تذکرات نمایندگان در خصوص بالا رفتن نرخ ارز ، آلودگی هوا و ریزگردها

تهران-ایرنا- درخواست رسیدگی به علت بالا رفتن نرخ ارزو کم شدن ارزش پول ملی و توجه به موضوع ریزگردها و آلودگی هوای استانها از جمله تذکرات امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مسئولان اجرایی کشور بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران روز چهارشنبه در جلسه علنی مجلس در تذکری به رییس جمهوری گفت: حتما باید به داد مردم خوزستان برای این وضعیت 60 برابر شدن ریزگردها برسیم، اما مساله ای که برای کشور مهم است این است که از اول انقلاب تاکنون 7 هزاربرابر نرخ دلار بالا رفته است و در این اواخر این بالا رفتن ، مردم را به شدت آزار می دهد.
وی ادامه داد: چگونه در کشورهایی مثل امارات، عربستان ، کویت دلارشان ثابت می ماند اما در مورد ما گفته می شود روزی 5 میلیون دلار هم از طریق بانک مرکزی به بازار تزریق می شود ولی نرخ دلار به این شدت اضافه می شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: تورم بر روی محرومان جامعه واقعا اثرگذار است. رییس جمهور باید تدبیر ویژه ای برای جلوگیری از افزایش نرخ دلار و سکه بیندیشند.
کواکبیان خطاب به مطهری که ریاست ساعتی از جلسه علنی امروز مجلس را بر عهده داشت گفت: اول انقلاب نرخ دلار 7 تومان بود و هم اکنون 4 هزار و نهصدتومان شده است ، در این اواخر هم بالای 20 درصد از ارزش پول ملی کم شده است حتما در این زمینه باید نکاتی را به رییس جمهور تذکر دهید.
در ادامه علی مطهری نایب رییس دوم مجلس در پاسخ به تذکر کواکبیان گفت: این موضوعی که درباره قیمت ارز بیان کردید قبلا هم تذکر داده شده است و نظر مجلس و آقای لاریجانی هم این است که کمیسیون اقتصادی این موضوع را حتما بررسی کرده و گزارش خود را به جلسه علنی مجلس بدهد.
نایب رییس مجلس ادامه داد: به طور کلی بحران های عمده ای مانند محیط زیست و مسایل اقتصادی داریم که بحث ریزگردها هم زیرمجموعه محیط زیست است. لذا مجلس از دولت درخواست و مطالبه دارد که اینها را با جدیت بیشتری دنبال کند و کاهش دهند.
وی گفت: ما نمی گوییم یک شبه این مشکلات را حل کنند ولی به شکلی پیش برویم که سال بعد همین زمان، مشکل مردم خوزستان کمتر از امروز باشد.
**به آلودگی هوای استان اصفهان هم توجه شود
در ادامه موسوی لارگانی نماینده فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی به صدا و سیما درخصوص دعوت کارشناس به برنامه های تلویزیونی گفت: اگر کارشناسی را در برنامه ای دعوت می کند از استان دیگر، به استان های دیگر توهین می شود بنابراین حق استان های دیگر ضایع می شود.
وی افزود: آقای علی عسگری باید از نمایندگان استان های دیگر هم دعوت کنید که بتوانند از حق خود دفاع کنند. یک طرفه به قاضی رفتن صلاح نیست چرا که مشکلاتی را در کشور ایجاد می کند.
این نماینده مردم در مجلس دهم در تذکر دیگری درباره بحث ریزگردها و آلایندگی هوا به رییس جمهور و هیات رییسه مجلس گفت: بعضی از استان ها دارای مشکلاتی دارند که باید نگاه وی‍ژه به آنها شود. بحث آلایندگی و گردوغبار برای یک استان نیست. این که الان استان خوزستان گردو غبار شدید است قبول داریم اما در اصفهان هم در چند روز گذشته آلایندگی و آلودگی هوا بیداد می کرده است.
وی یکی دیگر از مشکلات این استان را موضوع آب آشامیدنی مردم دانست و اظها رکرد: در تمام شهرستانهای این استان مشکل آب آشامیدنی داریم. چگونه برای 5 میلیون نفر که در استان اصفهان زندگی می کنند و آب آشامیدنی ندارند و یا 2.5 میلیون نفر کشاورزان و باغداران این استان چه برنامه ای دارید. درخواست من این است که رییس جمهوری و هیات رییسه اگر قرار است تصمیمی برای بحران های کشور گرفته شود برای کل استانها گرفته شود.
علی مطهری که ریاست جلسه را بر عهده داشت در پاسخ به تذکر موسوی لارگانی گفت: ما در کشور بحرانها و معضلات فراوانی داریم مهم تشخیص اولویت ها است.
وی افزود: امروز در اهواز میزان آلودگی هوا از ناحیه ریزگردها 47 برابر حالت طبیعی است یعنی یک وضعیت بسیار اضطراری است بنابراین اگر مجلس یک توجه ویژه به خوزستان کرده است و به کمیسیون تلفیق ماموریت دادیم که بازهم تدبیری کنند دلیل نمی شود که به سایر مناطق توجهی وجود ندارد. مشکلات استان اصفهان هم به جای خود بررسی می شود. هنر ما در این است که اولویت ها را تشخیص دهیم.
** زلزله خاموش در استان اصفهان را مورد توجه قرار دهید
در ادامه حسن کامران نماینده اصفهان درخصوص حقآبه تذکر داد و گفت: ما در اصفهان و شرق اصفهان زلزله داریم. زلزله گاهی آشکار است که همه به داد می رسند اما زلزله اصفهان خاموش است.
وی گفت: دوسال است که حقابه به این استان ندادند و دولت یازدهم یک قطره آب نداده است و این دولت هم یک قطره آب نداده است. حقآبه حق الناس است و کسی نمی تواند آن را بگیرد بنابراین باید از همه کم کنند و اول حقابه را بدهند.
وی افزود: به وزارت نیرو هشدار می دهم هنوز امسال با توجه به اینکه به پایان سال نزدیک می شویم، آبی جاری نکرده اید. این مردم چیزی جز حقابه نمی خواهند. وضع بسیار بحرانی است بنابراین این زلزله خاموش را باید مورد توجه قرار دهید.

**تذکرات کتبی نمایندگان به مسوولان اجرایی کشور
در ادامه اکبر رنجبرزاده عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسوولان اجرایی کشور را قرائت کرد.
حشمت الله فلاحت پیشه نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس به رییس جمهور درخصوص بازگشایی مرزهای استان کرمانشاه با کشور عراق و پایان دادن بلاتکلیفی مرزی و ضرر و زیان مردم استان به خاطر تصمیمات متناقض ایران در مرز تذکر داد.
وی همچنین به رییس جمهور درباره دستور پیگرد قانونی مزایای مناطق جنگی کرمانشاه با توجه به تبعیض صورت گرفته در حق مردم این منطقه از کشور تذکر داد.
زهرا سعیدی نماینده مبارکه به همراه ناهید تاجدالدین، هاجر چنارانی ، حمیده زرآبادی، سمیه محمودی و اکبر رنجبرزاده نمایندگان نیشابور، قزوین، اسدآباد به وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حذف پذیرش بهمن ماه 96 مراکز آموزشی علمی کاربردی دولتی، بدون اعلام قبلی که منجر به تعطیلی این دسته از مراکز آموزشی دانشگاه علمی کاربردی و موجب نارضایتی داوطلبان می شود و آسیب این دانشگاه می شود را تذکر دادند.
مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در تذکری به وزیر کشور گفت: اقدام نادرست انتصاب فردی در معاونت استانداری قم که دارای محکومیت و تخلفات در حوزه قبلی کار خود در لرستان بوده است را اصلاح کنید.
همچنین ذوالنوری و احمد امیرآبادی نمایندگان قم به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره این که تاکنون چندین بار گفته شده که به دلیل وضعیت اسفبار دانشگاه قم نسبت به انتصاب رئیسی لایق و توانمند اقدام نمایید؛ اما تاکنون به این امر توجه نکرده‌اید که باید سریعا اقدام فرمایید تذکر دادند.
حسینعلی دلیگانی نماینده شاهین شهر به وزیر آموزش و پرورش درباره پرداخت حقوق معوقه معلمان حق التدریسی که حدود 6 ماه حقوق آنها پرداخت نشده و دچار مشکلات معیشتی شده اند تذکر داد.
اصغر مسعودی نماینده مردم نیریز به وزیر جهاد کشاورزی و رییس جمهور درباره قطع شدن چندصد اصل درختان صدساله منطقه کردشگری تفرجگاه مرغک در شهر رونیز سهبان که نگرانی طرفداران محیط زیست را فراهم کرده است را تذکر داد و خواستار برخورد با متخلفان شد.
جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس به وزیر راه و شهرسازی در خصوص نصب نشدن لامپ چراغ های لایت در فرودگاه های کشور تذکر داد.
منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس به وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره عدم تخفیف سود بازرگانی به مرز باشماق مریوان تذکر داد.
جواد ساداتی نژاد نماینده کاشان به وزیرکشاورزی در خصوص علت اخذ سود و دیرکرد از کشاورزان علیرغم استمهال از وام بانک کشاورزی در سال گذشته تذکر داد.
محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر و اکبر رنجبرزاده نماینده اسدآباد به رئیس جمهور در خصوص دلیل عدم اجرای مفاد مصوبه 53722 ت 45 672 سال 96 در خصوص معلمان اعزامی برای مدارس خارج از کشور تذکر دادند.
علی اکبر کریمی نماینده اراک به وزیر آموزش و پرورش در خصوص تسریع در پرداخت حقوق و معوقات نیروهای حق التدریس آموزش و پرورش استان مرکزی با توجه به گذشت حدود 10 ماه از مطالبات آنها تذکر داد.
سیام**1058**1449

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال