رئیس موزه لوور نمایش آثار تاراج رفته داعش در ابوظبی را تکذیب کرد

تهران- ایرنا- رئیس کل موزه لوور، نمایش آثار تاریخی به تاراج رفته از کشور عراق توسط داعش را در نمایشگاه موزه لوور در ابوظبی امارات، از اساس شایعه خواند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ژان لوک مارتینز (jean lucmartines) روز دوشنبه در نشست خبری موزه لوور در تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار عراقی درباره آثار به تاراج رفته توسط داعش که در موره لوور ابوظبی امارات به نمایش گذاشته شده است، تصریح کرد: اپ آثار موزه لوور که در ابوظبی افتتاح شده کاملا از بازارهای فرانسوی خریداری شده اند و اینکه آثار تاراج رفته داعش در ابوظبی نمایش داده شده از اساس شایعه است.
وی در ادامه بخش پرسش و پاسخ با خبرنگاران در مورد اشیای تاریخی که در گذشته های دور بدون توافق از ایران خارج شده اند، گفت: باستان شناسی در قرن 19 در سایت های بزرگ تاریخی صورت می گرفت و در مورد سایت های تاریخی فرانسه هم همین اتفاق توسط باستان شناسان دیگر کشورها اتفاق افتاده است.
مارتینز تاکید کرد: انتقال اشیای تاریخی از ایران در قرن 19 بر اثر تفاهم های قانونی قبل از کاوش ها بین دو کشور انجام شده است و بخشی از آثاری که به عنوان تمدن باشکوه ایران در موزه ملی ایران است ماحصل کاوش های باستان شناسان فرانسوی است که عمر و جوانی خود را در محوطه های ایران گذراندند.
وی ادامه داد: همچنین ما در موزه لوور آثار ایران را با شکوه تمام به نمایش گذاشته ایم و به دنیا معرفی می کنیم به طوری که دولت های ایران برای این کار از ما تشکر کرده اند.
رئیس کل موزه لوور درباره استانداردهای موزه داری در موزه ملی ایران نیز گفت: موزه ملی ایران همه استانداردهای موزه داری را دارد و این یک شانس بزرگ برای ما بوده که آثار لوور به اینجا بیاید و بازدید کننده های ایرانی را ببینیم.
وی با بیان اینکه موزه لوور سالانه حدود 2 هزار اثر را به سایرین به امانت می دهد، توضیح داد: برای این تبادل آثار به صورت نمایشگاهی دو منطق داریم؛ یکی تعداد اتباع بازدید کننده در خارج بیشتر است و منطق دوم همکاری های علمی هست که با این اتفاق شکل پر رنگ تری می گیرد به خصوص همکاری با کشورهایی که آثار موجود در مجموعه لوور از آن کشورها آمده اند.
مارتینز ادامه داد: در همین راستا در مصر، الجزایر، یونان و توکیو نمایشگاه هایی خواهیم داشت و با کشورهایی مثل هلند و انگلستان هم برای برگزاری نمایشگاه همکاری داریم.
وی بیان داشت: موزه لوور لانس که پنج سال از تاسیس آن می گذرد نیز بخشی از آثار لوور را به نمایش می گذارد.
جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران نیز درباره تقویم کاری سال آینده و احتمال حضور نمایشگاههای خارجی در موزه ملی گفت: ما در 2018 (خرداد ماه 97) نمایشگاهی با عنوان ایران مهد تمدن در هلند و در موزه بریتانیا (British Museum) دومین نمایشگاه خارجی را خواهیم داشت و امیدواریم از آثار تاریخی آلمان هم در ایران نمایشگاهی برگزار کنیم.
مدیر موزه لوور لانس هم در این نشست گفت: برگزاری نمایشگاه مربوط به دوره قاجار حاصل تلاش های چندین ساله ما است.
وی افزود: آثاری که در اروپا از دوره قاجار به نمایش گذاشته شده زیاد نیستند و نمایشگاه قبلی مربوط به 20 سال پیش بوده و عمدتا در حوزه نقاشی اما در این نمایشگاه آثار سرامیک، عکس و آثار ترکیبی از هنرها و اشیای مختلف این دوره است.
قرار است در راستای همکاری های فرهنگی دو طرفه ایران و فرانسه، 28 مارس (7 فروردین 97) نمایشگاهی از آثار قاجاری ایران را با نام امپراطوری گلهای سرخ در موزه لوور لانس فرانسه برگزار شود که آثار این نمایشگاه از کاخ گلستان و موزه ملی ایران انتخاب شده است.
به گزارش ایرنا، 56 اثر موزه لوور از امروز، 14 اسفند 96 برای اولین بار شامل بیش از 50 پیکره، نقش برجسته، ظرف، تابلو نقاشی، چاپ سنگی و دو شئ شامل یک تبر مفرغی با کتیبه شاه ایلامی «اونتاش ناپیریشا» و دیگری شئ مفرغی از لرستان مربوط به و سایر آثار مربوط به فرانسه، ایتالیا، اتریش، آلمان، هلند، مصر، ترکیه، سوریه، عراق و هند در نمایشگاهی با عنوان «شکوه تمدن های جهان» به مدت چهار ماه در موزه ملی ایران به نمایش درمی آید.
فراهنگ ** 3079**1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال