دیدار نماینده سازمان ملل با وزیران خارجه یونان و مقدونیه درباره مناقشه نام مقدونیه

وین - ایرنا - 'متیو نیمتز' فرستاده دبیرکل سازمان ملل روز سه شنبه در وین با نیکوس کوتزیاس وزیر امور خارجه یونان و نیکلا دمیتروف وزیر امور خارجه مقدونیه درباره مناقشه بر سر نام مقدونیه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایرنا ، سازمان ملل در بیانیه ای بدون ذکر جزئیات بیشتر اعلام کرده که این دیدار بخشی از تلاشهای سازمان ملل برای کمک به دو طرف برای یافتن راه حلی مورد قبول دو طرف برای مساله 'نام' است.
بر اساس بیانیه سازمان ملل ، وزیران امور خارجه دو کشور پس از این دیدار سازنده به عنوان بخشی از تلاشها برای یافتن راه حلی مورد قبول طرفین درباره موضوع 'نام' (مقدونیه) ، توافق کردند که به تلاشهای خود تحت نارت سازمان ملل متحد ادامه دهند.
بنا به گزارش منابع اروپایی ، این دیدارها ممکن است روزهای پنجشنبه و جمعه آینده در صوفیه بلغارستان ادامه یابد. 'الکسیس چیپراس' نخست وزیر یونان روز دوشنبه به گروهی از نمایندگان مجلس در آتن گفت که دولت او همچنان بر رسیدن به سازشی با اسکوپیه در این زمینه متمرکز است.
وی با اشاره تظاهرات هفته گذشته در آتن در مخالفت با استفاده از کشور همسایه از کلمه 'مقدونیه' در نام آن کشور ، گفت: ما تظاهرات بزرگی را در آتن شاهد بودیم و برخی افراد گفتند که دولت این تظاهرات را نادیده گرفته است . ما هیچکسی را نادیده نمی گیریم اما من نمیدانم که پیام این تظاهرات چه بود .
در این هفته همچنین 'زوران زائف' نخست وزیر مقدونیه به ترکیه سفر کرد و خواستار حمایت ترکیه از درخواست آن کشور برای پیوستن به 'ناتو' شد. بنا به گزارشها ، بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه در این دیدار گفت: اشتباه است که کشور دیگری اسم کشوری را تعیین کند . او همچنین از آتن و اسکوپیه خواست که اختلافات را دوستانه حل کنند.
اروپام**1078**3404** خبرنگار: بابک جعفری**انتشار: محسن اسماعیلی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال