تاکید روسای جمهور ترکمنستان و روسیه بر ضرورت گسترش مناسبات

باکو - ایرنا - روسای جمهوری ترکمنستان و روسیه بر ضرورت توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات تاکید کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکمنستان، «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه شب گذشته در گفت و گویی تلفن روابط و همکاری‌های دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
براساس این گزارش، مسائل کلیدی پیرامون روابط دوجانبه به خصوص روند اجرای توافقات به دست آمده در جریان سفر اکتبر ماه ماه سال گذشته میلادی(2017) رئیس جمهور روسیه به عشق‌آباد از مهمترین مسائلی بود که سران دو کشور آنها را بررسی کردند.
علاوه بر این طرفین بر اهمیت ادامه کار هم‌آهنگ شده به منظور تقویت پویشی و مثبت همکاری در حوزه تجارت، اقتصادی، فرهنگی و انسانی بین عشق‌آباد و مسکو نیز تاکید کردند.
این منبع بدون اشاره به جزئیات بیشتر تصریح کرد که همکاری و تعاملات چند جانبه در دریای خزر از دیگر موضوع محوری گفت و گوی تلنفی روسای جمهور ترکمنستان و روسیه بوده‎است.
روسیه و ترکمنستان شرکای راهبردی همدیگر در منطقه و عرصه بین‌المللی تلقی می‌شوند و این در حالی است که این هفته همایش مشترک تجاری وسرمایه‌گذاری بین روسیه و ترکمنستان در سطح معاونین وزرای مالی و اقتصادی دو کشور با حضور گسترده تجاری و نهادهای مالی، اقتصادی و تجاری بخش خصوصی، در عشق آباد برگزار شد.
هم‌اکنون درترکمنستان بیش از 190 شرکت روسی رسماثبت شده وبیش از 200 طرح از سوی شرکت‏‌های روسی و یا مشارکت با طرف روسی درخاک ترکمنستان دردست اجرا است.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در اکتبر ماه سال گذشته میلادی(2017) به عشق‌آباد سفر کرد و پس از ملاقات با همتای ترکمنی خود بسته اسناد همکاری بین دو کشور به امضا رسید.
ترکمنستان از روسیه تجهیزات، ماشین آلات، موادغذایی، لوازم خانگی، خودرو، فلزات، چوب وتخته، محصولات شیمایی وپتروشیمی وارد می‌کند و منسوجات، میوه، خشکبار، پوست- چرم و پشم، پنبه و غیرصادر می‌کند.
شرکت ملی گاز «گازپروم» روسیه یکی ازمهمترین مشتریان گاز طبیعی ترکمنستان بود که از سال 2016 میلادی واردات گاز ترکمنی را متوقف کرد.
بنا به آمار رسمی دولت روسیه درسال 2017 مبادلات تجاری روسیه با ترکمنستان به بالغ بر 428 میلیون دلار برآورد شده‌است که درمقایسه باسال 2016، 52.52 درصدکاهش یافته است.
صادرات روسیه به ترکمنستان درسال 2017 بیش از 343 میلیون دلار رسیده است که درمقایسه باسال 2016، 39.75 درصد کاهش یافته است و همچنین واردات روسیه ازترکمنستان درسال 2017 بیش از 84 میلیون دلار برآورد شده است که نسبت به سال 2016 به میزان بیش از 74 درصد کاهش یافته‌است.
آساق **1579

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال