پژوهشگر اجتماعی: محتواهای معنایی جشن چهارشنبه سوری تبیین شود

تهران - ایرنا - پژوهشگر اجتماعی گفت، اندیشمندان باید محتواهای معنایی آیین های ملی و باستانی از جمله جشن شب چهارشنبه سوری را برای مردم تبیین کنند.

بهروز گرانپایه روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: جشن چهارشنبه سوری در گذشته، ریشه در باورها و عقاید دینی داشت و نوعی احترام به آتش بود.
وی ادامه داد: آتش نماد پاکی و راستی قلمداد می‌شد و افراد با پریدن از روی آن به خود یادآوری می کردند که مانند آتش باید بدی را سوزاند و راست ‌گفتار و پاک کردار بود.
این کارشناس رسانه ادامه داد: این رسم آیینی، دو وجه داشت یکی شکل و یکی محتوا. شکل آن، پریدن از روی آتش با هلهله و شادی و شعرخوانی و محتوای آن، نوعی نیایش جمعی برای پاکسازی روح و روان بود. با این‌ حال، حتی اگر فرض کنیم این رسم، جنبه خرافی دارد، در مواجهه و مقابله با آن باید هوشمندانه برخورد کرد.
گرانپایه ادامه داد: رسم، آیین و مناسک دینی و فرهنگی جوامع که با زندگی مردم آمیخته شده را نمی‌توان به سادگی حذف کرد. نفی و مخالفت رسمی و علنی با این آیین ها، به تقویت و تبدیل آن به ابزار مقابله با حاکمیت منجر می‌شود.
وی تصریح کرد: نتوانسته ایم با عناصر و جنبه‌های فرهنگی و بومی این سرزمین، برخورد جهت‌مند و تعالی‌بخش داشته باشیم. یکی از نمونه‌ها همین موضوع چهارشنبه سوری است.
این کارشناس رسانه تصریح کرد: هنوز هم دیر نیست، نهادها و بخش‌های ایدئولوژیک باید در نحوه مواجهه با این نوع آداب و رسوم ملی، تجدیدنظر کنند و با خردمندی از اندیشمندان بخواهند یا برنامه‌های جایگزین پیشنهاد دهند و یا محتوای معنابخش تولید کنند.
گرانپایه به نوجوانان و جوانان توصیه کرد: با استفاده از وسایل و ابزار بی خطر ضمن بجای آوردن آیین سنتی و دیرینه ایرانیان، در فضایی آرام بدون دغدغه با شور و نشاط به استقبال نوروز بروند و از طرفی با نه گفتن به خرید مواد محترقه و منفجره، فرصت طلبان و سودجویان را ناکام سازند.
فراهنگ ** 1355 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال