش آمار دانشجویان خارجی در آمریکا پیش از آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ آغاز شده است. از جمله دلایل کاهش این آمار هزینه بالای تحصیل و نبود بازار کار در آمریکا اعلام شده است.
بسیاری از دانشجویان هندی که برای تحصیل به آمریکا می روند پس از تکمیل دوران تحصیل وارد بازار کار این کشور می شوند. اما این مساله نیز اخیرا با مشکل مواجه شده است.
تصویب قوانین سخت گیرانه روادید کار (H1B) در آمریکا که از سوی دولت ترامپ پیشنهاد شده است، بر زندگی هزاران دانشجوی هندی جویای کار در این کشور تاثیر منفی به جا خواهد گذاشت.
از آنجا که هندی ها و شرکت های فناوری اطلاعات هند بزرگ ترین گروه خارجی هستند که در آمریکا از این نوع روادید استفاده می کنند، این قوانین جدید بر آنها بیشترین تاثیر را خواهد گذاشت. علاوه بر این تمدید نشدن روادید، تبدیل آن به 'گرین کارت' آمریکا را تقریبا غیر ممکن می کند.
سازمان خدمات مهاجرتی و شهروندی آمریکا اعلام کرده است که از این پس از شرکت های متقاضی استخدام شهروندان خارجی باید مدارک بیشتری جهت اثبات مفید بودن این افراد در مشاغل خاص ارائه دهند . البته نکته مهم درباره این قانون جدید آن است که حتی اگر فرد برای شغلی مناسب تشخیص داده شد، تنها زمانی که شرکت ها افراد را برای مدت کمتر از سه سال استخدام کنند، روادید کار برای شخص مورد نظر صادر می شود.
چاندرا شکار رئیس اتحادیه شرکت های فناوری اطلاعات هند موسوم به 'ناسکام' در این باره معتقد است آمریکا دارای کمبود کارمندان ماهر در زمینه علوم، تکنولوژی مهندسی و ریاضی است و محدودیت های جدید به شرکت های آمریکایی در این زمینه صدمه خواهد زد.
شرکت های فناوری اطلاعات هند همه ساله به طور گسترده در قرعه کشی امریکا برای دریافت روادید کار شرکت می کنند.
آساق**267**1424**1144

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال