افزایش تنش بین یونان و ترکیه

آتن- ایرنا- تنش بین یونان و ترکیه بر سر حاکمیت یک جزیره سنگی در دریای اژه بالا گرفت.

به گزارش ایرنا از خبرگزار رسمی یونان ( آنا)، اقدامات نیروی دریایی و هوایی ترکیه در چند روز اخیر باعث خشم آتن شد به طوریکه روز گذشته با اقدام کشتی نیروی دریایی ترکیه بر علیه کشتی نیروی دریایی یونان این تنش را تا آستانه درگیری نظامی پیش برد.
روز گذشته کشتی نیروی دریایی ترکیه درصدد غرق کردن یک کشتی نظامی یونان در نزدیکی جزیره سنگی ' امی یا' برآمد و خساراتی به کشتی جنگی یونان وارد کرد.
نیروی دریایی یونان اعلام کرد: کشتی ترکیه برای غرق کردن کشتی یونانی وارد عمل شده بود ولی با اقدام به موقع و با وارد شدن خسارات کمی این اقدام غیر قانونی ترکیه خاتمه پیدا کرد.
پس از این رخداد' رجب طیب اردوغان' رییس جمهور ترکیه اعلام کرد: نیروی دریایی ترکیه به وظایف خود عملکرده چراکه به یونان هشدار داده بودیم که وارد حریم دریایی ما نشود.
وی در ادامه افزود: حفظ تمامیت ارضی در منطقه دریای اژه را وظیفه خود دانسته و در این ارتباط به یونان اطلاع داده بودم که دست از تنش آفرینی بردارند.
این اظهارات رییس جمهور ترکیه باعث خشم دولتمردان یونان شد و به همین دلیل وزارت امورخارجه یونان طی یاداشت اعتراض آمیزی به وزارت خارجه ترکیه از این کشور خواست که دست از اقدامات غیر قانونی و تنش آفرینی در منطقه دریای اژه دست بردارد و سفیر این کشور را به وزارت امورخارجه یونان فرا خواند.
وزیر خارجه ترکیه نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: حزیره سنگی ' امی یا' متعلق به ترکیه است و دولت یونان با تبلیغات دروغ و ادعاهای بی اساس این جزیره را یونانی معرفی کرده و افکار یونانیان را از حقیقت منحرف می کند.
وزارت امورخارجه یونان نیز با انتقاد شدید از بیانیه وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که مسوولان ترکیه گویا منطق را فراموش و ذهنیت خود را از دست داده و یا اینکه جغرافیا نمی دانند.
در همین حال وزارت امورخارجه آمریکا از دو طرف خواست که به حسن همجواری در منطقه اژه احترام گذاشته و دست از تنش آفرینی بردارند و اختلافات خود را از طریق مذاکرات حل و فصل کنند.
حزب مخالف دولت یونان نیز با انتقاد از عملکرد دولت چپگرای یونان در این رابطه گفته است: در حال حاضر به علت افزایش تنش بیش از حد در مرزهای دریایی کشور، درخواست خود برای جوابگویی وزیر دفاع یونان در مقابل دادگاه را به تعلیق می اندازد تا وزیر دفاع به همراه فرماندهان نیروهای مسلح کشور بتوانند در قبال تحریکات اخیر ترکیه بخوبی انجام وظیفه و از تمامیت ارضی کشور دفاع کنند.
جزیره ' امی میا' یک جزیره سنگی است که در دریای اژه واقع است و کشور های یونان و ترکیه مدعی مالکیت آن هستند.
در سال 1996 نیز نیروهای مسلح دو کشور در نزدیکی این جزیره در مقابل هم صف آرایی کرده بودند و تعدادی از پرسنل نیروی دریایی ترکیه وارد این جزیره شدند و پرچم ترکیه را در آن افراشتند که با وساطت آمریکا این مساله خاتمه یافته و ازدرگیری نظامی بین دو کشور یونان و ترکیه جلوگیری به عمل آمد.
شبک**1708**اروپام*462**انتشار: علیرضا ارشادی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال