رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی :

هنر ایرانیان در طول تاریخ جنگیدن برای صلح است

تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: هنر ما در طول تاریخ این بود که برای صلح بجنگیم در صورتی که برخی کشورها همواره برای سطله جنگیده اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سید محمد بهشتی روز دوشنبه در همایش علمی واکاوی فکری، فرهنگی و تمدنی تاریخ دفاع ایران (با تاکید بر هشت سال دفاع مقدس)در تالار همایش موزه ملی اظهار کرد: در فرهنگ ایرانی، صلح یعنی هر چیزی در جایی باشد که به آن تعلق دارد اما در فرهنگ غرب، صلح یعنی همه چیز آن جایی باشد که ما می گوییم.
وی افزود: هر دفاعی که مبتنی بر حقیقت و صلح باشد مقدس است مثلا ما در هر دو جنگ «چالدران» و «گنجه» از نظر نظامی شکست خوردیم اما نقاشی های جنگ چالدران در چهل ستون اصفهان نشان می دهد که ما تصویر کردن افتخارآمیز این جنگ نه تنها می اندیشیم که شکست نخورده ایم بلکه فکر می کنیم که در انجام وظیفه دفاع و شجاعت و جوانمردی پیروز شدیم زیرا شکست زمانی است که بترسیم.
بهشتی ادامه داد: در دفاع مقدس 8 ساله هم ما پیروز شدیم چون مسئولانه و صادقانه از سرزمین مان دفاع کرده ایم.
وی تاکید کرد: دلیل اینکه پژوهشگاه میراث فرهنگی به موضوع دفاع مقدس پرداخته این است که دفاع یکی از مظاهر مهم فرهنگی ما بوده و هست و رگ و ریشه دفاع مقدس در اعماق تاریخی ما قرار دارد.
همایش علمی واکاوی فکری، فرهنگی و تمدنی تاریخ دفاع در ایران به مدت یک روز توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در تالار اسلامی موزه ملی در حال برگزاری است.
رونمایی از کتاب دستاوردهای علمی این همایش و ارائه مقالات پژوهشی مرتبط از مهم ترین بخش های این همایش در دو نوبت صبح و عصر خواهد بود.
فراهنگ ** 1085** 3079**1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال