رئیس اتحادیه معلمان فیزیک:

میانگین سرفصل های درس فیزیک در ایران کمتر از دیگر کشورهاست

بجنورد - ایرنا - رئیس اتحادیه انجمن های علمی و آموزشی معلمان فیزیک ایران گفت: بررسی و مطالعات تطبیقی نشان می دهد سرفصل های آموزشی درس فیزیک در مدارس ایران به طور میانگین 20 تا 30 درصد کمتر از دیگر کشورهاست.

توحید گنج روز چهارشنبه در حاشیه همایش 'گامی به سوی تحقق توسعه پایدار' در خراسان شمالی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: در تغییر نظام آموزشی از پنج، سه، چهار به 6، سه، سه، ساعات اختصاص یافته به درس فیزیک توسط شورای عالی آموزش و پرورش کمتر شده است.
وی ادامه داد: تلاش بر این است که کتاب های فیزیک از نظر محتوایی غنی تر شود اما در عین حال زمان آموزش کمتر شده است.
گنج گفت: اتحادیه انجمن های علمی و آموزشی معلمان فیزیک ایران به عنوان یکی از نهادهای اثرگذار پیشنهاد داد که در سال های آینده ساعت هفتگی آموزش فیزیک در مدارس در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم افزایش یابد.

* تشکیل انجمن علمی و آموزشی معلمان فیزیک در 29 استان
وی در ادامه با بیان اینکه اتحادیه انجمن های علمی و آموزشی معلمان فیزیک در سال 81 با 11 عضو در ایران تشکیل شد افزود: این تعداد اکنون به 29 استان رسیده است.
گنج اظهارکرد: اکنون در 2 استان دیگر نیز در حال برنامه ریزی و پیگیری اقدامات لازم برای راه اندازی انجمن های علمی و آموزشی معلمان فیزیک هستیم.
وی با ذکر اینکه اکثر فعالیت های اتحادیه مبتنی بر فعالیت های علمی و آموزشی است، گفت: در این راستا 2 ارتباط وجود دارد که یک مورد آن ارتباط با نهاد های بالادستی و برای برنامه ریزی لازم جهت آموزش فیزیک و همچنین تعیین محتوا به طور خاص پس از تغییر نظام آموزشی از پنج، سه ،چهار به 6، سه،سه است.
گنج اضافه کرد: در این محتوا نتایج آزمون های استاندارد بین المللی 'پرز'و 'تیمز' در نظر گرفته شده که بتوانیم با استفاده از یافته های آنها بازخوردهای لازم را اعمال کنیم.
وی از مهم ترین برون داده های اتحادیه در سال های گذشته به برگزاری کنفرانس آموزشی فیزیک اشاره کرد و گفت: در سال های متمادی تاکنون 18 کنفرانس ملی آموزشی فیزیک برگزار شده که هجدهمین آن در سال جاری در شهر تبریز برگزار شد.

*نوزدهمین کنفرانس آموزش فیزیک به میزبانی استان فارس برگزار می شود
گنج اظهارکرد: در حال برنامه ریزی هستیم تا نوزدهمین کنفرانس آموزش فیزیک را در سال آینده در استان فارس به میزبانی شیراز برگزار کنیم.
وی ادامه داد: این اتحادیه تاکنون 6 تا همایش بررسی نقش دانشمندان ایرانی و اسلامی در پیشبرد علوم تجربی را نیز برگزار کرده است و در حال برنامه ریزی هستیم که سال آینده هفتمین کنفرانس را برگزار کنیم.
وی توضیح داد: هر ساله از طرف اتحادیه جشنواره ای تحت عنوان 'جشنواره فیزیک' در سطح کشور اجرا می شود که مخاطب آن معلمان، اساتید و دانش آموزان هستند.
گنج گفت: این جشنواره محورهای مختلفی دارد که ارسال بهترین پدیده فیزیکی،بهترین عکس سال و بهترین آزمایش فیزیکی ابتکاری جزء محورهای این جشنواره است.

*رقابت دانش آموزان برای ورود به رشته های ریاضی - فیزیک مطلوب نیست
وی بیان کرد: نخبه یابی و استعداد یابی از دانش آموزان هم از دیگر کار هایی می باشد که اتحادیه به آن علاقه مند است اما به علت عدم استقبال دانش آموزان از رشته ریاضی- فیزیک و به تبع آن عدم استقبال از رشته فیزیک، آن تراکمی که برای رقابت در ورودی این رشته باید وجود داشته باشد ،در سطح مطلوبی قرار ندارد و بالعکس تراکم شدیدی در رشته تجربی به علت استقبال دانش آموزان از گروه رشته های پزشکی وجود دارد.
گنج گفت: درراستای حل این مساله در جامعه با بنیاد نخبگان در حال رایزنی هستیم و اکنون حدود 2 سال است که طرح 'دوستی علمی با فیزیک' در سطح کشور توسط بنیاد نخبگان که زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است، اجرا می شود.
وی اضافه کرد: اتحادیه انجمن های علمی و آموزشی معلمان فیزیک ایران با این معاونت و بنیاد نخبگان مکاتبه ای داشته و اعلام آمادگی کرده است که می تواند در همه استان های کشور این طرح را اجرا و عملیاتی کند.
اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی 🆔 @IRNABOJNURD پیگیری کنید.
ع/ 6042 انتشار: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال