وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

نسل جدید به ارتباط روحی و معرفتی با پرچمداران گذشته خود نیاز دارد

قم- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ جهاد و شهادت و آشنایی نسل جوان با سیره شهدا و بزرگان دینی گفت: نسل جدید به شدت نیازمند شناسایی پرچمداران گذشته خود و برقراری ارتباط معنوی، روحی و معرفتی با آنها می باشد، بر همین اساس توجه به مقوله فرهنگ از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش ایرنا، سیدعباس صالحی عصر چهارشنبه در مراسم افتتاحیه مجتمع فرهنگی هنری شهید محمدباقر ربانی در شهرک پردیسان قم خاطرنشان کرد: شهر مقدس قم به عنوان پایگاه دیرین دانش، جهاد و شهادت شان و منزلت بی مانندی در جهان دارد و خدمات طولانی این شهر مقدس درجهت خدمت به فرهنگ، دیانت و مذهب شیعه هرگز فراموش شدنی نیست، امروز نیز باید زیرساخت های فرهنگی قم نیز متناسب با جایگاه و شان آن ارتقا پیدا کند.
وی با بیان اینکه امروز نوای انقلاب اسلامی از شهر قم به گوش جهانیان می رسد، اظهار داشت: فارغ از این وجوه منزلتی قم، به جهت معنویت و سوابق دیرین و درخشان، امروز قم نیاز به حمایت های مضاعف در حوزه فرهنگ دارد، امری که هم وزارت ارشاد و هم مسئولان استان به این مهم اهتمام ویژه دارند.
صالحی با اشاره به شاخص های مهم قم برای ارتقای سطح فرهنگی آن گفت: جمعیت استان قم در سال 35 حدود 160 هزار نفر بوده و اکنون یک میلیون و 292 هزار تن رسیده است، یعنی در فاصله 60 سال، جمعیت قم هشت برابر شده است، از سوی دیگر تراکم جمعیتی در قم در سال 95 حدود 112 نفر در یک کیلومتر مربع بوده است.
وی ادامه داد: شهر مقدس قم همچنین رتبه چهارم آپارتمان نشینی را در کشور دارد و سهم حوزه مهاجرت در این استان چه داخل و خارج قابل توجه است و هر کدام از این آمارها به تنهایی ایجاب می کند که از نظر فرهنگی، هنری، ورزشی و ... به این شهر توجه ویژه شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: مناطقی مانند شهرک پردیسان که در فاصله کوتاهی از بیابان به شهر تبدیل شده، نگاه مضاعفی را در حوزه فرهنگی می طلبد و باید در کنار مجتمع های مسکونی فضاهایی برای تنفس روحی، روانی و معرفتی ایجاد شود و پروژه شهید ربانی در این منطقه در همین راستا می باشد، امید است مردم پردیسان بتوانند این مجتمع را به یک مرکز فعال، پرتحرک و انقلابی قرار دهند.
پردیسان در منطقه هشتم شهرداری و در جنوب غربی شهر قم واقع شده است و در سال 1377 توسط وزارت مسکن و شهرسازی وقت تاسیس و در سال 1390 به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در تشریح ابعاد مختلف این مجموعه فرهنگی هنری گفت: این پروژه در
زمینی به مساحت 25هزار متر مربع از مصوبات سفر پرخیر و برکت رهبر معظم انقلاب به استان قم است که فاز اول آن در زمینی به 900 متر مربع و زیربنای 2هزار مترمربع و با اعتبار بالغ بر 65 میلیارد ریال به بهره برداری رسید و فازهای بعدی آن نیز به زودی افتتاح می شود.
رهبر معظم انقلاب، 27 مهرماه سال 1389 به شهر مقدس قم سفر کردند.
سید موسی حسینی کاشانی خاطرنشان کرد: منطقه پردیسان قم، هم اکنون 150 هزار تن جمعیت دارد و پیش بینی می شود که جمعیت آن در آینده به بیش از 300 هزار تن برسد و مجموعه فرهنگی هنری شهید ربانی اولین پروژه فرهنگی در این منطقه است.
وی گفت: استان قم عرصه فرهنگ و هنر شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کرده که تاکنون 70 شهید هنرمند را در قم شناسایی کردیم.
این مجموعه فرهنگی هنری در چهار طبقه شامل سالن کنفرانس، نگارخانه، دو سالن مطالعه، هفت کلاس آموزشی، مخزن کتاب و یک آتلیه می باشد.
حجت الاسلام والمسلمین محمد طاهر ربانی برادر شهید ربانی نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: باید در سراسر جامعه عطر خوشبوی شهدا و جانبازان و اهداف مقدس آنها احساس شود.
وی از مسئولان استان به دلیل نامگذاری این مجتمع فرهنگی هنری به نام شهید ربانی تقدیر کرد.
هنرمند خوشنویش شهید محمد باقر ربانی در سال 1339متولد شد و در سن 20 سالگی در اسفندماه 1359 در جبهه سوسنگرد به شهادت رسید.
7401/ 6133/ خبرنگار- اطمینان ** انتشار- مسلمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال