برای نخستین بار در کشور/

طرح ملی تولید کربن فعال از قیر طبیعی در کرمانشاه در حال اجراست

کرمانشاه- ایرنا- مدیر گروه پژوهشی شیمی جهاد دانشگاهی کرمانشاه اعلام کرد: پژوهشگران این سازمان در حال اجرای طرح ملی تولید کربن فعال از قیر طبیعی برای نخستین بار در سطح کشور هستند.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه روز دوشنبه به نقل از علی دارایی با بیان اینکه بیش از 80 درصد معادن قیر طبیعی کشور در استان کرمانشاه متمرکز شده است، افزود: قیر یک ماده هیدرو کربوری است و می توان بسیاری از محصولات کربنی ارزشمند را از آن تولید کرد.
وی ادامه داد: با توجه به این ثروت خدادادی در استان، گروه پژوهشی شیمی سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه از سال 1384 بخشی از فعالیت های خود را در خصوص فرآوری قیر طبیعی متمرکز کرده که نتیجه آن انجام چندین طرح آزمایشگاهی نیمه صنعتی، ثبت چندین اختراع و چاپ مقالات در کنفرانس های بین المللی بوده است.
دارایی با بیان اینکه یکی از محورهای شبکه برنامه این گروه در سال های (95-92) در خصوص تولید فرآورده های صنعتی از قیر طبیعی بود که نتایج بدست آمده از آن تصویب طرح ملی تولید کربن فعال از قیر طبیعی با ظرفیت صد تن در سال با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و جهاد دانشگاهی و عقد قرارداد پژوهشی با سازمان انرژی اتمی ایران برای تولید گرافیت از دیگر نتایج این شبکه می باشد.
وی افزود: با توجه به نتایج بدست آمده و پیشنهاد معاونت پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی کشور زمینه فعالیت شبکه برنامه آینده گروه شیمی در سال های (1400- 1397) بصورت تخصصی در خصوص فراورده های صنعتی از قیر طبیعی متمرکز شده است.
وی تصریح کرد: هم اکنون مصرف کربن فعال در کشور 1400 تن در سال می باشد که فقط 200 تن از این مقدار تولید داخل کشور است و بقیه از طریق واردات از کشورهای سوئد، هلند، ژاپن، آلمان و چین تامین می شود.
مدیر گروه پژوهشی شیمی جهاد دانشگاهی کرمانشاه با اشاره به اینکه کربن فعال یک سری از مواد جذب کننده سطحی با جنسی زغالی و جنسی کریستالی می باشد که در ساختار داخلی آن روزنه های زیادی وجود دارد و در هیچ حلال شناخته شده ای حل نمی شود، گفت: برجسته ترین مشخصه کربن فعال حذف انتخابی آلاینده هاست.
وی در پایان تصریح کرد: زغال فعال شده کاربرد بسیار فراوانی در فرآیندهای جذب از مرحله مایع و یا مرحله گاز دارد که می توان به مصارف آن در پالایشگاه های نفت، گاز و پتروشیمی، آب و پساب، استخراج فلزات با ارزش صنایع دفاعی، دارویی و بهداشتی، شیمیایی، رنگ و رزین نساجی و باف حلال ها و مواد شیمیایی اشاره کرد.
8066

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال