امضای تفاهم نامه میان شرکت راه آهن و شرکت افق صنعت پارس؛

اولین گام راه آهن برای راه اندازی 30 نیروگاه خورشیدی برداشته شد

تهران-ایرنا- با امضای تفاهم نامه 'احداث، راه اندازی و نگهداری از نیروگاه تولید برق تجدید پذیر '، راه آهن اولین گام را برای تولید 30 نیروگاه خورشیدی در ایستگاه های خود برداشت.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، تفاهم نامه 'احداث، راه اندازی و نگهداری از نیروگاه تولید برق تجدید پذیر' روز سه شنبه با حضور مازیار یزدانی معاون فنی و زیر بنایی راه آهن و مدیران و مشاوران راه آهن و شرکت افق صنعت پارس به نمایندگی سیامک محمد شاهی رئیس هیات مدیره امضا شد.
در این مراسم مازیار یزدانی معاون فنی و زیر بنایی راه آهن گفت: با توجه به برقی سازی شبکه ریلی نیاز راه آهن به انرژی های نو روز به روز بیشتر می شود.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه در زمینه استفاده از انرژی های نو دیر اقدام کردیم افزود : امیدواریم با دانش و همتی که در کشور وجود دارد و نیازی که به انرژی های نو به خصوص شبکه حمل و نقل به این نوع انرژی ها احساس می شود، به این کار سرعت بیشتری داده و این عقب افتادگی را جبران کنیم.
یزدانی با تاکید بر اینکه فضای کاردر راه آهن مهیا است و دفتر سرمایه گذاری راه آهن از ورود سرمایه گذار استقبال می کند ، تصریح کرد: با توجه به برقی سازی شبکه ریلی نیاز راه آهن به انرژی های نو روز به روز بیشتر می شود و بسیاری از ایستگاه های جدید در مکانهایی قرار دارند که به شبکه برق کشور دسترسی ندارند.
وی با تاکید بر اینکه رویکرد دنیا نیز به سمت استفاده از انرژی ها نو و پاک قرار گرفته است، اظهار داشت : از این اقدام در کشور ما نیز استقبال شده است و سرمایه گذاری در این زمینه بسیار زود بازده خواهد بود.
معاون فنی و زیر بنایی راه آهن با تاکید بر منافع زیست محیطی این اقدام خاطر نشان کرد: در راستای حفظ محیط زیست ، همگان وظیفه داریم تا مصرف سوختهای فسیلی را کاهش داده و از انرژی های نو استفاده کنیم.
وی در عین حال با توجه به گستردگی مجموعه راه آهن گفت : پیگیری این اقدامات که مفید و لازم الاجرا است از جمله اولویت های مطرح در راه آهن است.
یزدانی با تاکید بر نگاه راه آهن بر سودده بودن این سیستم حمل و نقلی اظهار داشت: در همایش دو سالانه NextStationمیزبانی دوره بعدی به ایران و شهر یزد واگذار شد و از آنجا که نگاه دوره بعد بر انرژی متمرکز شده تلاش داریم تا در ایستگاه های اطراف یزد از این پروژه استفاده کرده و حرفی برای گفتن داشته باشیم.

*تولید برق امن برای راه آهن
سیامک محمد شاهی رئیس هیات مدیره شرکت افق صنعت پارس با تاکید بر اینکه ایران در مقایسه با سایر کشورهای دنیا می تواند 2.5 برابر بازدهی انرژی سولار داشته باشد: سیستم خورشیدی می تواند برقی امن برای راه آهن تولید کند.
وی با اشاره به اینکه این شرکت تلاش می کند که قابلیت سرمایه گذاری خارجی در کشور را فراهم کند و بنگاهی پولی و مالی محسوب نمی شود افزود: نگاه ما صنعتی است و هدف ما تنها سود آوری صرف نیست و قطعا ً به دنبال منافعی ای برای تامین نظر سرمایه گذار هستیم.
محمد شاهی با اشاره به اشتغالزائی این شرکت از یک سو و تامین منافع برای کشور از سوی دیگر اظهار داشت: نه تنها در راه آهن بلکه در سایر صنایع در تامین انرژی ها عقب افتاده ایم و این در حالی است که کشور ما به لحاظ موقعیت جغرافیایی درمقایسه با سایر کشورها در 10 درصد خوب دنیادر تامین انرژی ها قرار دارد.
محمد شاهی با بیان اینکه بودجه 30 دستگاه نیروگاه سولار برای ایستگاههای راه آهن در سالهای 2018 – 2019 تامین خواهد شد، گفت : از زمانی که ایستگاه تهران به عنوان ایستگاه پایلوت مراحل اجرایی خود را آغاز کند ، حداکثر تا 4 ماه بعد قابل بهره برداری خواهد بود.
وی در عین حال تاکید کرد: اگر چه سوبسید ها در انرژی فسیلی وجود دارد اما قطعاً نمی تواند در آینده به این گونه ادامه داشته باشد و در حال حاضر شاهد گام هایی برای کاهش این سوبسید ها هستیم.
رئیس هیات مدیره شرکت افق صنعت پارس گفت: هر اقدامی که بتوانیم برای بهتر برگزار شدن همایش NextStation انجام می دهیم و اگر ایستگاه راه آهن تهران به عنوان پایلوت به خوبی جواب دهد، حاضریم ایستگاه یزد را نیز آماده و در آن زمان قابل بهره برداری قرار دهیم.
شبک**1983**3404**خبرنگار: ایرج منصوری**انتشار: محسن اسماعیلی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال