دعوت رهبران جدایی طلب به اعتصاب سراسری در کشمیر

دهلی نو - ایرنا - رهبران جدایی طلب کشمیری دراعتراض به اقدام دولت جامو و کشمیر در انتقال دو تن از رهبران شناخته شده از زندان مرکزی سرینگر به جامو خواهان اعتصاب سراسری در این ایالت شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه هندوستان تایمز در روز دوشنبه، قاسم فکتو و شفیع شریعتی که استاد سابق دانشگاه کشمیر در رشته زبان فارسی است دو رهبر شناخته شده کشمیری هستند که روز یکشنبه از زندان مرکزی سرینگر به جامو منتقل شدند.
قاسم فکتو یک رهبر جدایی طلب کشمیری و همسر آسیا اندرابی بنیان گزار گروه دختران ملت به جرم قتل از 25 سال پیش زندانی می باشد.
این درحالی است که شفیع شریعتی به دلیل ارتباط با گروه های شبه نظامی و حمایت از آنها به 15 سال زندان محکوم شده است.
این دو رهبر جدایی طلب در فهرست 40 زندانی شامل شبه نظامیان و حامیان آنها قرار دارند که پس از فرار گنوید جاتگ فرمانده منطقه ای گروه تروریستی لشکر طیبه از بیمارستان در ماه گذشته به دست داشتن در نقشه فرار وی متهم شده اند.
نوید جات ماه گذشته زمانی که برای درمان به بیمارستان 'شری مهاراجه هاری سینگ' واقع در سرینگر منتقل شده بود، با کمک چند شبه نظامی دیگر توانست فرار کند. در جریان فرار وی دو نیروی پلیس کشته شدند.
سید علی شاه گیلانی، میروائز عمر فاروق و یاسین ملک، سه رهبر جدایی طلب در بیانیه ای مشترک اعلام کردند: زندانیان سیاسی قربانی شکست مقامات دولتی در جلوگیری از فرار یک زندانی شده اند. آنها تاکید کردند این دو رهبر جدایی طلب کشمیری از بیماری رنج می برند و انتقال آنها مانند بازی کردن با جان آنها می باشد.
نوید جات در سال 2014 توسط نیروهای امنیتی هند در کشمیر بازداشت شد. وی فرمانده منطقه ای گروه تروریستی لشکر طیبه می باشد.
کشمیر تنها ایالت هند با اکثریت مسلمان است و درگیری میان شبه نظامیان کشمیری و نیروهای امنیتی هند از سال 1989 میلادی بیش از 68 هزار کشته برجای گذاشته است.
آساق**267**1424 **1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال