از نگاه رسانه های عربی ؛

فضا سازی علیه روسیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری

تهران- ایرنا- رسانه های عربی در روزهای گذشته با تمرکز بر انتخابات ریاست جمهوری روسیه، تحولات سیاسی مربوط به این انتخابات را تحلیل و بررسی کردند. بیشتر این رسانه ها فضاسازی کشورهای غربی علیه روسیه و دستاوردهای روسیه در سایه ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین را مورد توجه قرار دادند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، بیش از 110 میلیون نفر از مردم روسیه روز 18 مارس 2018 (27 اسفند) در پای صندوق‌های رای حاضر خواهند شد تا رئیس جمهوری آینده این کشور را انتخاب کنند. در این انتخابات «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری کنونی روسیه، خانم «کسینا سابچاک» از اعضای حزب «ابتکار مدنی لیبرال روسیه»، «ماکسیم سریکن» از اعضای حزب «کمونیست چپ افراطی»، «گرگوری یولینسکی» رهبر حزب «لیبرال اجتماعی یوبلوکو»، «ولادیمیر ژیرینفسکی» از حزب پوپولیست «لیبرال دموکرات روسیه»، «سرگئی بابورین» از حزب ملی‌گرای «اتحاد همه مردم روسیه»، «پاول گرودینین» از حزب «کومونیست» و «بوریس تیتوف» حامی حقوق بازرگانان و کارآفرینان با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.
رسانه های جهان عرب طی روزهای گذشته از این رویداد انتخاباتی در روسیه غافل نمانده و تحلیل هایی در این زمینه منتشر کردند. در ادامه این گزارش نگاهی به مهم ترین محورهای تحلیلی رسانه های عربی در مورد انتخابات روسیه و نتیجه آن خواهیم داشت.

** فضا سازی علیه روسیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری
روزنامه های «الاهرام» مصر و «الشرق الاوسط» عربستان و شبکه خبری «المیادین» لبنان با پوشش اخبار انتخابات ریاست جمهوری روسیه فضای سازی آمریکا و غرب علیه مسکو را مورد توجه قرار دادند.
به نوشته روزنامه الاهرام، با نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری روسیه فضاسازی علیه ولادیمیر پوتین افزایش یافته است. تهدید به تحریم های تازه و تحریم بیش از 200 تن از مسوولان نظام روسیه از سوی آمریکا که به بهانه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا صورت گرفت با نگرانی مسکو از احتمال تحریم انتخابات از سوی مخالفان همزمان شده است. افزایش تلاش ها برای تشویق بیشتر مردم به انتخابات هم در این راستا قابل تحلیل است.
نظرسنجی ها نشان از این دارد که پوتین در این انتخابات با 65 تا 70 درصد آرا در مرحله اول پیروز خواهد شد. دولت آمریکا همواره به کرملین درباره عواقب دخالت روسیه در انتخابات کنگره هشدار می دهد. پیش از این آمریکا، روسیه را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرده است. با چنین اتهام هایی برای برهم زدن اوضاع داخلی و بین المللی تلاش می شود و برای هدف قرار دادن پوتین برنامه ریزی می شود.
به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، همانطوری که بسیاری از تحلیلگران مسائل نظامی معتقدند از زمان پایان جنگ سرد تاکنون روابط روسیه با غرب به پایین ترین سطح خود رسیده است. آنها مسائلی مانند بحران اوکراین، اتهام دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و تلاش مسکو برای تاثیر گذاری در روند انتخابات فرانسه، ایتالیا و همه پرسی انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا را در این زمینه تاثیر گذار می دانند. در برابر، روسیه هم غرب را به تلاش برای دخالت در انتخابات آینده متهم می کند.نمایندگان پارلمان روسیه تلاش غرب را در این زمینه محکوم کردند.
در این زمینه «اندری کلیموف» رئیس کمیته دفاع از حاکمیت در شورای اتحادیه در پارلمان روسیه گفت: پیش از این شاهد دخالت خارجی در انتخابات بودیم و پیش بینی می شود که پس از این هم این مسائل را شاهد باشیم. با نزدیک شدن زمان انتخابات تلاش ها بیشتر و هدفمندتر شده است. پس از فروپاشی شوروی هرگاه انتخاباتی در روسیه برگزار می شود برای دخالت در آن تلاش می شود و از ابزارهای مختلفی در این زمینه استفاده می شود. هدف از آن تغییر اوضاع سیاسی روسیه و حتی تغییر نظام است.
به نوشته تارنمای شبکه خبری المیادین، در شرایطی که تبلیغات انتخاباتی در داخل روسیه افزایش یافته است در خارج هم تبلیغات تردید برانگیزی درباره شفافیت انتخابات روسیه افزایش یافته است؛ به طوری که «دمتری پیسکوف» سخنگوی کرمیلین مجبور شد بارها در برابر اتهام های غرب درباره اینکه مقام های روسیه قصد تقلب در انتخابات آینده را دارند عکس العمل نشان دهد. او این اتهام ها را حمله های فراگیری به شمار آورد که مدت ها است با دقت علیه روسیه دنبال می شود. این تبلیغات مسموم در حدی است که حتی درباره سلامتی وضعیت جسمانی ولادیمیر پوتین هم تردیدهایی وارد شده است؛ به طوری که پیسکوف این موضوع را رد کرد و به برتری پوتین نسبت به دیگران افتخار کرد. تردیدی نیست که مطرح شدن چنین مسائلی درباره انتخابات روسیه نشان از اهمیت این انتخابات برای جهان و روسیه دارد و اهمیت بررسی تاثیرات داخلی و خارجی این انتخابات را دوچندان می کند.

** نقش آفرینی روسیه در تحولات جهانی در سایه ریاست جمهوری پوتین
تارنمای شبکه خبری المیادین، روزنامه الشرق الاوسط عربستان و نشریه «صوت الامة» مصر دستاوردهای روسیه در دوران ریاست جمهوری پوتین را بررسی کردند.
به نوشته تارنمای المیادین، انتخابات ریاست جمهوری روسیه که قرار است یکشنبه 18 مارس (27 اسفند) برگزار شود شباهت کاملی با هیچ یک از انتخاباتی که ولادیمیر پوتین توانست به کرملین راه یابد، ندارد. با وجود اینکه برخی شباهت ها در این زمینه وجود دارد اما تحولاتی که جهان طی سال های گذشته شاهد بوده سبب شده است تا انتخابات ریاست جمهوری روسیه از اهمیت بالایی برخوردار شود. شاید یکی از برجسته ترین این تحولات ناآرامی ها جهان عرب موسوم به بهار عربی است که سبب شد روسیه به ویژه از راه حضور در سوریه نقش جهانی بازی کند. افزون بر این، بحران اوکراین هم در روابط روسیه با کشورهای غربی تاثیر گذاشته و از سوی دیگر تحریم های غربی بر اوضاع داخلی روسیه تاثیر داشته است.
روزنامه الشرق الاوسط در گزارشی دیگر دستاوردهای رئیس جمهوری روسیه را مورد توجه قرار داد و نوشت: دستاوردهای پوتین در دوران ریاست جمهوریش او را در صف بزرگان قرار داد. او صاحب تصمیم الحاق جزیره راهبردی کریمه به روسیه است. او با این تصمیم نام خود را در صفحات تاریخ کشورش ثبت کرد. پوتین در اوکراین جهان را به چالش کشید و مانع از نزدیک شدن ناتو به مرزهای کشور خود شد. پوتین از راه سوریه وارد دریای مدیترانه شد و معادلات را در منطقه و جهان تغییر داد و با لنگر انداختن ناوگان های روسیه در آب های گرم به رویای قدیمی روس ها در رسیدن به آب های گرم دریای مدیترانه جامعه عمل پوشاند.
نشریه صوت الامة در گزارشی به قلم «مغازی البدراوی» نوشت: با وجود اینکه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری روسیه معلوم است و پوتین در آن پیروز خواهد شد. اما این انتخابات از تنش میان نظام و مخالفان خالی نخواهد بود. مخالفان برای اثبات حضور خود در میدان و تخریب نظام و پوتین تلاش خواهند کرد. مخالفان یا دارای اهداف شخصی هستند و یا اینکه برخی در داخل و خارج روسیه آنان را تحریک می کند.
با وجود اینکه نتیجه این انتخابات مشخص است اما ناظران و تحلیلگران معتقدند این انتخابات نشانه های آینده روسیه پس از پوتین را نیز مشخص خواهد کرد. از این رو، پوتین باید در صورت پیروزی در انتخابات کسی را برای جانشینی خود آماده کند که طبق سیاست های او پیش رود.

پژوهشم **9278** 1601**
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال