شاعر آیینی: جشن چهارشنبه سوری باید نماد وحدت جامعه ایران باشد

تهران - ایرنا - شاعر آیینی کشور گفت: جشن چهارشنبه سوری باید نماد وحدت جامعه ایران و فرصتی برای دید و بازدید بیشتر مردم باشد و همدلی، همزبانی و روحیه تعاون را در آنها تقویت کند.

رضا اسماعیلی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: جشن های فراوان ملی و مردمی مانند مهرگان، یلدا، نوروز و چهارشنبه سوری از دیرباز در فرهنگ ایران وجود داشته؛ جشن هایی که از یک منظر فرصت و از منظر دیگر ممکن است تهدید به شمار آید در صورتی که هوشمندانه و مدبرانه با آنها برخورد نشود.
وی با اشاره به 13 بدر بعنوان یکی از جشن های ملی که در آن رگه های خرافه وجود دارد، ادامه داد: برخی این روز را نحس می دانند در حالیکه این روز پیوند دوباره با طبیعت را یادآور می شود.
نویسنده کتاب «بانوی آئینه و سنگ» با تاکید بر بازتعریف و خرافه زدایی از این جشن ها افزود: چهارشنبه سوری باید نماد وحدت جامعه ایران باشد و فرصتی که در آن مردم بیشتر با یکدیگر رفت و آمد داشته و همدلی، همزبانی و روحیه تعاون در آنها تقویت شود.
اسماعیلی با تاکید بر ضرورت پاک کردن جشن های ملی از خرافه و آلودگی هایی از این دست توضیح داد: این کار بر عهده اهالی فرهنگ و قلم است تا بتوانند جنبه های ایجابی و مثبت جشن های ملی را برجسته کنند و فرصتی برای وفاق و انسجام ملی بوجود آید.
این شاعر آیینی کشور اضافه کرد: بارها شاهد بودیم در جشن هایی مانند چهارشنبه سوری عده ای به خیابان آمده و با استفاده بی ضابطه از مواد منفجره، تلفات زیادی را بوجود آوردند که یکی از دلایل آن عدم فرهنگسازی است.
وی گفت: نیاز است در طول سال با نوشتن مقاله، بررسی های کارشناسانه و آسیب شناسی عمیق، جنبه های ایجابی جشن هایی چون چهارشنبه سوری برجسته و موارد اشتباه و تهدیدآمیز آنها از اذهان پاک شود.
نویسنده کتاب «حنجره سرخ عشق» ادامه داد: جشن های ملی می تواند به تقویت و انسجام روحیه همکاری و تعاون کمک کند، مانند عید نوروز که بهانه ای شده تا عده ای مخفیانه و آبرومندانه به افرادی که از سطح زندگی پایین تر برخوردار هستند، کمک کنند بنابراین این رویکرد جشن ملی که باعث دستگیری از افراد می شود، یک فرصت است و شکوه فرهنگ ایرانی را در منظر جهانیان به نمایش می گذارد.
اسماعیلی افزود: 13 بدر یکی از جشن های ملی است که باید مردم در آن روز به دامن طبیعت رفته ضمن اینکه از آن حفظ و صیانت هم می کنند، هرچند بسیاری با تکیه بر خرافه و گره زدن سبزه، در نابودی طبیعت سهیم می شوند و بعد از این روز حجم زیادی از زباله را در کوه، جنگل بوجود می آورند.
وی با بیان اینکه چهارشنبه سوری نقش موثری در همدلی اقوام مختلف و انسجام میان آنها دارد، گفت: این روز بهانه ای برای تقویت پیوندهای عاطفی و خویشاوندی است که همزبانی و وفاق اجتماعی را به دنبال دارد.
به گفته اسماعیلی، همه دست اندرکاران حوزه فرهنگ از طریق فرهنگ سازی باید به دنبال حفظ ارزش ها باشند.
شاعر آیینی کشور با بیان اینکه اسلام مهر تاییدی بر عید نوروز زده است، گفت: در این جشن ملی صله رحم و دید و بازدید ها زیاد می شود اما اگر این آیین محملی برای چشم و همچشمی ها و سبقت در تجملات و ریخت و پاش ها شود، بدون تردید از نقش سازنده و رشد دهنده بازمانده و تبدیل به یک عنصر منفی در جامعه می شود.
به گفته وی، جشن های ملی نباید بهانه ای برای رقابت های ناسالم شود.
اسماعیلی با بیان اینکه در سالهای اخیر رسانه ها تلاش زیادی برای برجسته کردن ابعاد مثبت جشن های ملی کرده اند، افزود: باید از همین تریبون به مردم آموزش داد چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکرده و نقص عضوی را باعث نشوند بلکه پس از این جشن ملی دوباره دور هم جمع شوند.
وی تاکید کرد چهارشنبه سوری نماد شکوه وعظمت ایرانیان و روشن اندیشی و روشنفکری جامعه ایرانی باشد.
فراهنگ ** 1880 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال