به احترام روز شهید و به یاد 230 هزار لاله پرپر ایران زمین

یادکردی از چکادهای عزت و شرف

تهران - ایرنا - روز 22 اسفند ماه از روزهای پایانی سال با نام شهید و 230 هزار لاله پرپر و هزاران خاطرات برجای مانده از آنها نامگذاری شده است، روزی که هیچگاه از خاطر مادری که جوان سرو قامتش که بر خاک خفته، هرگز پاک نخواهد شد.

مادرم همیشه عادت داشت هر وقت که من به جبهه می رفتم با سینی پر از گل، آب و قرآنی در گوشه این سینی، مرا بدرقه کند، اما بار آخر که می خواستم به جبهه بروم می دانستم شاید این آخرین بار است که راهی جبهه می شوم.
این گوشه ای از وصیت نامه یک شهید است، که قبل از شهادتش در لابلای کتاب خاطراتش از جبهه نوشت، او تنها 25 سال داشت و می دانست که راهی که در پیش گرفته راه شهادت است و دیگر برنمی گردد.
براساس جدیدترین آمار، مردم سربلند ایران اسلامی در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، حدود 230 هزار شهید را تقدیم انقلاب کرده اند.
شهیدی دیگر خداحافظی را سخت ترین لحظه زندگی خود می دانست و در ورق هایی که همیشه قبل از سفرش می نوشت، آن را مکتوب می کرد، آن لحظه ای که اشک مادرش را می بیند، دیگر پایش کشش رفتن به جبهه را ندارد. اما باید می رفت و می دانست شاید راهی را برود که همه رفته بودند و خاک مزارش، آرامشی برای دلتنگی های مادرش پس از دوری از او باشد.
خواندن خاطرات و یادداشت های شهدا، اشک را در چشمان همه جاری می کند شهدایی که حتی برخی از آنها مانند شهید فهمیده فقط 13 سال داشت، البته دیگر مردان کوچک اما با قلب های بزرگ هم خیلی ها کمتر از 20 سال داشتند. فقط 20 سال از عمرشان می گذشت که دل به جبهه و دفاع از کشور دادند.
دلشان بزرگ، قلبشان پر از مهر بود و زیباترین هدیه هستی به آنها که جانشان بود را در راه انقلاب فدا کردند، جانشان را تقدیم کردند تا ما امروز در آسایش و آرامش زندگی کنیم و خانواده هایشان نیز امروز در جهان پرتلاطم در امنیت زندگی کنند، اما بزرگترین درد خانواده های شهدا، درد دوری، دلتنگی و از دست دادن عزیزشان است، عزیزی که رفت تا ما بمانیم.
مادری که چهار شهید تقدیم انقلاب کرده نیز تنها لحظه ای که از پشت سر پسرش را می دید، اینکه شاید ثانیه های آخر دیدارش باشد، را به یاد می آورد، یادی از آن دوران که دیگر نمی تواند او را در آغوش بگیرد و هر بار که دلتنگش می شود باید خاک مزارش را ببوسد.
پدری با سه شهید که با دستانی پینه بسته، نگاهی به آسمان می اندازد و با دلی پرغصه می گوید، تنها آرزویم دیدن فرزند شهیدم است، فرزندی که پس از 31 سال هنوز پیکرش به دستمان نرسیده است. اینها آرزوی مادران و پدران شهید، آرزوی دست نیافتنی اما بسیار زیبا چون در جنس شهید آنها را می بینیم.
طبق آمارها، تعداد پدران شهدا که در قید حیات هستند، 49 هزار و 572 نفر و مادران شهید نیز 106 هزار و 391 نفر هستند.
البته کسی که فرزندی را از دست نداده باشد یا فرزندش شهید نشده باشد، کمتر احساس این مادران و پدران شهید را درک می کند، اما مادری که یک فرزند پسر دارد و او را راهی جبهه می کند و چشمانش همیشه از نبودش اشک می ریزد، این را خوب می فهمد، وقتی که نام شهید می آید اشک در چشمانش جاری می شود و فرزند جوانش را که گلوله خورده و در میان خاک و خون غلطیده را خوب به خاطر می آورد.
لاله های پرپری که برای دفاع از کشور در جنگ تحمیلی کشته شدند و شهدایی که در حملات تروریستی جان خود را به عنوان زیباترین هدیه تقدیم کرده اند، دیگر برنمی گردند اما یادشان همیشه زنده است. شهید همیشه زنده است، این را همه خوب می دانند.
همچنین برای تقدیر از خانواده های شهدای اقلیت های مذهبی رئیس جمهوری نیز دیدارهایی با خانواده این شهدا داشته است.
البته ناگفته نماند که تعدادی از شهدای دوران جنگ تحمیلی در کشور نیز از میان اقلیت های دینی است که در قالب طرح سپاس و دیدار با این خانواده اقداماتی از سوی بنیادشهید و دیگر دستگاه های اجرایی انجام می شود تا از خدمات آنها تقدیر شود.
براساس آمارهای بنیادشهید، در مجموع 225 هزار و 437 شهید مسلمان، 90 شهید مسیحی، 11 شهید کلیمی و 32 شهید زرتشتی تقدیم انقلاب شده است.
همچنین در تمام استان های کشور 573 هزار و 269 جانباز مسلمان، 295 جانباز مسیحی، 328 جانباز کلیمی و 209 جانباز زرتشتی وجود دارد.
بنیادشهید و امور ایثارگران نیز هرساله در آستانه روز شهید و با توجه به اینکه تعداد شهدای کشور در ماه اسفند از همه ماهها بیشتر است، برنامه های متنوعی برای بزرگداشت این روز دارد، اما همه باید بدانیم آنچه که در کشور انجام می شود برای پاسداشت خون شهدا و تکریم از خانواده های شهدا و ایثارگران است.
البته با توجه به نقش بسیار مهم شهدا و فرهنگ ایثار و شهادت در پیروزی انقلاب اسلامی و تحولات پس از آن، در سال 1383 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز 22 اسفند در تقویم رسمی کشور به نام «روز بزرگداشت شهدا» نامگذاری شد.
اما تا سال 1392 اقدامات چندانی برای بزرگداشت این روز انجام نشده بود، اما از آن سال بنا بر نظر حجت الاسلام سیدمحمدعلی رئیس بنیادشهید؛ ستادی برای بزرگداشت این روز تاسیس شد و از آن زمان با برگزاری برنامه ‌های مرتبط با این روز، میزان آشنایی مردم با روز بزرگداشت شهدا رشد چشمگیری پیدا کرد، به‌ گونه ‌ای که بنا بر نظرسنجی ‌های صورت گرفته در سال 1392 حدود یک و هفت دهم درصد از مردم با این روز آشنایی داشتند، اما این میزان بعد از چهار دوره برگزاری مراسم بزرگداشت روز شهدا، در سال گذشته به حدود 50 درصد رسید.
معاون فرهنگی و امور آموزشی بنیادشهید نیز می گوید: بنیادشهید برای نگهداری آثار شهدا ٩ میلیون سند مکتوب در اختیار دارد و این آثار شهدا را جمع آوری می کند و این اقدام یعنی نگهداری اسناد شهدا و ایثارگران برابر ماده ٦٦ قانون جامعه خدمات رسانی ایثارگران صورت می گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن کاویانی راد می افزاید: همچنین ٩٠ درصد مجموعه آثار به جا مانده از شهدای کشور توسط بنیادشهید در حال جمع آوری است و اکنون ٢١٧ هزار سند از شهدا در اختیار بنیادشهید است.
وی ادامه می دهد: بنیاد شهید همچنین سریال و فیلم های سینمایی شهدای شاخص دوران دفاع مقدس و دیگر شهدای انقلاب را در دستور کار دارد و اکنون کلید تولید سریال تلویزیونی با موضوع شهدای شاخص در بنیاد شهید زده شده است.
حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی شهیدی رئیس بنیادشهید و امور ایثارگران درباره تکریم از خانواده های شهدا و اینکه همه باید در تکریم از خانواده های این عزیزان از هیچ کوششی دریغ نکنیم، می گوید: افتخار ما نوکری و خدمتگزاری به خانواده شهدا و ایثارگران است و تا روزی که هستیم در خدمت آنها هستم.
وی با بیان اینکه ایثارگران، ایثارگری خودشان را به نهایت رسانده اند، خاطر نشان می کند: مشکلات آنها را در حد توان حل می کنیم، برای همین موضوع، دیدار با خانواده های شهدا و ایثارگران در قالب طرح سپاس هرساله برگزار می شود.
براساس اعلام بنیادشهید و امور ایثارگران سالانه بیش از 400 هزار دیدار در قالب طرح سپاس برای تکریم از خانواده های شهدا و ایثارگران برگزار می شود، البته این دیدارها در تمام نقاط کشور صورت می گیرد.
شهیدی تصریح می کند: عامل اصلی پیروزی انقلاب و بقای نظام در راستای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت است و همه باید در این زمینه تلاش کنیم.
رئیس بنیاد شهید می گوید: همه می دانیم خدمت به خانواده های شهدا و ایثارگران برای ما بهترین لذت را دارد و باید افتخار کرد که همه در خدمت شهدا و ایثارگران باشیم و ما در بیش از چهار سال گذشته سعی کردیم تا بتوانیم یک همگامی، همراهی و همفکری با خانواده های شهدا و ایثارگران داشته باشیم.
معاون رئیس جمهوری خاطر نشان می کند: نام و یاد اسطوره ‌های جهاد و مقاومت برای همیشه در تاریخ جامعه ایران زنده و ماندگار خواهد بود و روز به ‌روز باید یاد شهدا و تکرار نام شهدا و نکته ‌یابی و نکته ‌سنجی زندگی شهدا در جامعه‌ ما رواج پیدا کند.
شهیدی می افزاید: تجربه تاریخی و نهادینه شدن فرهنگ شهادت در جامعه بیانگر آن است که همواره راه شهیدان ادامه دارد و همیشه ملت شریف ایران قدردان مجاهدت ‌های آنان و خانواده ‌های گرانقدر ایثارگران خواهد بود.
روحشان شاد و یادشان گرامی باد.
همچنین در دوران دفاع مقدس نیز تعداد از جوانان ایران اسلامی به درجه جانبازی رسیدند که براساس آمارها ، تعداد کل جانبازان در کشور 574 هزار و 101 نفر است که 336 هزار و 282 نفر معادل 59 درصد جانبازان زیر 25 درصد و 237 هزار و 819 نفر معادل 41 درصد نیز جانبازان 25 درصد و بالاتر هستند؛ تعداد آزادگان کشور در دوران دفاع مقدس 43 هزار و 173 نفر هستند.
همچنین 395 هزار و 458 نفر از خانواده شهدا (در قید حیات) هستند و طبق این آمار 63 هزار و 25 همسر شهید، 88 هزار و 517 پسر شهید و 87 هزار و 953 فرزند شهید دختر هستند.
تعداد آزادگان مسلمان در استان های مختلف کشور نیز 43 هزار و 58 نفر، آزادگان مسیحی 58 نفر، آزادگان کلیمی 34 نفر و آزادگان زرتشتی نیز 23 نفر هستند.
اجتمام ** 7268 ** 1418
گزارش از مهناز بیرانوند
** آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال