رئیس سازمان دارالقرآن الکریم :

پیوست پژوهشی برای فعالیت های قرآنی ضروری است

تهران- ایرنا- رئیس سازمان دارالقرآن الکریم کارهای مطالعاتی و پژوهشی را برای فعالیت های قرآنی ضروری دانست و گفت: فعالیت های قرآنی زمانی نتایج خوبی خواهد داشت که با یک پیوست پژوهشی همراه باشد.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا، مهدی قره شیخلو روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از کتاب پای‌بندی به قرآن کریم در سازمان دارالقرآن الکریم ضمن گرامی داشت ایام فجر گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد پیشرفت فعالیت های قرآنی در حوزه های مختلف مانند آموزشی، تبلیغی و ترویجی، حمایتی و نظارتی بوده ایم و این فعالیت ها همواره روند رو به رشدی داشته است.
وی افزود: در این میان شاید در حوزه های پژوهشی دچار کم کاری و غفلت بودیم و بسیاری از برنامه های قرآن پای‌بند به تجربه ها و فهم شخصی افراد بوده است.
قره شیخلو همچنین گفت: نیازهای قرآنی مردم در دهه کنونی با دهه 60 تفاوت دارد و اگر بخواهیم متناسب با نیاز مردم به این فعالیت ها بپردازیم باید از نیازهای امروز جوانان و نوجوانان در این زمینه مطلع باشیم و لذا انجام پژوهش های فعالیت های قرآنی یکی از برنامه های سازمان دارالقرآن است.
این قاری ممتاز درباره کتاب پای بندی به قرآن کریم گفت: از سال گذشته با همکاری معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی برای اولین بار پیمایش حیات قرآنی در شهر تهران بر اساس استانداردهای پژوهشی انجام شد و امروز یافته های این پژوهش رونمایی می شود.
وی از ضرورت انجام این پژوهش برای برنامه ریزی های صحیح در حوزه های مختلف قرآنی سخن گفت و افزود:
چنین طرح هایی را باید گسترش داد و به صورت دقیق و موضوعی به آمار و اطلاعات مورد نیاز دست پیدا کنیم.

** موج اول پیمایش حیات قرآن به سرانجام رسید
سید علیرضا فروغی مدیرکل پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی با ارائه توضیحاتی درباره روش های علمی انجام شده برای این پژوهش گفت: یافته های پیمایش حیات قرآنی در شهر تهران در راستای پژوهش های دینداری شکل گرفته که این تحقیقات از سال 83 در دفتر پژوهش های کاربردی سازمان تبلیغات اسلامی آغاز شده است.
وی افزود: کلان موضوع دینداری در دستور کار پژوهش های این سازمان بوده تا روش های علمی برای بخش دینداری ابداع شود و با توجه به مشهورترین روش ها موضوع دینداری در حوزه های اعتقادی، احساسات، مناسک و رفتار، پیامدها و آگاهی و دانش مورد بررسی قرار گرفته است.
مدیرکل پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی آغاز پیمایش های ملی در این سازمان را مربوط به اوایل دهه 70 دانست و گفت: سنجش دینداری از سال 83 آغاز شد و در سال های 89 و 90 نیز پیمایش ملی دینداری ایرانیان انجام شد و سال گذشته موج دوم این پیمایش صورت گرفت.
وی از دیگر ریزموضوع های پیمایش ملی دینداری با عناوینی همچون پوشش و حجاب زنان ایران، دین و بزهکاری جوانان، نگرش جوانان نسبت به گروه های مرجع و عوامل موثر بر نفوذ روحانیت نام برد و در ادامه اظهار امیدواری کرد تا مراحل دوم و سوم پیمایش حیات قرآن در سطح استان تهران و کل کشور انجام شود.
فروغی همچنین گفت: ما تلاش کردیم تا درباره موضوع سبک زندگی نیز پژوهشی ارائه دهیم ولی به دلیل فقر دانش هنوز نتوانسته ایم یک پیمایش علمی را به سرانجام برسانیم.

** بزرگترین سرمایه مدیران فرهنگی
مدیر کل پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی از پیمایش حیات قرآنی به عنوان بزرگترین سرمایه برای مدیران فرهنگی کشور یاد کرد و گفت: کتاب پای بندی به قرآن کریم در شش حوزه باورهای معطوف به قرآن، عواطف معطوف به قرآن، پیامدهای معطوف به قرآن، اعمال معطوف به قرآن، فراغت معطوف به قرآن و اطلاعات و مهارت های قرآنی در 250 صفحه منتشر شده است.
مهدی شکری معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الکریم نیز ضمن ارائه توضیحاتی درباره جامعه آماری انجام شده در این پژوهش، گزارشی درباره نتایج آماری این پژوهش ارائه داد.
در مراسم رونمایی از کتاب پای بندی به قرآن کریم حجج اسلام سید جواد موسوی هوایی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی و محمدرضا حشمتی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور روحانیت و همچنین برخی از اساتید و پیشکسوتان قرآنی کشور، تعدادی از اعضای هیات امنای سازمان تبلیغات اسلامی، رحیم قربانی مدیر دارالقرآن بسیج کشور، مجید معارف رئیس دانشکده الهیات دانشگاه تهران و مدیران سازمان دارالقرآن الکریم حضور داشتند.


فراهنگ**1003**1055
خبرنگار: محمدرضا جعفرملک**انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال