رئیس دانشکده مهندسی برق امیرکبیر خبر داد:

ایجاد آزمایشگاه جامع الکترومغناطیس در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

تهران- ایرنا- رئیس دانشکده مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر از راه‌اندازی آزمایشگاه جامع الکترومغناطیس در این دانشکده خبر داد و گفت: اگر دستگاهی در زمینه الکترونیک و مغناطیس برای عرضه به بازار معرفی شود، ‌در این آزمایشگاه از نظر میزان تشعشعات، ارزیابی شده و تاییدیه آن صادر می شود.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه امیرکبیر، دکتر حیدرعلی طالبی در نهمین کنفرانس بین ‌المللی سیستم‌ ها و فناوری‌ های الکترونیک قدرت و محرکه‌ های الکتریکی، اجرای طرح ملی تولید رله‌ ملی را از دیگر اقدامات علمی این دانشکده نام برد و خاطرنشان کرد: این طرح با همکاری وزارت نیرو اجراشده و در حال حاضر در کشور به بهره‌برداری رسیده است.
وی ادامه داد: این دانشکده 60 نفر عضو هیات علمی دارد که بیشتر آنها استاد تمام هستند؛ در سطح کارشناسی نیز‌ چهار گرایش الکترونیک، کنترل،‌ قدرت و مخابرات راه‌اندازی شده است و در سطح کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های میان‌رشته‌ای تاسیس شده است.
طالبی، رشته انرژی در سطح کارشناسی ارشد را یکی از رشته های میان رشته ای این دانشکده دانست که با همکاری دانشکده مکانیک و مهندسی فیزیک و انرژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شده است و افزود: رشته مکاترونیک با همکاری دانشکده‌های مکانیک و مهندسی پزشکی و رایانه ایجاد شده است.
رئیس دانشکده مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر راه‌اندازی گرایش جدیدی در حوزه اویونیک با همکاری دانشکده مهندسی هوافضا را از دیگر گرایش های این دانشکده نام برد و ادامه داد: با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چهار قطب علمی مخابرات،‌ پردازش سیگنال، کنترل و رباتیک و قدرت و دو پژوهشکده در زمینه تحقیقات کاربردی در دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه‌اندازی شده است.
به گفته وی، پژوهشکده ایمنی شبکه با اعتبارات وزارت نیرو و پژوهشکده الکترومغناطیس کاربردی با بودجه وزارت ارتباطات در این دانشکده ایجاد شده اند.
طالبی با اشاره به همکاری‌های بین‌المللی علمی این دانشگاه،‌ یادآور شد: با دانشگاه‌های آلمان، هلند و فرانسه دوره‌های مشترکی را برگزار کردیم؛ در این دوره‌ها، دانشجویان دو سال در ایران و دو سال در خارج از کشور مشغول به تحصیل خواهند شد.
رئیس دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص انجام تحقیقات کاربردی در این دانشگاه، گفت: محققان این دانشگاه، موفق به ارائه سیستم‌های ریل تایم شبکه شدند که اگر در این سیستم خطایی در شبکه رخ دهد، قبل از آن که به خاموشی برسد‌، شبکه اقدام به تحلیل می ‌کند. با استفاده از داده‌های این شبکه می‌توان خطای ایجاد شده در شبکه‌های توزیع برق را رفع کرد.
به گفته طالبی این دانشکده 30 آزمایشگاه تحقیقاتی و سه آزمایشگاه آموزشی دارد.

** دلایل کم بودن شرکت های دانش بنیان در حوزه های برق و قدرت
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این نشست دلیل کم بودن شرکت های دانش بنیان در حوزه برق و قدرت را توسعه یافتگی این حوزه دانست و گفت: دانشجویان و دانش آموخته های این حوزه باید دنبال نوآوری در زمینه های مرتبط با الکترونیک و قدرت باشند.
دکتر مسعود برومند افزود: این حوزه در توسعه پایدار کشور نقش مهمی دارد و در ایران رشد یافته است.
وی با بیان اینکه کشور در حوزه‌هایی همچون تولید،‌ توزیع و ساخت قطعات در وضعیت مناسبی قرار دارد، ادامه داد: اگر تولید علم و دانش در حوزه‌های مختلف علمی صورت نگیرد، ما مسیر مناسبی را طی نکرده‌ایم.

** رشد تولیدات علم از 2700 مقاله به 37 هزار مقاله آی اس آی
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه قبل از انقلاب میزان تولیدات ایران 2 هزار و 700 مقاله بود، اظهار کرد: بعد از انقلاب محققان کشور 37 هزار مقاله در نشریات ISI و اسکوپوس منتشر کرده‌اند.
برومند تعداد مقالات منتشر شده از سوی محققان ایرانی در سال گذشته در اسکوپوس را 50 هزار مقاله عنوان کرد و یادآور شد: ایران در تولید علم در منطقه رتبه اول و در جهان رتبه 16 را کسب کرده است.
وی میزان رشد مقالات ایران را 20 درصد دانست و گفت: متوسط رشد مقالات علمی در اسکوپوس 6 درصد است، ضمن آنکه ایران یک درصد جمعیت جهان را دارد، ولی 1.9 درصد مقالات جهان را منتشر کرده ‌است.
برومند با تاکید بر اینکه 2.9 دهم درصد از مقالات پراستناد دنیا توسط محققان ایرانی منتشر شده است، اظهار کرد: علاوه بر آن در حوزه‌ همکاری‌های بین‌المللی نیز اقدامات مهمی صورت گرفته است، به طوری که 22 درصد مقالات مشترک محققان ایرانی با همکاری سایر محققان جهان صورت گرفته است.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت توجه به نوآوری، یادآور شد: یکی از حوزه‌های قابل توجه در نوآوری، تبدیل نتایج علمی به فناوری است که از 15 سال قبل کشور روی این مساله متمرکز شده است.
وی راه اندازی 42 پارک فناوری و ایجاد 186 مرکز رشد فناوری را در راستای تبدیل یافته‌های علمی به فناوری دانست و خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های فناوری و مراکز رشد، فروشی معادل سه هزار میلیارد تومان داشته‌اند و موفق به صادرات 230 میلیارد دلاری شده‌اند.
برومند گفت: این ارقام نشان‌دهنده کل پتانسیل محققان کشور نیست، در بازدیدها از دانشگاه‌ها،‌ مراکز رشد و نمایشگاه‌های هفته پژوهش مشاهده شد که در حوزه الکترونیک تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان محدود است و این حضور کمرنگ به دلیل رشدیافتگی در این حوزه است.
به گفته وی، بسیاری تجهیزات نیروگاهی از سوی شرکت‌های بزرگ تولید می‌شود، ضمن آنکه نوآوری در آن پدیده ای نوپاست.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم به اهمیت سیستم‌های قدرت در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد و گفت: سیستم‌های قدرت در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، توربین‌های بادی و توزیع گسترده انرژی، نقش مهمی ایفا می‌کنند.
برومند اضافه کرد: به عنوان مثال، نیروگاه هیبریدی توسعه‌یافته‌ای در دانمارک راه‌اندازی شده است که از همه عناصر برای تولید انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌شود و راندمان آن 93 تا 94 درصد است که نمونه بی نظیری در این راستا به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه حوزه الکترونیک و قدرت، نیاز به نوآوری‌های زیادی در سیستم‌های قدرت دارد،‌ ادامه داد: اکنون در کشور برای تولید انرژی تجدیدپذیر، یارانه های خوبی پرداخت می‌شود؛ ولی نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد.
برومند توضیح داد: محققان و دانش آموخته ها باید به فکر افزایش و انتقال فناوری‌های نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور باشند؛ زیرا ممکن است یارانه خرید برق تجدیدپذیر تا پنج سال آینده نباشد و نیاز داریم با نوآوری و انتقال فناوری به کشور این حوزه روی پای خود بایستد و جای خود را در توسعه پایدار کشور باز کند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اهمیت رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی در حوزه‌های الکترونیک و قدرت، بزرگترین چالش این حوزه را ناشی از رعایت نشدن استانداردها دانست و افزود: اگر آلودگی هوا موجب تعطیلی مدارس شود و اگر در حوزه‌های صنعتی به آلاینده‌های واحدهای صنعتی توجه نمی‌شود، به دلیل الزام نداشتن ما به رعایت استانداردها است.
برومند با تاکید بر اینکه دنیا امروزه به سمت نیروگاه‌هایی با راندمان بالا و کمترین میزان آلایندگی حرکت می‌کند، افزود: حوزه برق و الکترونیک، حوزه بسیار پویا و ثروتمند است و انتظار می‌رود همه محققان و دانش آموخته های این حوزه بیشتر تلاش کنند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ایجاد ارتباطات بین‌المللی را بسیار مهم برای این حوزه دانست و افزود: انتقال فناوری در این ارتباطات بین‌المللی باید به خوبی صورت گیرد و برگزاری چنین کنفرانس‌هایی می‌تواند چشم‌اندازهای خوبی برای کشور رقم زند.

** نمایه سازی مقالات کنفرانس در پایگاه موسسه مهندسان برق و الکترونیک
دبیر علمی نهمین کنفرانس بین‌المللی سیستم‌ها و فناوری‌های الکترونیک قدرت و محرکه‌های الکتریکی ایجاد شرایطی برای تبادل یافته های علمی، توسعه همکاری های علمی را از اهداف برگزاری این کنفرانس نام برد و یادآور شد: در این کنفرانس 190 مقاله از کشورهای کانادا، چین، دانمارک، آلمان و کره ارسال شد.
دکتر حمید فتحی اضافه کرد: از تعداد مقالات ارسال شده 76 مقاله برای ارائه شفاهی و 34 مقاله برای ارائه پوستر انتخاب شدند.
دبیر علمی نهمین کنفرانس بین المللی سیستم ها و فناوری های الکترونیک قدرت و محرکه های الکتریکی از برگزاری هفت کارگاه آموزشی و پنل های تخصصی به عنوان دیگر برنامه های جانبی این کنفرانس نام برد و یادآور شد: در این دوره از کنفرانس 10 مقاله برتر در نشریه امیرکبیر منتشر می شود ضمن آنکه در موسسه مهندسان برق و الکترونیک یا IEEE نیز نمایه سازی می شود.
وی با اشاره به اهمیت الکترونیک قدرت، توضیح داد: الکترونیک قدرت یکی از موضوعات مهم روز در جهان است؛ زیرا این سیستم ها در همه حوزه ها از خانه و اداره تا صنعت و شبکه های برق کاربرد دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه حوزه هایی همچون تولید پراکنده، شبکه های هوشمند و منابع انرژی تجدید بدون به کارگیری الکترونیک قدرت امکان پذیر نیست، افزود: برای اتصال خروجی منابع تجدیدپذیر به شبکه نیاز به تبدیل و تغییراتی در مشخصه های برق است که این امر با سیستم های الکترونیک قدرت میسر است.
فتحی اضافه کرد: علاوه بر آن این سیستم ها در زمینه های مختلفی مانند شبکه های قدرت در حمل و نقل الکتریکی و همچنین استفاده بهینه از انرژی و کاهش آلودگی هوا نقس مهمی دارند.
علمی**9157**1834
تنظیم: منصوره شوشتری** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال