سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی:

استقلال سیاسی و مردمسالاری ثمره انقلاب اسلامی است

کوالالامپور- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران درمالزی در مراسم بزرگداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دو دستاورد مهم انقلاب را استقلال سیاسی و برقراری نظام مردمسالاری در ایران دانست .

به گزارش ایرنا، مراسم بزرگداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی ایران شامگاه سه شنبه در کوالالامپور با حضور مقامات بلند پایه دولت مالزی، نمایندگان شرکتها و بخش های خصوصی ،شخصیت های علمی و دانشگاهی این کشور، سفرا ، دیپلمات ها و نمایندگان سیاسی کشورهای خارجی مقیم مالزی و همچنین جمعی از ایرانیان مقیم ،اساتید ایرانی و فعالان بخش خصوصی ایران دراین کشور برگزار شد.
مرضیه افخم سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی در این مراسم در سخنانی گفت : 39امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی ایران را گرامی میداریم، انقلابی که فصل جدیدی در شرایط داخلی و ارتباطات خارجی کشور ایجاد کرد.انقلاب ایران بر پایه مشارکت وآرای مردم برای تحقق اراده ملی و برپایه نظام جمهوری به منصه ظهور رسید.
وی انقلاب ایران را حرکت منحصربه فردی در منطقه خواند و گفت: درنظام ایجاد شده بر این بستر ، بر اولویت هایی مانند آزادی و برگزاری انتخابات برای چرخش قدرت برمبنای آرای مردمی تاکید شده است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران ازجمله دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی را استقلال سیاسی و برقراری نظام مردمسالاری در ایران دانست و گفت: این انقلاب مسیر کشور را در راستای پیگیری و اجرای اصول مردمسالاری فراهم ساخت.
افخم با بیان اینکه 'درآخرین انتخابات سراسری ایران شاهد مشارکت 73 درصدی مردم بودیم '، گفت: مردم ایران با مشارکت فعال در انتخابات ریاست جمهوری بر سیاست های مبتنی بر اعتدال و تعامل وسیع با سایر کشورها تاکید کردند.
نخستین زن سفیر جمهوری اسلامی ایران ، ارتقای جایگاه زنان درمشارکت های اجتماعی ، تامین حقوق اقلیت ها ، رشد علمی در زمینه های مختلف ازجمله پزشکی ، نانو تکنولوژی، صنایع ، رشد اقتصادی و کاهش ابستگی به اقتصاد تک محصولی مبتنی بر نفت و تقویت بخش خصوصی را ازدیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست.
این دیپلمات ایرانی ، برجام را یکی از دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی در بخش سیاست خارجی دانست وگفت: امضای توافقنامه هسته ای مبتنی بر برد- برد سبب به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی اورانیوم توسط دانشمندان جوانان ایرانی برای کاربرد صلح آمیز شد و موانع تحریم های نامشروع را در ارتباط ایران با جامعه بین المللی مرتفع ساخت.
سفیر ایران در مالزی ، برجام را یک الگوی موفق تعامل بین المللی و دیپلماسی چند جانبه تامین کننده منافع تمام طرف ها خواند و گفت: این توافق به عنوان مدلی برای حل و فصل سایر بحران های بین المللی درجهان مطرح شده است.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران میراث برجام را ضرورتی برای به دست آوردن منافع و امنیت جامعه بین المللی و همچنین تضمین کننده اجرای تعهدات بین المللی می داند.
افخم خاطرنشان کرد: این یک موضوع خدشه ناپذیر است که آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون تاییدات مکرری نسبت به اجرای تعهدات برجام توسط ایران داشته است.
سفیرایران درمالزی گفت: ایران بر حل و فصل مسائل پیچیده منطقه ای وبین المللی به ویژه درمنطقه پرتنش آسیای غربی از طریق تعامل با سایر کشورها تاکید داردو دراین راستا پیشنهاد می شود مذاکرات درخصوص مسائل امنیت فراگیر منطقه مورد گفت وگوهای مستمر قرار گیرد.
افخم با اشاره به وضعیت مردم مسلمان فلسطین گفت: ایران به عنوان عضو فعال و موثر جامعه اسلامی نگرانی جدی در تحقق حقوق مردم مظلوم فلسطین دارد و اعاده حقوق فلسطینی ها به عنوان یک اصل اساسی در مسیر امنیت بادوام منطقه تلقی می شود .
سفیرایران درمالزی افزود: ایران معتقد است که تداوم اشغال فلسطین یک چالش بسیار جدی برای امنیت منطقه و جهان محسوب می شود.
وی تاکید کرد: شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط آمریکا بی تاثیر و مغایر با اجماع بین المللی و جهان اسلام است.
افخم در بخش دیگری از سخنانش درمورد روابط دوجانبه تهران- کوالالامپورگفت: ایران و مالزی دو کشور مسلمان با ارزش ها و منافع مشترک بسیاری هستند و روابط دو کشور در طی پنج دهه گذسته گرم و دوستانه بوده است.
وی با بیان اینکه' در سال های اخیر رهبران عالی رتبه دو کشور آمادگی خود را برای توسعه روابط در زمینه های مختلف اعلام کردند' ابراز امیدواری کرد: بعد از توافق هسته ای در سال 2015 دو کشور شاهد ارتقای روزافزون درروابط تجاری و اقتصادی دوجانبه باشند.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد: با اقدامات دو طرف به ویژه در چارچوب توافقات هشتمین کمیسیون مشترک اقتصادی درژوئن 2017که درتهران برگزار شد، سطح روابط تجاری تهران- کوالالامپوربه دوران پیش از تحریم ها بازگردد.
آساق**1599** انتشار: مریم شفیعی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال