وزیر خارجه ترکیه: آمریکا دیگر به عنوان یک کشور دوست در جامعه ترکیه تلقی نمی شود

آنکاراـ ایرناـ مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت: آمریکا به وعده های خود در مبارزه با تروریست ها عمل نکرده و امروز در جامعه ترکیه به عنوان یک کشور دوست تلقی نمی شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا و به نقل از روزنامه ینی آکیت، چاووش اوغلو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی تی.آر.تی اظهار کرد: ترکیه از آمریکا می خواهد تا ارتباطش را با یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) قطع و تروریست ها را از منبج خارج کند و در مبارزه با تروریسم جهانی صادق باشد.
وی بیان کرد: ترکیه تمام تلاش خود را از طریق دیپلماسی صادقانه در بهبود روابط با آمریکا انجام داده است و امروز ایالات متحده باید از بین تروریست ها و ترکیه، یکی را به عنوان دوست خود انتخاب کند.
وی تاکید کرد: وعده های آمریکا عملی نشده و تحمل ما نیز تمام شده است و امروز آمریکا در جامعه ترکیه به عنوان یک کشور دوست تلقی نمی شود.
به گزارش ایرنا، دولت آمریکا سال 2015 میلادی به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش وارد سوریه شد و به ادعای کارشناسان سیاسی ـ امنیتی ترکیه، به تجهیز تسلیحاتی گروه های جنگجوی منطقه به ویژه یگان های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) پرداخت.
مقامات ارشد ترکیه بارها اعتراض خود را نسبت به ارسال سلاح از سوی آمریکا به ی.پ.گ اعلام کرده و مدعی شده اند که تجهیز تسلیحاتی ی.پ.گ در اختیار گروه پ.ک.ک قرار می گیرد و به این طریق امنیت ملی ترکیه را به خطر می اندازد.
دونالد ترامپ اواخر سال گذشته میلادی در گفت و گوی تلفنی با اردوغان قول توقف ارسال سلاح به ی.پ.گ را داد اما به گفته مقامات آنکارا، همچنان ارسال سلاح به گروه های ی.پ.گ و پ.ی.د در سوریه ادامه دارد.
مقام های آنکارا مدعی هستند که یگان های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) که شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) محسوب می شود، با حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) همکاری دارد و هر دو، شاخه سوری این گروه تروریستی هستند و این گروه ها امنیت ملی ترکیه را به خطر انداخته اند.
دولت ترکیه با ادعای نابودی نیروهای حزب 'کارگران کردستان ترکیه' (پ.ک.ک) و حزب 'اتحاد دموکراتیک سوریه' (پ.ی.د)، 'یگان‌های مدافع خلق سوریه' (ی.پ.گ) و داعش، ماه گذشته میلادی عملیاتی را با نام 'شاخه زیتون' در 'عفرین' آغاز کرد که بنا به اعلام رسانه های این کشور، در پی آن تاکنون نزدیک به یکهزار و 500 نفر از جنگجویان کُرد سوری کشته شده اند.
مقامات ارشد ترکیه بارها در سخنان خود خطاب به دولت آمریکا هشدار داده اند که در صورت خارج نکردن 'تروریست ها' از منبج، ارتش ترکیه بعد از عفرین، از زمین و هوا به شرق فرات و شهر منبج حمله خواهد کرد.
بسیاری از کارشناسان سیاسی و مهمتر از آنها سران بعضی از احزاب مهم ترکیه به حمایت از عملیات عفرین پرداخته اند و البته معتقدند که 'حمایت های آمریکا از گروه های معارض شمال سوریه' باعث آغاز عملیات شاخه زیتون شده است.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال