دخترکانی مانده از لبخند با تجربه تیغ 360 جراحی

تهران - ایرنا - قیافه مطلوب و درحد عادی داشتن، کوچکترین خواسته یک دختر است، خواسته ای که دخترکان شین آباد 6 سال تمام از آن محرومند و این همه تیغ جراحی نتوانست کاری از پیش ببرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، صبح زود چهارشنبه روزی در سال 91 بود که بخاری دانش آموزان کلاس چهارم مدرسه روستای شین آباد در شهرستان پیرانشهر آتش گرفت و مسئولان مدرسه با وجود کپسول آتش نشانی نصب شده پشت در کلاس در راهرو، نتوانستند آتش را مهار کنند.
مهار نشدن آتش همانا و سوختن صورت و بدن 26 دختر 10 ساله شین آبادی همان! حادثه تلخی که دو نفر از دانش آموزان جان خود را از دست دادند و 12 نفر هم دچار سوختگی شدید شدن؛ حادثه ای که با وجود پنج سال از گذشت آن، هنوز بوی تازگی می دهد؛ هنوز وقتی این دخترکان ماه رو را نگاه می کنی، بوی سوختگی را می توانی از نوع نگاه شان استشمام کنی.
اگرچه با توجه به تلاش همه جانبه وکیل این دانش آموزان، خانواده های آنان و نمایندگان منطقه شان در مجلس، اقداماتی برای سامان بخشی وضعیت کودکان آسیب دیده حادثه از سوی دولت در نظر گرفته شد، طوری که براساس مصوبه شماره236202،38283 هیات وزیران در تاریخ اول اسفندماه سال 1391 وظایفی برای وزارت خانه های آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای پیگیری امور مربوط به این دانش آموزان تعیین شده است، اما عملا خواسته به حق این کودکان (داشتن دستان و صورتی عادی) که حالا به سن بلوغ هم رسیده اند، محقق نشده است.
در همان سال های گذشته که خبرنگار اجتماعی ایرنا پیگیر موضوع از وزیر بهداشت بود، هاشمی وزیر بهداشت اعلام کرد در صورت موافقت دکتر تیم متخصص دختران شین آباد، آنان برای درمان به خارج از کشور اعزام می شوند اما دکتر فاطمی در آن زمان معتقد بود امکانات داخل کشور پاسخگوی نیاز دختران شین آباد است.
اما حالا باوجود گذشت 5 سال از آن ماجرای رقت بار ، دختران شین آباد که دیگر بزرگ شده اند و انتظار دارند مانند بقیه دختران شهر و کشورشان یک قیافه عادی داشته باشند، با وجود این همه جراحی روی صورت شان از این نعمت محرومند.
این امر موجب شد دوباره با حضور در رسانه ها، خواسته به حق خود را فریاد بزنند. این دخترکان در همین هفته در نوبت های مختلف با وزیر بهداشت و نائب رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرده اند و هر کدام از این مسئولان قول مساعد برای پیگیری و اعزام این دختران به خارج از کشور برای ادامه روند درمان شان را داده اند.
دیدار دوباره با دختران شین آباد تاثیر خاصی روی هاشمی وزیر بهداشت و مطهری نایب رئیس مجلس گذاشته است طوری که وزیر بهداشت دوشنبه گذشته در بخشی از سخنانش در اجلاس سراسری مدیران سازمان بیمه سلامت ایران به دیدار خود با این دانش آموزان اشاره کرد و گفت که دانش آموزان شین آباد در اثر بی تدبیری ما در آن زمان سوختند و ابتدایی ترین خدمات این دانش آموزان، مشکلات درمان آنان است.
هاشمی تاکید کرد که این دانش آموزان در آینده به شغل، بیمه عمر و رفاه نیاز دارند و به نظر می رسد رفاه بخش غیرقابل قبول از کارنامه ٤٠ ساله است که نباید شاهد آن باشیم.
علی مطهری هم با ستودن رفتار خوب دانش آموزان از زمان وقوع این حادثه، تاکنون و تحمل مشکلات سوختگی و روی گشاده دختران حادثه دیده، اعلام کرد قطعا باید مسیر درمان دانش آموزان هموار شود و در این رابطه تقاضا می شود مسائل و مشکلات مربوط به دانش آموزان به صورت مکتوب اعلام شود.
نایب رئیس مجلس با اشاره به اینکه در خصوص مشکلات دانش آموزان و اعزام آنها به خارج از کشور با وزیر بهداشت صحبت خواهم کرد، اضافه کرد: قول داده شده برای اعزام این دانش آموزان به خارج از کشور برای ادامه مسیر درمانی پیگیری خواهد شد.
حسین احمدی نیاز وکیل دانش آموزان شین آباد هم با توضیح دیدار این کودکان با علی مطهری اعلام کرد، وقتی نایب ریس مجلس شورای اسلامی پای حرف کودکان نشست، به شدت ناراحت شد و انگار آتشی به جان وی انداخته شده است.
«اسرین معروفی» در این دیدار اعلام کرد آقای مطهری من می خواهم موسیقی کار کنم اما انگشتانم در آتش مدرسه سوختند، «نادیا صالح» هم گفت من به والیبال علاقه دارم اما انگشتانم سوخته اند، «آمنه راک» نگران بود که چگونه اثر انگشت برای دریافت کارت ملی داشته باشد و «سیما شادکام» از ناراحتی عکس دار شدن شناسنامه خود صحبت کرد.

** درمان دختران شین آباد در کشور با این روند 10 سال طول می کشد
حسین احمدی نیاز در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا و در پاسخ به این پرسش که تشخیص اعزام شدن یا نشدن این دختران به خارج از کشور برای ادامه روند درمان با رئیس تیم جراحی شان است و او هم پیشتر معتقد به ادامه درمان در داخل کشور بود، گفت: دکتر فاطمی رئیس تیم جراحی دختران شین آباد صریحا اعلام کرد، امکانات جراحی سوختگی و درمان این بچه ها در ایران به روز نیست و با این روند درمان این کودکان تا 10 سال دیگر طول خواهد کشید.
وی ادامه داد: به گفته رئیس تیم جراحی این دانش آموزان، تکنولوژی روز در ایران وجود ندارد و این گزارش را به نایب رئیس مجلس اطلاع دادم.
احمدی نیاز گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم اعلام کرد که توان درمان این بچه ها در کشور وجود ندارد و درمان آنان در خارج از کشور ادامه پیدا می کند؛ در صورت تامین نشدن اعتبار از هزینه شخصی خود، خواهند پرداخت.
این وکیل تصریح کرد: با این همه و با توجه به اینکه دختران در سن رشد قرار دارند و بالغ شده اند، این سن مهمی برای آنان است و می طلبد برای تسریع در روند درمان و بهبودی آنان و مسئولیت پذیری دولت جمهوری اسلامی در قبال شهروندان این کار صورت بگیرد و روند درمان در خارج از کشور انجام شود.
وی اضافه کرد: نایب رئیس مجلس هم اعلام کرد که مجلس برای اعزام به خارج، درمان و دیه های جدید این دختران پشتیبان آنان خواهد بود.
اجتمام** 7329 ** 1418

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال