سبزپوشان امنیت در سالی که گذشت

تهران - ایرنا - یکی از نیروهایی که همواره در غم و شادی، بلایا، انواع حوادث از جنس اجتماعی، سیاسی و فرهنگی همواره حضور داشته اند سبزپوشان نیروی انتظامی هستند که هر روز آن ها را در کوچه و خیابان ها می بینم.

نیروی انتظامی از شغل های حساس اما در عین حال سخت و طاقت فرسا است، این نیروهای خدوم در کنار مردم در شادی و غم هایشان حضور داشته و با شادی آنها شاد شده و با غم آنها غمگین شده اند، این مردان و زنان سبزپوش همواره برای برقراری نظم و امنیت پای کار بوده اند و در این مسیر شهدای بسیاری تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده اند.
چه بسیار نیروهای با تجربه و حتی جوان که در مرزهای کشور یا در راه مبارزه با بلای خانمان سوز مواد مخدر شهید شدند اما شاید همه ما به سادگی از کنار آن گذشته باشیم.
چرا راه دور برویم در حادثه ای که اخیرا در خیابان پاسداران تهران اتفاق افتاد برای ایجاد امنیت و آرامش مردم، نیروی انتظامی سه نیروی جوان خود را که گفته می شود به تازگی استخدام نیروی انتظامی شده بودند، از دست داد.
در این نوشتار قصد داریم اشاراتی به عملکرد نیروی انتظامی داشته باشم.

**ختم غائله خیابان پاسداران و رضایت ستودنی شهروندان از پلیس
غائله خیابان پاسداران تهران که در دی ماه امسال بوقوع پیوست با هوشمندی اقتدار آمیز ناجا، ختم شد. اقتدار توام با تدبیر و عقلانیت نیروی انتظامی، ویژگی این حادثه بود.

**موفقیت پلیس در حادثه تروریستی 17 خرداد ماه مجلس شورای اسلامی
اقدام سریع،هوشیارانه و هماهنگ نیروهای انتظامی،نظامی، امنیتی و اطلاعاتی در مقابله با تروریست های کوردل ضمن اینکه درسی بزرگ به گروهک های مزدور و حامیان ریز و درشت آنان داد، شگفتی همگان را نیز برانگیخت. واکنش و سرعت عمل نیروهای پلیس پایتخت نیز آنچنان هوشمندانه و مجاهدانه بود که هر نوع ابتکار عملی را از تروریست ها سلب و آنان را درعملی ساختن افکار پلیدشان ناکام گذاشت و با اقدام و شلیک به موقع ماموران کلانتری حرم، تروریست ها آرزوی ورود به حرم حضرت امام (ره) و انجام اقدام مذبوحانه را با خود به جهنم بردند و همچنین با حضور بهنگام و سریع یگانهای ویژه ناجا(نوپو) وعوامل انتظامی در محدوده مجلس شورای اسلامی ، درکنار برادران متعهد و از جان گذشته سپاه پاسداران برای ایجاد امنیت و برداشتن سایه رعب و ناامنی درکشور موثر واقع شدند.
اگرچه خبر شهادت بیش از ۱۰ نفر از هموطنان مظلوم و نیروهای مسلح جان بر کف کشورمان باعث شده کام مردم روزه دار کشورمان غصه دار و تلخ شود اما نباید از ویژگی ها و آمار تحسین برانگیز عملیات مقابله با این تروریست ها در روز چهارشنبه غافل شد. این موضوع که یک تیم مجهز عملیاتی با حضور غافلگیرانه در حرم امام (ره) قصد اجرای برنامه شوم خود را داشته باشند و به سلاحی چون کلاشینکوف، چندین نارنجک قدرتمند و جلیقه های انفجاری مجهز بودند به علت سرعت عمل بالا و دقت یگانهای محافظ، یکی مجبور به منفجر کردن خود در فضای باز و نهایتا شهادت یک نیروی خدماتی بیگناه و مظلوم، دیگری قبل از هر حرکت و اقدامی، با یک شلیک دقیق به هلاکت رسیده و دیگری زنده و سالم دستگیر شود، یک کارنامه بی نقص و تحسین برانگیز برای پاسداران حافظ انقلاب است که باید در جای خود مورد تقدیر و توجه ویژه قرار گیرند.
از سوی دیگر، حمله ناگهانی به صحن مجلس با شلیک صدها گلوله توسط ۴ فرد مسلح اگرچه موجب شهادت تعدادی از مراجعان به مجلس و کارمندان قوه مقننه در کنار فرزندان گمنام و محافظ این نهاد شد، اما هدایت این تروریست ها به محلی دور از صحن علنی، کشتن آنها در زمانی کوتاه و جلوگیری از منفجر شدن جلیقه انفجاری، اقدام کوچک و مرسومی نبوده که از آن به سادگی گذر کنیم.

**شماره گذاری بیش از یک میلیون خودروی جدید
یکی از یگان های فعال نیروی انتظامی که بیش از سایر نیروها به چشم می آید و در واقع گفته می شود ویترین ناجا است، پلیس راهور است که در طول 11 ماه امسال فعالیت هایی داشته است از جمله شماره گذاری یک میلیون و 388 هزار و 455 خودروی جدید، صدور گواهی نامه راهنمایی و رانندگی برای 2 میلیون و 214 هزار و 727 نفر از هموطنان که این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش 32 درصدی همراه بوده است.
امسال 10 هزار و 352 دستگاه موتور سیکلت جدید شماره گذاری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 79 درصدی همراه بوده است.
در حال حاضر 20 میلیون و 977 هزار و 569 خودرو و 11 میلیون و 687 هزار و 246 موتور سیکلت در سراسر کشور در حال تردد است که با وجود افزایش وسایل نقلیه و افراد نو گواهینامه و افزایش تصادفات ، تعداد جانباختگان نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.
روند رو به کاهش جانباختگان حوادث رانندگی نیز ازسال 85 که 27هزار تن بود و امروز به 16 هزار تن رسیده است. رتبه اول جانباختگان سوانح رانندگی به راکبین موتور سیکلت ها با سهم 25 درصد از کل جانباختگان و سپس عابرین پیاده با حدود 21 درصد تعلق می گیرد، بیشترین علت تصادفات در سال 96 با ضریب 35،8 درصد به علت عدم توجه به جلو و رعایت فاصله طولی است و عدم رعایت حق تقدم 21،6 درصد، عدم رعایت سرعت مطمئنه 13،1 درصد و انحراف به چپ 8،2 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. بیشترین زمان تصادفات بین ساعات 16 تا 20 رخ می دهد.

** بیشترین سرقت ها بین ساعات 18 تا 21 رخ داد
در حوزه پلیس آگاهی نیز بانک اطلاعاتی چهره با ثبت میلیون ها نمونه و ایجاد آزمایشگاه ادله الکترونیک جنایی برای کشف علمی جرم، راه اندازی شد .توسعه بانک های اطلاعاتی بیومتریک و غیر بیومتریک و مکانیزه کردن روند صدور گواهینامه عدم سوء پیشینه در کشور و تجهیز خودرو های پلیس آگاهی به دوربین های پلاک خوان از جمله اقداماتی است که در پلیس آگاهی به منظور مقابله با مجرمین و کمک به تامین امنیت هر چه بیشتر انجام شده است.
انهدام سه هزار و 400 باند فعال در کار سرقت و دستگیری 499 مالخر، کشف بالغ بر 90 درصد خودرو های مسروقه و کاهش 34 درصدی سرقت از بانک ها ، کاهش 10 درصدی سرقت از طلا فروشی ها، کاهش هشت درصدی سرقت از اتومبیل ها، کاهش هفت درصدی سرقت به عنف و کاهش سه درصدی سرقت مسلحانه از جمله فعالیت های ستودنی ماموران پلیس آگاهی است که شبانه روز در حال مقابله با مجرمان در حوزه مختلف هستند.
در سال 96 با افزایش 2 درصدی سرقت های خرد و افزایش سه درصدی سرقت از منزل مواجه بودیم این در حالی است که از سوی دیگر شاهد افزایش 2 درصدی کشف به کشف بوده ایم.

** افزایش 63 درصدی کشفیات پرونده های بالای 500 میلیون تومان
در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ضمن افزایش 63 درصدی کشفیات پرونده های بالای 500 میلیون تومان، ارزش ریالی کشفیات بالغ بر 38 تریلیون و 147 میلیارد و 209 میلیون و 726 هزار و 707 ریال برآورد شده است.

**کشف 77 درصد از موادمخدر در همان بدو ورودی از شرق
حوزه پلیس مبارزه با مواد مخدر نیز از حوزه های بسیار فعال و پرخطر است که نیروهای تخصصی انتظامی این حوزه شبانه روز با پدیده خانمان سوز اعتیاد در حوزه های تولید و توزیع انواع مواد مخدر مبارزه می کنند یکی از اقدامات این پلیس اجرای طرح های ویژه،پاکسازی پیرامون محیط های آموزشی به ویژه مدارس از عناصر توزیع کننده مواد مخدر و راه اندازی یگان های ضربت مبارزه با مواد مخدر در مناطق 22 گانه پایتخت و تشدید نظارت بر پایانه ها، گاراژها، اماکن عمومی است.
در راستای مبارزه بی امان و خستگی ناپذیر ماموران در این حوزه و با استفاده از سگ های کارآمد پلیس، تمرکز بر مرزها، تقویت یگان های انتظامی در کویر، مبارزه در استان های شرقی کشور و با محوریت سیستان و بلوچستان در اولویت برنامه ها قرار گرفته است. پیاده سازی برنامه های ذکر شده، باعث کشف 77 درصد از موادمخدر در همان بدو ورودی برخی از استان های شرقی شده و از ورود مواد مخدر به شهرها ومحله ها جلوگیری کرده است . همچنین شاهد افزایش 14 درصدی کشفیات مواد مخدر بوده ایم به گونه ای که بالغ بر 684 تن از انواع مواد مخدر به ویژه تریاک، کشف و ضبط شده است.
در راستای مبارزه بی وقفه پلیس با سوداگران مواد مخدر از افزایش هفت درصدی درگیری ها و افزایش 12 درصدی دستگیر شدگان مواد فروش ( حدود 98 هزار و 89 نفر) خبر داد و گفت: دستگیر شدگان یاد شده بالغ بر 155 هزار و 240 نفر از معتادان متجاهر که نشان از افزایش 19 درصدی دارد و همچنین افزایش 104 درصدی کشفیات قرص های روان گردان و پیش ساز های شیشه از جمله ترامادول، ریتالین، زولپیدم، متافتامین به میزان 34 میلیون تومان بوده است.
در حوزه ایجابی نیز بالغ بر 20 مرکز مشاوره پیشگیری از اعتیاد ایجاد شده ، سه هزار و 30 ساعت برنامه های رادیویی و تلویزیونی، چهار هزار و 50 جلسه آموزشی از جمله مدارس، مساجد و یک میلیون و 570 هزار آموزش چهره به چهره انجام شده است تا بتوانیم هر چه بیشتر رنگ نازیبای اعتیاد را چهره کشور پاک کنیم.

** 46 درصد جرایم فضای مجازی در تلگرام رخ می دهد
پلیس فتا که این روز ها تبدیل به چشم و گوش همیشه بیدار جامعه شده با رصد های آنی و گشت زنی در فضای مجازی با وجود افزایش 44 درصدی جرایم در این فضا، خوشبختانه توانسته است 84 درصد جرایم را کشف کند که در مقایسه با پلیس سایر کشورهای پیشرفته بیش از 50 درصد رشد داشته است.
46 درصد از جرایم در فضای تلگرامی و 25 درصد در اینستا گرام رخ می دهد که بیشترین جرایم در حوزه کلاه برداری های مالی وبرداشت های غیرمجاز با35درصد است؛ شناسایی و برخورد با سه هزار و 320 کانال،گروه و سایت در حوزه خرید، فروش و آموزش و تولید مواد مخدر از جمله فعالیت های مردان تیزبین پلیس فتا است که مجرمان حقیقی در پس فضای مجازی را به طرفه العینی شکار می کنند.
مسدود شدن روزانه حدود 200 کانال که در حوزه انواع جرایم فعالیت می کنند نشان از چیره دستی پلیسی دارد که پشت پرده دستان ناپاک را آشکار کرده است و نقاب از رخ شیادان بر می دارد؛ برگزاری سه نشست بین المللی با حضور روسای پلیس های سایبری سایر کشور ها، اجرای طرح کوآ( کودک و اینترنت) با همکاری وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش با بیش از 700 کارگاه و آموزش 210 هزار دانش آموز از دیگر فعالیت های پلیس فتا در سال 96 است.

** کشف بیش از 18 میلیون ماده محترقه طی یک ماه گذشته
بالغ بر 26 میلیون مواد محترقه طی ماه های اخیر کشف و ضبط شده است، 18 میلیون و 500 هزار عدد آن در محدوده زمانی یک ماه گذشته ضبط شده که هشت میلیون آن مواد محترقه پر خطر بوده است؛ در این رابطه 150 نفر دستگیر و تحویل مراجع ذیصلاح شده اند.

** صدور حدود چهار میلیون گذرنامه در سال 96
در سال 96 بالغ بر سه میلیون و 925 هزار و 677 جلد گذرنامه صادر شده است که افزایش هفت درصدی نسبت به سال 95 را نشان می دهد. صدور پروانه اقامت 74 هزار و 300 تبعه خارجی و همچنین طرد 430 هزار و 200 تبعه بیگانه غیر مجاز، افزایش پنج درصدی تردد مسافرین خارجی و ایرانی به خارج و داخل کشور که شامل 28 میلیون و 227 هزار و 609 نفر می شود از جمله دیگر اقدامات همکارانم در پلیس گذرنامه است.
ضمن افزایش 27 درصدی انهدام باند جعل مدارک مسافرتی و دستگیری 23 تن در این خصوص و همچنین افزایش 15 درصدی کشف مدارک مسافرتی و هویتی جعلی به میزان پنج هزار و 411 فقره ، پلیس گذرنامه موفق به انهدام 104 باند قاچاق انسان و افزایش 82 درصدی جلوگیری از ورود و خروج افراد غیر مجاز، افزایش هفت درصدی کشفیات سلاح و هفت درصد کشفیات سوخت، افزایش 13 درصدی کشفیات مشروبات الکلی و همچنین ایجاد سامانه کنترلی در مرز اروند رود و کمک شایان به توسعه اقتصادی در وضعیت معیشتی استان های همجوار شد.

** بیش از 24 میلیون تماس تلفنی با پلیس 110
طی 352 روز گذشته بالغ بر 24 میلیون و 875 هزار و 998 تماس با سامانه پلیس 110 برقرار شد که از این میان 16 میلیون و 887 هزار و 443 تماس و مراجعه آن عملیاتی شد. این رقم نسبت به سال گذشته نشان از افزایش 2،9 درصدی عملیاتی شدن تماس ها و مراجعات دارد؛ میزان رضایتمندی از پلیس 110 نیز حدود 82،5 درصد بوده است.
در اجرای طرح دریا در این تابستان خوشبختانه شاهد کاهش 25 درصدی غرق شدگان بودیم و در این رابطه 687 تن توسط پلیس نجات یافتند.

**ماموریت های مهم پلیس در رهایی گروگان ها
پلیس یگان ویژه نیز از دیگر پلیس های تخصصی است که در برقراری آرامش در اغتشاشات و رهایی گروگان تخصص دارد.امسال ، ماموریت های مهم گروگانگیری و رهایی سال 96 در استان های تهران،اصفهان، کرمانشاه، مشهد و همچنین مجلس شورای اسلامی، صورت گرفت در حالی که در سال 95در حوزه ماموریت های مهم رهایی گروگان در سطح کشور، هفت مورد داشتیم.
بازداشت و استرداد 24 نفر از مجرمین فراری به خارج از کشور و رهایی 2 گروگان و بازگشت آنها به کشور از جمله اقدامات پلیس اینترپل بود.

**صدور 525 هزار کارت پایان خدمت و معافیت
سازمان نظام وظیفه عمومی نیروی انتظامی نیز حدود 525 هزار کارت پایان خدمت و معافیت در 11 ماهه سال 96صادر کرد. صدور 412 هزار و 200 فقره معافیت تحصیلی و همچنین ثبت نام 53 هزار و 169 مشمول پرداخت جریمه سربازی در سازمان نظام وظیفه انجام شد. همچنین طی دوسال گذشته حدود 533 هزار نفر از مشمولان غایبی که هشت سال از غیبت آنان می گذرد ثبت نام کردند که برای 346 هزار نفر آنان کارت معافیت صادر شد.

**آموزش 15 هزار نفر از کارکنان ناجا در کلاس های تعالی رفتار
در حوزه پلیس پیشگیری نیز شاهد حضور 15 هزار نفر از کارکنان ناجا در کلاس های استاندارد سازی، تعالی رفتار و افزایش آستانه تحمل در مواجهه با شرایط پیش بینی نشده بودیم، در سال 96 بالغ بر یک میلیون نفر تحت آموزش های مختلف قرار گرفته اند و 50 درصد آموزش های حین خدمت و تکمیلی از طریق سامانه های مجازی انجام می شود.

**مراجعه بیش از 400 هزار نفر به مراکز مشاوره
معاونت اجتماعی نیروی انتظامی نیز با فعالیت 65 مرکز مشاوره و 654 دایره مشاوره و مددکاری در کلانتری ها گام های بلندی در راستای نهادینه کردن فرهنگ دوری از جرم برداشته است، در سال 96 بالغ بر 406هزار و 939نفر به این دفاتر مراجعه کردند و خوشبختانه با حضور به موقع مشاوران ناجا 76 درصد پرونده ها منجر به صلح و سازش و از چرخه قضایی و انتظامی خارج شد.
افزایش 35 درصدی حمایت و پشتیبانی از فیلم ها و سریال ها توسط موسسه ناجی هنر، برگزاری بیش از 36 هزار و 560 جلسه آموزش همگانی در مدارس، تولیدات انبوه رسانه ای وبرنامه های رادیو و تلویزیونی از دیگر اقدامات شاخص معاونت اجتماعی ناجا در سال 96 بود.

**ایجاد پروژه فیبر نوری در جوار مرزها و استقرار سامانه عنبیه کنترل الکترونیکی
درباره مرز ها و مرزبانی نیز مرزبانان غیور و غیرتمند نیروی انتظامی از هفت هزار و 500 کیلومتر مرز از مجموع هشت هزار و 725 کیلومتر مرز با جان و دل حراست و نگهبانی می کنند.
مرزبانی ناجا با ایجاد پروژه فیبر نوری در جوار مرز ها و استقرار سامانه عنبیه کنترل الکترونیکی و راه اندازی 16 سایت ارتباطی در ارتفاعات و توسعه سامانه سیستم نظارت تصویری در برخی از مرز های کشور تلاش می کنند امنیت و آرامش کشورمان را همواره مهیا کنند.
طی 11 ماهه گذشته 177 درگیری مرزبانان از جان گذشته با اشرار و قاچاقچیان سلاح و مواد مخدر رخ داد که در این اثنا 622 نفر دستگیر شدند.

** هفت هزار سورتی پرواز
در خصوص ماموریت های هوایی نیز باید گفت در سالی که گذشت تیز پروازان هواپیمایی نیروی انتظامی با 7هفت هزار سورتی پرواز به ارائه خدمات مشغول بودند.
از آن جایی که پرواز در کریدورهای هوایی مناطق انبوه و منطقه هشدار و احتیاط، فقط کارخلبانان ورزیده (به اصطلاح) استاد خلبان، خلبان فرمانده و خلبان آزمایشگر است؛خلبانان ما در حادثه های مختلف به سرعت، برای کمک رسانی حاضر می شوند که از جمله آن می توان به زلزله کرمانشاه اشاره کرد.
درحوزه اورژانس هوایی و تصادفات جاده ای هوا ناجا بسیار مثمر ثمر بود ؛ 629 ماموریت انجام و هزار و 250 مصدوم را هم جا به جا کرد که بیش از 95 درصد آنها نجات یافته و وضعیت جسمانیشان رو به بهبود رفته است که جای بسی خوشحالی دارد.
پهپادهای هوا ناجا برای ماموریت های مختلف از جمله پایش مرز ها، شناسایی، تصویر برداری و 159 هزار ساعت سورتی پرواز داشته اندکه نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج درصد افزایش داشته است.
با عنایت به تجربه بالای خلبانان هوا ناجا در قیاس با سایر خلبانان ، روزانه عازم ماموریت های متنوع، سخت و منحصر به فردی از جمله چتر ریزی، راپل، پرواز در کوهستان، گشت مرزی، فیلمبرداری، ناوبری، عملیاتی می شوند و اغلب در مقام مقایسه با سایر خلبانان هم رده خود در سایر نیرو های مسلح سه تا چهار برابر ساعت پروازی دارند.
هوا- ناجا در طرح نوروزی نیز با 30 بالگرد و در 13 نقطه پایگاه هوایی مستقر و در صورت لزوم امداد رسانی و خدمات دهی خواهد داشت.

** بیش از یک میلیون و 300هزار تماس با مرکز 197
تعداد یک میلیون و 365 هزار 563نفر در11 ماهه سال جاری با مرکز نظارت همگانی(197) تماس گرفته اند که با افزایش 19 درصدی نسبت به مدت مشابه مواجه بوده است. بیش از 948 جلسه ارتباط مستقیم فرماندهان و مسئولین با مردم ، پاسخگویی و دیدار چهره به چهره با 41 هزار و 696 نفر از مردم انجام شده است؛ ضمن اینکه افزایش 10،6 درصدی تقدیر ،10،7 درصدی انتقاد و کاهش 7،2 درصدی شکایات مردمی را در 11 ماه سال 96 را هم شاهد بوده ایم.
اجتمام ** 9105**1569

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال