ابراز نگرانی اسقف اعظم انگلیس از بحران انسانی یمن در دیدار با بن سلمان

لندن - ایرنا - عالی‌ترین مقام روحانی کلیسای رسمی انگلیس در دیدار با ولیعهد عربستان در کاخ لمبث لندن نسبت به بحران انسانی در یمن ابراز نگرانی کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، سخنگوی کاخ لمبث گفت که در این دیدار «جاستین ولبی» اسقف اعظم انگلیس در گفت‌وگوی صریح از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان خواسته تا برای برطرف کردن درد و رنج مردم یمن و پایان درگیری‌ها در این کشور تمام اقدامات ممکن را صورت دهد.
وی همچنین اظهار داشت: جاستین ولبی نسبت به محدودیت‌های مذهبی غیر مسلمانان ساکن عربستان ابراز نگرانی کرده و بر لزوم بسترسازی مناسب برای سایر ادیان مذهبی تأکید کزد.
این دیدار در دومین روز از سفر ولیعهد عربستان سعودی به لندن صورت گرفته است. بن سلمان چهارشنبه گذشته به دعوت ترزا می نخست‌وزیر انگلیس و به‌رغم اعتراضات گسترده مردم این کشور وارد لندن شد.
او تاکنون با ملکه الیزابت دوم و اعضاء خاندان سلطنتی، «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس و شماری از اعضاء هیات دولت به‌منظور گسترش همکاری‌های اقتصادی و سیاسی به‌ویژه مسائل تجاری و سرمایه‌گذاری دیدار کرده است.
در این سفر شماری از اعضاء هیات دولت سعودی ازجمله عادل الجبیر وزیر امور خارجه وی را همراهی می‌کنند.
انگلیس یکی از تأمین‌کننده‌های اصلی سلاح برای تجاوز حاکمان سعودی به مردم فقیر و بی‌دفاع یمن به شمار می‌رود. این کشور از زمان آغاز جنگ یمن به رهبری عربستان که از ششم فروردین سال 94 به‌صورت بی‌وقفه، یمن را مورد تجاوز زمینی، هوایی و دریایی قرار داده و تاکنون موجب شهادت بیش از 14 هزار شهروند این کشور و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و ویرانی این کشور مسلمان‌ شده است، انگلیس مجوز فروش حدود چهار میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.
شبد**اروپام ** هـ ن **1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال