قائم مقام بانک مرکزی:

محافظت از منافع سپرده‌گذاران خرد رویکرد اصلی بانک مرکزی است

تهران - ایرنا - قائم مقام بانک مرکزی گفت: رویکرد اصلی این بانک در فرآیند ساماندهی اینگونه موسسات، محافظت از منافع سپرده‌گذاران خرد در عین پرهیز از بکارگیری رویکردهای غیراصولی و تحمیل مالیات تورمی بر آحاد مختلف جامعه استوار بوده است.

به گزارش ایرنا، «اکبر کمیجانی» روز چهارشنبه در سخنانی با تشریح اقدامات بانک مرکزی در خصوص ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی، گفت: بانک مرکزی ساماندهی نزدیک به 5500 نهاد پولی فاقد مجوز همچون تعاونی‌های آزاد، تعاونی‌های صنفی، صندوق‌های قرض‌الحسنه، صرافی‌ها و شرکت ‌های واسپاری را که پیش از این حتی آمار صحیحی از تعداد فعالان و شعب آنها نزد نهادهایی که خود متولی اعطای مجوز به آنها بودند، وجود نداشت، بر عهده گرفت.
وی افزود: تجربه نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از افزایش سپرده ها در نهادهای مزبور در سال های اخیر ناشی از سودهای پرداختی بسیار بالا بود که با توجه به عدم سودآوری اکثر آن‌ها، هر سال بر کسری آنها افزوده می شد؛ لذا اگر بانک مرکزی به این موضوع ورود نمی کرد میزان خسارت به مراتب بیشتر می شد.
به گزارش بانک مرکزی، کمیجانی افزایش استقلال مقام ناظر پولی در حوزه سیاستگذاری پولی و بانکی، جلوگیری از ورود نهادهای غیرمرتبط به عرصه مجوزدهی به موسسات اعتباری، همراهی نهادهای قضایی و انتظامی و افزایش آگاهی و بینش سپرده‌گذاران را راهکارهای اصلی جلوگیری از شکل‌گیری مجدد تعاونی ها و موسسات غیرمجاز اعلام کرد.
وی با اشاره به چالش‌های موجود در مسیر ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی گفت: در این ارتباط قوانین مزاحمی چون تبصره 2 بند (ب) ماده 14 قانون برنامه ششم توسعه کشور وجود دارد که کنترل بانک مرکزی بر مؤسسات غیرمجاز را با دشواری هایی مواجه می‌کند. طبق این ماده قانونی، صندوق های قرض‌الحسنه تک‌شعبه‌ای در سراسر کشور بر اساس جذب منابع سالانه تا 30 ‌میلیارد ریال بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی و تنها براساس اساسنامه و مجوزهای موجود خود می‌توانند ادامه فعالیت دهند.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*9132*1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال