روزنامه‌نگار لبنانی: سرنگونی جنگنده اسرائیلی به سرافکندگی اعراب خاتمه داد

تهران- ایرنا-'طلال سلمان' روزنامه نگار مشهور لبنانی در تحلیلی نوشت: ساقط شدن جنگنده اف- 16 اسرائیل توسط موشک سوریه بارقه امید را به اعراب بازگرداند و به دوره و خفت و سرافکندگی و هراس آنها خاتمه داد.

تهران- ایرنا-'طلال سلمان' روزنامه نگار مشهور لبنانی در تحلیلی نوشت: ساقط شدن جنگنده اف -16 اسرائیلی توسط پدافند سوریه به هیبت تل آویو خاتمه داد ونور امید را در قلب اعراب روشن کرد وبه دوره خفت، سرافکندگی و هراس آن ها پایان داد.
سلمان در سایت شخصی خود نوشت: مدت ها بود که شکوه پیروزی ها از میان کشورهای عربی رفته بود. آن ها سرهای خود را به گریبان فرو برده و می ترسیدند مبادا هدف حمله جنگنده های اسرائیلی قرار گیرند؛ دوره صداهای امید بخشی که می گفت سرت را بالا بگیر، استعمار و استبداد به سر رسید، پایان یافته بود.
در جنگ اعراب و' اسرائیل' در سال ۱۹۷۳، در روز دهم رمضان همان سال دو ارتش مصر و سوریه با قدم های مطمئن به سوی پیروزی می رفتند که ناگهان از پشت به آن ها خنجر زدند و اوامر همایونی دستور توقف ارتش مصر را صادر کرد و آن ها در حالی که حتی از کانال سوئز عبور کرده و خطوط دفاعی 'اسرائیل' را در هم شکسته بودند، ارتش سوریه را تنها رها کردند.
این چنین بود که شکست بار دیگر سایه سیاه خود را بر سر قضیه فلسطین و سایر رویاهای عربی برای آزادی و پیشرفت گسترد؛ جنگنده های عربی از آسمان ناپدید وجای خود را به جنگنده های اسرائیلی دادند و شهروندان عربی سر در گریبان بردند تا مبادا موشک های 'اسرائیلی' بر سرشان فرو ریزد.
واژه جنگ دیگر از زبان ها افتاد و کلمات دیگری در زبان روزمره عربی متداول شد از جمله حل مسالمت آمیز بحران خاورمیانه، راه حل سیاسی، پیمان اسلو، کنفرانس مادرید، توافق اردن- 'اسرائیل'، دیدار یاسر عرفات (رئیس اسبق حکومت خودگردان فلسطین) و اسحاق رابین (نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی) در کاخ سفید با نظارت بیل کلینتون رئیس جمهور سابق آمریکا و سناریوی خفت بار سازش که در واقع به سازش قاتل و قربانی بود و فلسطینیان و سایر اعراب خون بهای آن را از هویت، استقلال، حاکمیت، حق خود در خاک و کرامت پرداختند وحکومت خودگردان بر پیکر بی جان فلسطین در یک زایمان غیر طبیعی زاده شد.
بیرون کردن رژیم اشغالگر از خاک لبنان در سال 2000 ، پیروزی بر این رژیم در سال 2006 ،شکست ارتشی که شکست ناپذیر می نمود ، منهدم کردن ناو جنگی آن در مقابل چشم همگان و سوختن تانک های این رژیم در تپه مرجعیون در جنوب لبنان وآه و ناله سربازان محاصره شده اش در منطقه عیترون هیچ کدام برای بیدار کردن عرب ها موثر نبود.
هیچ یک از اینها کافی نبود تا نظام های عربی به این موضوع پی ببرند که شکست تقدیر وسرنوشت آن ها نیست، و اگر سرهایشان را که چون کبک در برف بود درآورند و تن به سازش خفت بار ومناقصه علنی قضایای مقدس خود از جمله فلسطین ندهند، اوضاع و احوالشان دگرگون خواهد شد.
سازش آن ها از حد ومرز خود گذشت ومی بینیم که امروز، آمریکا قدس را به طور کامل به دشمن بخشید واعراب واکنشی نشان ندادند و شاهان ، مقامات و مسئولین عری همچنان از حج گزاردن در واشنگتن و تن دادن به سازش در مقابل واگذاری قبله اول خود وسومین حرم مقدس مسلمانان دست برنمی دارند.
یک موشک کافی بود تا به خط ممتد شکست ها پایان دهد. جنگنده اسرائیلی که حمله به لبنان و سوریه به عنوان تمرین روزانه اش بود و در جنگ بر ضد عراق از کردها حمایت می کرد که در واقع هیچ کمکی نخواسته بودند، به دست سوری ها سرنگون شد.
یک موشک کافی بود تا اعراب از خواب غفلت بیدار شوند وبدانند که شکست تقدیر آنها نیست و اگر به میدان بازگردند قادر به تغییر شرایط خفت بار خود هستند.
یک موشک برای بازگشت نور امید کافی بود. برای این که اعراب پی ببرند که اگر مبارزی پیدا شود'اسرائیل' نیز شکست خواهد خورد؛ حال افتخار شلیک موشک دوم وسوم وهزارم برای چه کسی است تا جلوی غرق شدن ملت های مسلمان در خون های ریخته شده در جنگ های داخلی بی پایان گرفته شود؟
خاورم**9366** 1049
مترجم:صغری رحیمی /انتشاردهنده: مریم کاظمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال