هشدار پاکستان به هند در خصوص هرگونه حمله تلافی‌جویانه

اسلام آباد - ایرنا - به دنبال حمله به یک کمپ نظامی متعلق به ارتش هند، اسلام آباد در خصوص هرگونه حمله تلافی‌جویانه به دهلی نو هشدار داد.

به گزارش شامگاه سه شنبه ایرنا از (A.R.Y NEWS) پاکستان، «خرم دستگیر خان» وزیر دفاع پاکستان با بیان بروز تنش‌هایی میان هند و پاکستان از آمادگی کشورش برای دفاع در مقابل هرگونه تجاوز خبر داد.
وی اضافه کرد: دهلی‌نو به جای اتهام بی‌اساس به اسلام آباد به فکر پاسخ در خصوص دستگیری جاسوس خود در خاک پاکستان باشد.
خرم دستگیر خان اضافه کرد:دستگیری «کلبهوشن یادیو» نشانه بارز تلاش هند برای ایجاد ناامنی در پاکستان است و این جاسوس هندی به تمامی اقدامات غیرقانونی خود اعتراف کرده است.
وزیر دفاع پاکستان در بخش دیگری از سخنانش گفت:در حالی که بیش از 10 سال از حادثه قتل 42 پاکستانی در ماجرای بمب‌گذاری در قطار دوستی بین پاکستان و هند می گذرد، هند عاملان را معرفی نکرده است این اتفاق می‌گذرد.
خرم دستگیر تاکید کرد: اتهام زنی‌های هند و اقدامات دولتمردان این کشور سبب بروز نا‌امنی در منطقه می‌شود زیرا آنها از یک طرف به تنش‌های هسته‌ای دامن می‌زنند و از طرفی دیگر بی‌هیچ دلیلی به نقاط مرزی پاکستان حمله می‌کنند.
به گزارش ایرنا وزارت امور خارجه پاکستان نیز روز دوشنبه - دیروز - با انتشار بیانیه مطبوعاتی هرگونه دخالت در حمله به کمپ نظامیان هندی در کشمیر را تکذیب کرد.
«محمد فیصل» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز در واکنش به این اتهامات گفت که اتهام زنی مقامات دهلی نو و رسانه های آنها مبنی بر دخالت اسلام آباد در حمله به کمپ نظامیان هندی در کشمیر اشغالی صحت ندارد.
وی اضافه کرد:هند بارها و پس از هر حمله تروریستی، پاکستان را متهم به دست داشتن در آن می کند و برای اتهام زنی های خود مدرکی ارائه نمی دهد.
وی افزود: جامعه جهانی باید به سخنان غیر مسئولانه مقامات دهلی نو واکنش نشان دهد زیرا این اتهام زنی های مکرر باعث ایجاد تنش در منطقه می شود.
محمد فیصل گفت: نظامیان هندی به کشتار مردم مظلوم و بی گناه کشمیر متهم هستند و با وجود قطعنامه های صریح سازمان ملل حاضر نیستند اشغال کشمیر را پایان دهند.
در حمله روز جمعه چند شبه نظامی به پایگاه ارتش هند در شهر سونژوان 9 کشته و 5 تن زخمی شدند.
مقامات هندی می گویند مهاجمان از اعضای گروه «جیش محمد» بوده اند و این گروه تروریستی در پاکستان پایگاه دارد و تاکنون حملات زیادی را علیه نیروهای امنیتی هند ترتیب داده است.
پس از این حمله برخی از مقامات هندی انگشت اتهام را به سوی اسلام آباد گرفته و ادعا کردند که این مهاجمان از پاکستانی بوده که طی سال گذشته از طریق مرزها گریخته اند، ولی پاکستان این اتهامات را شدیدا تکذیب کرد.
هند بارها پاکستان را به آموزش و حمایت از گروه های تروریستی متهم و اعلام کرده است که اسلام آباد این گروه های شبه نظامی را برای انجام خراب کاری و حمله به نیروهای نظامی هند به خاک این کشور وارد می کند اما پاکستان همیشه این اتهامات دهلی نو را رد کرده است.
بر اساس برخی ادعاها، شبه نظامیان پاکستانی در ماه سپتامبر سال گذشته نیز به پایگاه ارتش هند در 'اوری' حمله کردند که بر اثر آن 19 سرباز هندی کشته و 19 تن دیگر مجروح شدند.
پس از این حمله، ارتش هند در اقدامی تلافی جویانه، به هفت پایگاه شبه نظامیان در خاک پاکستان حمله کرد.
به گفته مقامات دفاعی هند دراین حمله بیش از 35 شبه نظامی و 9 نیروی نظامی پاکستان کشته شدند.
موارد نقض آتش بس و درگیری های پراکنده در امتداد مرزی پس از حمله محدود هند به پایگاه های شبه نظامیان در خاک پاکستان افزایش یافته است.
بخشی از کشمیر در خاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قراردارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی ازعلل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947میلادی تاکنون است.
آساق**6125**3404**سیدبهادر حسینی**انتشار: محسن اسماعیلی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال