وزیر خارجه لبنان: تروریسم بدون بازگشت پناهجویان به کشورشان پایان نخواهد یافت

بیروت-ایرنا-«جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان تاکید کرد که در صورت بازنگشتن پناهجویان به کشورهایشان تروریسم همچنان باقی خواهد ماند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، باسیل این سخنان را در نشست موسوم به ائتلاف بین المللی علیه داعش مطرح کرد.
وزیر خارجه لبنان کشورش را نخستین کشوری دانست که در منطقه تروریست های داعش را شکست داد.
اشاره باسیل به پیروزی ارتش و نیروهای مقاومت لبنان در تابستان امسال علیه گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره در شرق این کشور است.
به گفته جبران باسیل، ارتش لبنان که «از نظر تجهیزات فقیر اما در عزم و اراده غنی است» توانست «با کمک مردم مقاومی که به شکست دادن هر تجاوزگری عادت کرده اند»، این کشور را آزاد کند.
وی افزود:ارتش کوچک لبنان با تانک های دهه پنجاهی بر داعش پیروز شد اما ارتش های بزرگ با نوین ترین تجهیزات شکست خوردند.
وزیر خارجه لبنان در ادامه با اشاره به کنفرانس «رم2» که قرار است در پانزدهم ماه مارس آینده برای حمایت از ارتش و نیروهای امنیتی برگزار شود، خواستار مشارکت کشورهای مختلف در این نشست شد. وی هدف از این نشست را توانمند ساختن ارتش لبنان با هدف غلبه بر تروریسم عنوان کرد.
جبران باسیل در بخش دیگر سخنان خود به «جامعه متنوع و میانه رو» لبنان اشاره کرد که به گفته او «با هرگونه یکجانبه گرایی و تندروی است و ریشه پلید تروریسم را نابود می کند.»
وی در ادامه گفت: لبنان از طرف خودش جنگید و اکنون از سوی شما می جنگد. لبنان بهای برخی سیاست ها را پرداخت؛ سیاست هایی که آن را به کشوری تبدیل کرد که بیشترین تعداد پناهجویان در تاریخ بشریت را در خود جا داده است. در حالی که معروف است پناهجویی دسته جمعی بدون همراه داشتن تروریسم و خشونت ممکن نیست.
باسیل ادامه داد: در گذشته برخی نابودی کشور فلسطین را کاشتند و لبنان پناهندگی فلسطینیان را برداشت کرد و با آن خشونت و افراطی گری همراه شد. حال برخی بازی با امور دیگر کشورها را کاشتند و ما پناهجویی را برداشت می کنیم که نظیر ندارد.
وزیر خارجه لبنان خاطر نشان کرد: برخی در گذشته به تغذیه افراطی گری فکری روی آوردند تا جلوی گسترش ایدئولوژی را بگیرند و همه ما تروریسم القاعده را برداشت کردیم. اکنون نیز برخی به تغذیه نوعی عجیب از افراطی گری می پردازند تا نظام ها را تغییر دهند، اما همه ما هرج و مرجی را برداشت کردیم که بشریت تا کنون به خود ندیده است. القاعده ناگهان ظاهر می شود تا به یکباره پنهان شود. داعش یکباره پدید می آید تا باری دیگر از میان برود...آیا کسی باور دارد که نابود کردن تروریسم پس از غلبه نظامی، به غیر از گسترش دموکراسی و تعمیم توسعه نیست.
باسیل تاکید کرد که تروریسم پایان نمی یابد مگر اینکه راه بازگشت محترمانه و امن پناهجویان و آوارگان به کشورشان را باز کنید.
وزیر خارجه لبنان پناهجویی دسته جمعی را به «آبهای سرگردان» توصیف کرد که «در مسیر خود هر کشور و جامعه ای را نابود می کند.» وی افزایش جنبش های راست افراطی در بیشتر کشورهای دموکراتیک را از پیامدهای این وضعیت دانست.
وزیر خارجه لبنان در پایان سخنانش گفت: تروریسم همچنان به عنوان تهدیدی برای ما باقی خواهد ماند و کشورهایتان را از راه دریای مدیترانه تهدید می کند مگر به این جمع بندی برسید که اختلاط زمانی که دسته جمعی باشد درست نیست و این امر میسر نیست جز با خوکردن دوباره مردم به شرایط جدید کشورشان، نه با اختلاط در کشوری غیر از وطن خود. تروریسم باقی خواهد ماند مگر آنکه پناهجویان و آوارگان به کشورهایشان باز گردند.
خاورم**2054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال