با تهدید به حمله نظامی؛

مکرون: فرانسه شواهدی مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه نیافته است

تهران - ایرنا - امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که اگر ثابت شود علیه غیرنظامیان سوری سلاح شیمیایی استفاده شده است، فرانسه به سوریه حمله می کند، اما تاکنون شواهدی در این باره نیافته است.

به گزارش شامگاه سه شنبه ایرنا به نقل از رویترز، مکرون در کنفرانسی خبری در پاریس به خبرنگاران گفت: من در مورد سلاح های شیمیایی خط قرمزی تعیین کرده ام و بر آن تاکید می کنم. آژانس ها و نیروهای مسلح ما تا به امروز شواهدی دال بر استفاده از سلاح های شیمیایی علیه غیرنظامیان پیدا نکرده اند.
به گزارش بلومبرگ، مکرون افزود: اگر به ما ثابت شود که از سلاح های شیمیایی ممنوعه استفاده شده است، همان جایی را هدف می گیریم که [این سلاح ها] در آنجا ساخته شده یا از آن آمده است.
مکرون اظهار داشت: کاری را که گفتم انجام خواهم داد.
رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت که پاریس و دولت آمریکا «خطوط قرمز مشترکی دارند و پیوسته با یکدیگر در تماس هستند.»
این در حالی است که « فلورنس بارلی» وزیر دفاع فرانسه جمعه گذشته در گفت و گو با رادیو «Inter radio» تایید کرد: تاکنون، مدرک قابل اطمینانی مبنی بر استفاده دمشق از سلاح شیمیایی (گاز کلر) بدست نیامده است.
وی افزود: برهمین اساس نمی توان گفت که دمشق از خطوط قرمز عبور کرده است.
بارلی همچنین مدعی شد: علائم نشان می دهد که گاز کلر در سوریه استفاده شده است، اما تاییدی قطعی بر این موضوع وجود ندارد، ولی در تلاشیم که به حقیقت برسیم.
«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه نیز چهارشنبه گذشته (18 بهمن96) ضمن طرح ادعای استفاده دولت سوریه از گاز کلر، اعتراف کرد که اسناد و مدارک کاملا قطعی برای این موضوع وجود ندارد.
«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امورخارجه روسیه نیز در خصوص اتهام غرب مبنی بر استفاده دمشق از سلاح شیمیایی، گفت: آمریکا و متحدانش از حوادث شیمیایی در سوریه برای سیاه نمایی علیه دولت قانونی این کشور استفاده می کنند.
منابع وابسته به گروه های مخالف و تروریستی سوریه 15 فروردین96 (4 آوریل 2017) از انفجار شیمیایی در شهر خان شیخون در جنوب استان ادلب خبر دادند و همسو با آنها، آمریکا و چند کشور غربی بدون ارائه دلیل و مدرک، دمشق را متهم به ارتکاب این اقدام کردند.
همین امر بهانه لازم را به آمریکا داد تا ارتش این کشور، 18 فروردین ماه 96 (هفتم آوریل) با شلیک 59 موشک، پایگاه هوایی شعیرات در استان حمص سوریه را هدف حملات خود قرار دهد.
شبک**9423**3404** مترجم: هرمز برادران**انتشار: محسن اسماعیلی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال