در آستانه سفر روحانی به هند

دیپلماسی فعال تهران و دهلی‌نو؛ الگویی موفق در توسعه سیاسی

تهران- ایرنا- سفر قریب الوقوع دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به هند ؛ فصل نوینی از همکاری های دوکشور در عرصه های اقتصادی، سیاسی و تجاری خواهد گشود و این سفر را باید نقطه عطفی در توسعه مناسبات تهران - دهلی نو در پسابرجام دانست .

کشور هند واقع در جنوب آسیا، پیشینه و نزدیکی فرهنگی بالایی با ایران دارد و این امر سبب شده است که دو کشور روابط رو به رشدی داشته باشند.

در این میان جمهوری اسلامی ایران به عنوان چهارمین دارنده ذخایر بزرگ نفت و دومین کشور دارای ذخایر بزرگ گاز دنیا نقش مهمی در تامین انرژی این کشور بر عهده دارد و این مقوله روابط سیاسی و اقتصادی آنان را عمیق تر کرده است.

آقای روحانی در آغاز سفر سه روزه خود به هند در گام نخست وارد «حیدرآباد» در جنوب این کشور می‌شود و با علمای مسلمان و نخبگان این شهر دیدار و در جمع آنها سخنرانی خواهد کرد.

رییس جمهوری در این سفر با ایرانیان مقیم حیدرآباد نیز دیدار خواهد داشت.

رییس جمهوری همچنین در این سفر با «نارندرا مودی» نخست وزیر و «پراناب موکرجی» رییس جمهوری هند جداگانه دیدار و گفت وگو می کند.

امضاء یادداشت ‌های تفاهم همکاری در بخش‌های مختلف از جمله علوم و تحقیقات، حمل و نقل، کشاورزی، اتاق بازرگانی، سرمایه گذاری‌های مشترک و انرژی از جمله برنامه های این سفر به شمار می رود.

همچنین بحث درباره گسترش بندر چابهار هم از محورهای مذاکرات مسوولان 2 کشور خواهد بود.

گروه اطلاع رسانی دفتر پژوهش و بررسی های خبری ایرنا در آستانه سفر دکتر «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران به هند به بررسی روابط 2کشور در دولت یازدهم و دوازدهم پرداخته است.

** 22دی1396
- «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی در دیدار سه روزه خود از پایتخت هند مذاکرات با مقامات هندی در این سفر را برای تحقق همکاری هایی به ارزش بیش از 2 میلیارد دلار دانست. توسعه راه آهن چابهار به زاهدان به ارزش یک میلیارد دلار است. تولید 200 لکوموتیو قرارداد بسیار مهمی میان هند و ایران است.

** 14 مرداد 1396
«یتین گادکاری» وزیر حمل و نقل، بزرگراه‌ها و کشتیرانی هند به عنوان نماینده ویژه این کشور در مراسم تحلیف «حسن روحانی» رییس جمهوری شرکت کرده بود، در دیدار با رییس جمهوری کشورمان دعوت «نارندرا مودی» از رییس جمهوری ایران برای سفر به هند را به وی تقدیم کرد.

** هفتم شهریور 1395
«علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی در سفر به دهلی نو با «نارندرا مودی» نخست وزیر ، «اجیت دوال» مشاور امنیت ملی هند و تعدادی از مقامات عالیرتبه این کشور در خصوص تحولات سیاسی و امنیتی منطقه و بین الملل گفت وگو کرد. مبارزه با تروریسم به ویژه همکاری های اطلاعاتی در این زمینه از موضوع هایی بود که در کانون این گفت وگوها قرار داشت.

** 15آبان 1395
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشور به همراه مدیران 38 شرکت بخش خصوصی ، 15 شرکت دانش بنیان وابسته به همکاری های علمی و فناوری و هشت بانک تجاری و تعداد دیگری از مسوولان صنعتی، بازرگانی و علمی وارد دهلی نو شد. ظریف در مدت دو روز حضور در هند، علاوه برشرکت در نشست قلب آسیا، رایزنی گسترده ای برای توسعه تجارت بین ایران و هند ، تسریع سرمایه گذاری در چابهار و اجرای ترانزیت یه جانبه ایران ، هند و افغانستان انجام داد.

** 21 فروردین 1395
- «دارمندرا پرادهان» وزیر نفت و گاز طبیعی هند به همراه یک هیات بلند پایه از نمایندگان بخش خصوصی این کشور وارد تهران شد و در نخستین گام یک سند همکاری را با «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت ایران به امضا رساند. با امضای این سند همکاری، مطالعات میدان فرزاد B به شرکت های هندی واگذار شد و گفت و گوهایی در خصوص نحوه تسویه بدهی نفتی هند انجام گرفت.

**15بهمن1394
- «سوشما سواراج» وزیر امور خارجه هند با «ابراهیم رحیم پور» معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان در دهلی نو، دیدار و گفت و گو کرد.

** 28 دی 1394
- «ماناکا گاندی» وزیر امور زنان و کودکان هند با «فاطمه رهبر» رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

**هفتم دی 1394
- «علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران که به همراه هیاتی برای شرکت در کمیسیون اقتصادی ایران و هند به دهلی نو پایتخت هند رفته بود با «نارندرا مودی» نخست وزیر و «سوشما سواراج» وزیر امور خارجه هند درباره روابط دو کشور، همکاری های منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کرد.

- سند توافقنامه جامع همکاری های اقتصادی ایران و هند در 73 بند به امضای «علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان و «سوشما سواراج» وزیر امور خارجه هند به امضا رسید. دراین سند جامع دو طرف بر همکاری در زمینه انرژی، زیرساخت، اتصالات، همکاری های بانکی، کنسولی، تجارت و گردشگری توافق کردند.

**22 مرداد 1394
- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در دومین دور سفر منطقه ای خود وارد دهلی نو شد و با «نارندرا مودی» نخست وزیر و برخی دیگر از مقام های بلندپایه این کشور دیدار و تبادل نظر کرد. توسعه بندر چابهار، سرمایه گذاری در بخش انرژی، همکاری های بانکی، کریدور شمال و جنوب، مقابله با فعالیت گروه های تروریستی از مهمترین محورهای گفت وگوی وزیر امورخارجه کشورمان در سفر یک روزه به دهلی نو بود.

**18 تیر 1394
- حسن روحانی رییس جمهوری‌ در حاشیه اجلاس مشترک گروه بریکس و سازمان همکاری‌های شانگهای و بریکس در روسیه در دیدار با «نارندار مودی» نخست وزیر هندوستان روابط دو کشور را صمیمانه و تاریخی توصیف کرد.

** 21 بهمن 1393
- «اجیت دوال» مشاور امنیت ملی هند که در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و امنیتی به منظور تقویت هرچه بیشتر روابط دو کشور و همکاری در زمینه های امنیتی و سیاسی به تهران سفر کرده بود، با حسن روحانی رییس جمهوری دیدار کرد و درباره موضع ایران در گفت و گوهای هسته ای با قدرت های غربی، گفت و گو کرد.

** هفتم آذر 1393
- «عباس آخوندی» وزیر راه وشهرسازی در دیدار با «سورش پارباکارپاربو» وزیر راه آهن هند در سفر چهار روزه اش به دهلی نو زمینه های همکاری دو کشور در زمینه های ریلی را بررسی کردند.

**23 تیر 1393
- یادداشت تفاهم دو کشور ایران و هند درباره همکاری در زمینه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میان «محمدحسین طالبیان» معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و «سیاتیش سی مهتا» مدیر کل شورای روابط فرهنگی در تهران امضا شد.

** 17 خرداد 1393
- «حلیمه یعقوب» رییس مجلس سنگاپور و هیات همراه به منظور گفت و گو و رایزنی با مقام های بلندپایه ایران، وارد تهران شد. حضور در صحن علنی مجلس، دیدار با رییسان مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی و وزیر امور خارجه ایران از برنامه های سفر وی در تهران بود.

** 9 اسفند 1392
- «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو با «محمد حامد انصاری» معاون رییس جمهوری هندوستان در مورد راه های توسعه روابط دوجانبه دیدار و گفت وگو کرد. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در این سفر با «مانموهان سینگ» نخست وزیر این کشور دیدار داشت.
- وزیران امورخارجه ایران و هند ضمن دیدار با یکدیگر در دهلی نو، راه های گسترش روابط دو جانبه را بررسی کردند. «محمد جواد ظریف» و «سلمان خورشید» در نشستی که با حضور هیات های دیپلماتیک دو کشور در دهلی نو برگزار شد، در خصوص راه های گسترش همکاری ها در بخش های مختلف و رفع موانع موجود برای توسعه مناسبات تبادل نظر کردند.

**هشتم اسفند 1392
- «محمد جواد ظریف» وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به دعوت رسمی «سلمان خورشید» وزیر خارجه هند وارد دهلی نو شد و مورد استقبال مقام های وزارت خارجه این کشور و رییسان نهادهای ایرانی قرار گرفت.

** 12 بهمن 1392
- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با «شیوشانکر منون» مشاور امنیت ملی هند دیدار و بر همکاری ها تاکید کرد. دوطرف در این دیدار آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی و همکاری های دو جانبه را مورد بررسی قرار دادند.

** سوم بهمن 1392
- هیات 51 نفره تجار و بازرگانان ایرانی در سفر خود به بمبئی مرکز اقتصادی هند با تاجران این کشور دیدار و گفت وگو کردند. دو طرف در این دیدار در ایالت ماهاراشترا هند، درباره راه های گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی و رفع موانع و مشکلات موجود به گفت وگو و تبادل نظر پرداختند.

**هشتم آذر 1392
- هیات تجاری ایران و نمایندگان انجمن صادرکنندگان هند دو تفاهم نامه همکاری تجاری و اقتصادی در بمبئی هند امضا کردند. تاکید بر همکاری اتاق های بازرگانی دو کشور، تبادل هیات های بازرگانی، تبادل اطلاعات ظرفیت های همکاری های تجاری و اقتصادی، معرفی فرصت های سرمایه گذاری و انجام دیدارهای مستمر تجار و بازرگانان دو کشور از جمله مفاد این تفاهم نامه های تجاری به شمار می آید.

**ششم آذر 1392
- هیات بزرگ تجاری و بازرگانی 50 تنی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی «یحیی آل اسحاق» رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران در سفر یک هفته ای خود به هند در حیدرآباد مرکز ایالت «آندراپرادش» هند با طرف های هندی تفاهم نامه های تجاری و اقتصادی امضا کردند. براساس این تفاهمنامه ها دو طرف در خصوص تبادل هیات های تجاری، همکاری در بخش دارو، مسکن، راهسازی و کشاورزی به توافق رسیدند.

**چهارم آذر 1392
- «سلمان خورشید» وزیر امور خارجه هند در دیدار با «ابراهیم رحیمی پور» معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران که برای شرکت در یازدهمین دور گفت و گوهای راهبردی دو کشور در سطح معاونان وزیران امور خارجه برگزار شده بود، با تبریک موفقیت به دست آمده در گفت و گوهای هسته ای ژنو به ملت و دولت ایران گفت: ما همواره در دیدار با همتایان غربی خود توصیه می کردیم که با مردم ایران تنها باید با زبان احترام صحبت کرد.

** 22 شهریور 1392
- حجت الاسلام «حسن روحانی» که برای شرکت در سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به قرقیزستان سفر کرده بود، با «سلمان خورشید» وزیر امور خارجه هند دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار روحانی بر توسعه همکاری های دو جانبه، منطقه ای و بین المللی ایران و هند به ویژه در عرصه اقتصادی تاکید کرد.

** 14 مرداد 1392
- حجت‌الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «محمد حامد انصاری» معاون رییس جمهوری هند، با قدردانی از حضور مقام های هندی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اسلامی ایران، روابط دو کشور را مهم و تاریخی خواند و تاکید کرد: روابط ایران و هند در آینده در تمامی عرصه‌ها بیش از پیش توسعه خواهد یافت.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مریم همتی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**9117**9131**
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال