طرح موفق برگزیده جشنواره خوارزمی برای جداسازی نمک از نفت خام

تهران– ایرنا– یک مهندس جوان کشورمان موفق به بومی سازی و به روزرسانی فناوری بسته تزریق پساب واحدهای نمک زدایی شد، طرحی که بر اساس آن عملیات جداسازی نمک از نفت خام برای صادرات و انتقال به پالایشگاه برای تبدیل به سایر محصولات به سهولت صورت می گیرد.

مهندس علیرضا ناصری حسینی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری خراسان به خاطر طرح بسته تزریق پساب واحدهای نمک زدایی رتبه دوم طرح های توسعه ای گروه تخصصی مکانیک را در سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی، کسب کرد.
نفت خام هنگام خروج از چاه همراه با آبی است که در آن مقداری از نمک ها به صورت محلول وجود دارد، میزان آب نمک خروجی از چاه های نفت به تدریج و با گذشت زمان افزایش می یابد که به دلیل کاهش حجم گاز و نفت استخراج شده از چاه و در نتیجه بالا آمدن سطح آب شور است.
این مهندس جوان موفق به بومی سازی و به روزرسانی بسته تزریق پساب با قابلیت راه اندازی خودکار و کنترل و مانیتورینگ تمامی فرایند تزریق شده که قادر است در شرایط محیطی سخت پساب تولیدی در واحدهای نمک زدایی را تا 10 هزار بشکه در روز و تا 1600psig، تزریق نماید.
وی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی ایرنا با بیان این که نفت خام در فرایند استخراجی با مقداری نمک همراه است، افزود: باید این نمک از آن گرفته شود تا نفت برای صادرات و انتقال به پالایشگاه برای تبدیل به سایر محصولات قابل استفاده شود.
این برگزیده سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی با بیان این که آب نمک خروجی برای تصفیه و جداسازی ذرات مفید موجود، وارد سامانه تصفیه پساب شده و سپس با فشار مناسب به چاه های مرده موجود در اطراف واحد تزریق می شود، اظهارکرد: در این سامانه تمامی اطلاعات فرایندی و پارامترهای عملکردی تجهیز به طور کامل ذخیره و در صورت نیاز به بانک اطلاعات ارسال خواهد شد.
وی هدف از نمک زدایی را حذف یا تقلیل دادن میزان نمک همراه نفت تا میزان هشت پوند در هزار بشکه عنوان کرد و گفت: کاهش خوردگی در تاسیسات نفتی، کاهش انسداد تجهیزات، محافظت از عملکرد کاتالیست ها، بهبود کیفیت نفت خام، استفاده حداکثری حجم لوله ها و ظرفیت پالایشگاه ها و جلوگیری از هدررفت انرژی مصرفی در پالایشگاه ها، از جمله مزایای واحدهای نمک زدایی است.
جشنواره بین المللی خوارزمی قدیمی ترین جشنواره علمی و فنی ایران است که به همت سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و وزارت علوم، تحیقات و فناوری هر سال برگزار می شود.
در آیین اختتامیه سی و یکمین دوره این جشنواره که روز شنبه با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری و منصور غلامی وزیر علوم برگزار شد، ۱۰ محقق ایرانی و ۵ پژوهشگر خارجی لوح تقدیر دریافت کردند.
علمی ** 1836 ** 2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال