امنیت و مهاجرت موضوع بحث دیدار صدر اعظم اتریش و رئیس شورای اروپا

وین - ایرنا - صدر اعظم اتریش و رئیس شورای اروپا روز سه شنبه در وین درباره مسائلی از جمله امنیت و مهاجرت به اروپا گفت و گو و بر لزوم حل موضوع مهاجرت بدون ایجاد شکافهای تازه در اروپا تاکید کردند.

به گزارش ایرنا ، سباستین کورتس صدر اعظم اتریش اعلام کرد که در دیدار با رئیس شورای اروپا درباره ریاست اتریش بر اتحادیه اروپا در نیمه دوم سال جاری میلادی و همچنین مساله امنیت اروپا و مهاجرت به اروپا و اجلاس غیررسمی 20 سپتامبر آینده در اتریش گفت وگو کرده است. وی خاطرنشان کرد که تمرکز گفتگوها در موضوع مهاجرت بر محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا و همچنین ارائه کمک در مبداء بجای توزیع مهاجران در اروپا بوده است.
سفر رئیس شورای اروپا به وین در آستانه نشست غیررسمی سران اتحادیه اروپا در ماه فوریه انجام شده است. وی خاطرنشان کرد که با صدر اعظم اتریش دیدگاه مشابهی در زمینه مهاجرت غیر قانونی دارد و مهاجرت در سالهای آینده همچنان یکی از چالشهای مهم خواهد بود و به همین علت می خواهیم راه حلی پیدا کنیم که اطمینان یابیم اتحادیه اروپا در کنار دولتهای اروپایی میتوانند مهاجرت را در آینده بدون ایجاد شکافهای تازه در اروپا مدیریت کنند.
وی افزود: این کار شدنی است اما طبیعی است که همه طرفها باید سازش کنند و امتیازاتی بدهند. در درجه اول باید به احساسات ویرانگر درباره موضوع جابجایی مجدد مهاجران پایان دهیم زیرا این موضوع به پوپولیسم دامن میزند و اروپا را دچار شکاف می کند. وی افزود: اگر وزیران این موضوع را در ماههای آینده حل نکنند ، باید در نشست ماه ژوئن شورای اروپا راه حلی پیدا کنیم.
رئیس شورای اروپا گفت: ما همچنین موضوع اجلاس اتحادیه اروپا - بالکان غربی در ماه مه را بررسی کردیم. هدف ما در این اجلاس تقویت ارتباط ها با منطقه و همچنین در درون منطقه است. این اجلاس همچنین درصدد تقویت همکاری در زمینه های مورد علاقه دو طرف شامل مهاجرت و امنیت خواهد بود.
توسک در پایان خاطرنشان کرد که موضوع ریاست اتریش بر شورای اتحادیه اروپا در نیمه دوم سال جاری میلادی نیز مورد بحث قرار گرفته که در دوره ریاست اتریش برنامه کاری بسیار فشرده ای شامل امنیت داخلی ، مهاجرت ، بودجه بلندمدت اتحادیه اروپا و برگزیت در دستور کار خواهد بود .
به گزارش ایرنا ، صدر اعظم اتریش دو هفته پیش نیز میزبان 'ویکتور اوربان' نخست وزیر مجارستان بود و دو طرف بر لزوم مقابله با مهاجرت غیرقانونی برای تضمین امنیت در اروپا تاکید کردند. کورتس بار دیگر در موضعی حمایتی نسبت به مواضع مجارستان گفت که برنامه اتحادیه اروپا برای توزیع مجدد مهاجران در سطح اروپا جوابگو نیست و خواستار ایجاد سامانه جدیدی در خصوص اعطای پناهندگی شد. سران اتریش و مجارستان خواستار تقویت محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا شدند اما در عین حال گمانه زنی های اخیر درباره احتمال پیوستن کشور اتریش به گروه کشورهای 'ویزگراد' را تکذیب کردند. کورتس گفت: هدف بزرگ اتریش این است که در این زمینه ایجاد کننده پل بین کشورهای ویزگراد و کشورهای غرب اروپا باشیم.
اکثر رهبران اتحادیه اروپا در سال 2015 بر سر برنامه توزیع مجدد مهاجران در اروپا به توافق رسیدند و هدف از آن تقسیم حدود 160هزار مهاجر در بین کل کشورهای اتحادیه اروپا بود تا از این طریق به کشورهای مرزی اتحادیه مانند ایتالیا و یونان کمک شود. اما تا پایان سال 2017 تنها حدود 32 هزار مهاجر مطابق این برنامه جابجا شده اند. کورتس وزیر امور خارجه سابق اتریش یکی از منتقدان جدی تصمیم مرکل در سال 2015 برای گشودن مرزهای آلمان به روی مهاجران بود. آن اقدام مرکل منجر به ورود حدود 900 هزار مهاجر به آلمان در آن سال شد و بسیاری کارشناسان سیاسی ورود موج پناهجویان را علت گرایش به احزاب راست افراطی و پوپولیست در اروپا در سالهای اخیر می دانند.
کشورهای عضو گروه موسوم به ویزگراد شامل مجارستان، لهستان، اسلواکی و جمهوری چک، مکررا با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در خصوص موضوع مهاجران دچار مناقشه شده اند. اوربان نخست وزیر مجارستان بطور خاص در این خصوص با صراحت مواضع خود را در مخالفت با اتحادیه اروپا بیان کرده است.
اروپام**1078**3404** خبرنگار: بابک جعفری**انتشار: محسن اسماعیلی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال