ترسیم نقشه راه همکاری ایران وآلمان درنشست روز علم دو کشور

تهران- ایرنا-نشست روزعلم ایران وآلمان با حضور بیش از 100 نفر از روسا و اساتید دانشگاه های دو کشور برای ترسیم نقشه راه ارتباط های پژوهشی و علمی اسفندماه سال جاری برگزار می شود.

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، رئیس دانشگاه علم و صنعت‌ ایران امروز (چهارشنبه) در نشست خبری روز علم ایران و آلمان با اشاره به جلسات متعدد بین‌ مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و وزارت علوم و تحقیقات آلمان برای انجام همکاری های علمی و پژوهشی گفت: دانشگاه علم و صنعت متولی ارتباط علمی با آلمان است و به همین دلیل متولی برگزاری این روز شد.
دکتر محمدعلی برخورداری ادامه داد: روز علم ایران و آلمان با حضور 60 رئیس، استاد دانشگاه و محققان مراکز تحقیقاتی و 150 استاد و رییس دانشگاه از 50 دانشگاه کشور هشتم و نهم اسفند ماه برگزار می شود.
وی گفت: این روز زمینه را برای انجام همکاری های مشترک علمی، همتایابی بین محققان دانشگاه های دو کشور و صندوق مشترک پژوهشی فراهم می کند که وظیفه این صندوق حمایت از فعالیت های مشترک پژوهشی است.

* برگزاری روز علم ایران و آلمان آغاز راه همکاری هاست
معاون امور بین الملل دانشگاه علم و صنعت‌ ایران در این نشست گفت: همزمان با دعوت از 150 نفر از دانشگاهیان در این دو روز از بخش های پژوهش و بین الملل دستگاه های اجرایی نیز حضور دارند.
دکتر هادی شهریار شاه حسینی با اشاره به همتایابی موضوعی بین‌‌ محققان دو کشور در این روز ادامه داد: پژوهشگران حوزه های کاری مشترکی را در این مراسم می یابند و همکاری های علمی و پژوهشی شکل می گیرد؛ اما نباید این نشست دوروزه را پایان کار بدانیم بلکه هدف از برگزاری آن فراهم کردن نقشه راه ارتباط علمی دو طرف است.
وی در مورد زمینه های همکاری ها گفت: در حوزه های انرژی، باستان شناسی، فناوری اطلاعات و حمل و نقل و پزشکی پروژه هایی تعریف شده است.
دانشیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت همچنین در مورد صندوق پژوهشی مشترک گفت: بر اساس رایزنی های اولیه قرار است ایران و آلمان هر کدام ۴۰۰ هزار یورو اعتبار در این صندوق بگذارند.
وی ادامه داد: در پایان این دو روز اعلام می شود نشست سال آینده در کدام دانشگاه آلمان و چه شهری برگزار خواهد شد. همچنین تعدادی جلسات کاری در‌ سطح سیاستگذاری پژوهشی با مدیران دستگاه های مربوطه برگزار می شود.
دکتر شاه حسینی با اشاره به حضور محققان یا مدیران موسسات پژوهشی آلمانی شامل موسسه ماکس پلانک تصریح کرد: تعدادی رخداد جانبی نیز همزمان با این دو روز به میزبانی دانشکده های مختلف برنامه ریزی شده است و انتظار داریم در پایان نشست دوروزه بتوانیم گزارش کاری از فعالیت ها، همتایابی ها و پروژه های مشترک علمی ارائه بدهیم.
وی همچنین با معرفی نشانی اینترنتی ir-de.iust.ac.ir گفت که جزئیات برگزاری‌ روز علم همراه با نام دانشگاه های آلمانی میهمان در این نشانی قابل دست یابی است.

***ارتباط علمی ایران با اتحادیه اروپا از طریق آلمان
در این نشست همچنین رییس دانشگاه علم و صنعت در مورد روند تبادل دانشجو و ارتباطات علمی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز گفت: ارتباط علمی ایران با اتحادیه اروپا بر اساس توافق ها از طریق دفتری در شهر بن آلمان صورت می گیرد، دفتری را اجاره کرده ایم و قرار است به زودی فردی برای اداره این دفتر اعزام شود.
وی افزود: تبادل استاد و دانشجو از چند نوع انجام می شود، یکی به شکل کارآموزی که هر ساله دانشجویانی به کشورهای اتحادیه اروپا برای کارآموزی می روند، دیگری دانشجویان دوره دکتری برای گذراندن دوره تحقیقات خود به دانشگاه های دیگر می روند و قرارداد همکاری مشترک که اکنون مثلا با دانشگاهی در استراسبورگ فرانسه ما چنین همکاری داریم و دانشجویان ما بخشی از دوره خود را در ایران و بخشی‌ را در فرانسه می گذرانند و مدارک لازم را می گیرند.
دکتر برخورداری با اشاره به حضور دانشجویانی از کشورهای همسایه در این دانشگاه گفت: حدود ۱۰۰ دانشجوی خارجی اکنون در دانشگاه ما در حال تحصیل هستند؛ البته باید پذیرفت دانشجویان خارجی کشورهای اروپایی برای تحصیل در رشته های فنی و صنعتی کمتر به ایران می آیند.
علمی9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال