احتمال دخالت روسیه در انتخابات میان دوره ای آمریکا قوت گرفت

تهران - ایرنا - خبرگزاری آسوشیتدپرس از واشنگتن گزارش داد: دستگاه های اطلاعاتی آمریکا روز سه شنبه اعلام کردند که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پیش بینی می کند که روسیه در انتخابات میان دوره ای سال جاری در این کشور مداخله کند.

به گزارش ایرنا، براساس این گزارش ارزیابی سالانه در مورد تهدیدهای جهانی نشان می دهد که سرویس های امنیتی و اطلاعاتی روسیه به کند و کاو در مورد زیرساخت های مهم آمریکا و متحدانش ادامه داده و همچنان ایالات متحده، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و هم پیمانان آنها را هدف می گیرند.
گفته می شود که انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در سال 2018، هدف بالقوه عملیات نفوذی روس ها است.
«دن کاتس» مدیر اطلاعات ملی آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: روسیه در سال 2016 بخش سایبری خود را به طور ویژه ای تقویت کرد.
تحقیقات دستگاه های اطلاعاتی آمریکا حاکی است که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا مداخله و اعمال نفوذ کرده است. در حال حاضر، اداره پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) احتمال ارتباط ستاد انتخاباتی ترامپ با روس ها را در دست بررسی دارد.
دستگاه های اطلاعاتی آمریکا گزارشی 28 صفحه ای تهیه کرده اند که می گوید که نهادهای اطلاعاتی روسیه اطلاعات کذب بیشتری را در رسانه های روسی انتشار می دهند تا دیدگاه های ضد آمریکایی را رواج داده و باعث شکاف های سیاسی و اجتماعی در آمریکا شوند.
«مایک پمپئو» مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز پیش بینی کرد که روسیه در انتخابات میان دوره ای کنگره در ماه نوامبر (آبان/آذر) ورود کند. قرار است در این انتخابات، جمهوریخواهان و دمکرات ها برای تصاحب کرسی های مجلس نمایندگان و سنای آمریکا با هم به رقابت پردازند.
«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا نیز هفته گذشته گفت که واشنگتن رفتارهای خاص روسیه در زمینه مداخله گری در انتخابات نیمکره شمالی از جمله انتخابات امسال آمریکا را زیر نظر دارد.
در همین حال، کاتس و دیگر مقام های اطلاعاتی ارشد آمریکا روز سه شنبه در نشست کمیته اطلاعاتی سنا حاضر شدند تا در مورد ارزیابی سالانه شان در خصوص تهدیدهای جهانی پیش روی ایالات متحده دلیل و برهان ارائه دهند.
مقام های مزبور در ارزیابی های خود برای سال جاری همچنین خطر درگیری به ویژه با کره شمالی را از هر زمان دیگری بیشتر دانستند.
در گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا، به احتمال مناقشه بین گروه های نیابتی و تهدید حملات سایبری نیز اشاره شد.
به گفته کاتس، تهدیدهای سایبری از طریق دولت ها، گروه های تروریستی، سازمان های جنایتکار، دانشجویان و اشخاص برخوردار از توان فنی برای رخنه به آژانس های آمریکایی، نهادهای اطلاعاتی یا ارتش این کشور قابل اجرا است.
در گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا عنوان شده که روسیه، چین، ایران و کره شمالی، بزرگترین تهدیدهای سایبری را برای آمریکا ایجاد می کنند.
در این گزارش همچنین پیش بینی شده که کره شمالی آزمایش های موشکی بیشتری انجام دهد و در مورد توان هسته ای اش وارد مذاکره نشود.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است که گروه های تروریستی و شبکه های جنایتکار از ضعف دولت ها در آفریقا، خاورمیانه و آسیا به نفع خود بهره برداری می کنند.
همچنین تسلیحات روسیه و چین برای حمله به ماهواره های دشمن در فضا به احتمال قوی به توان عملیاتی اولیه اش در سال های آتی دست می یابند.
شبک**1708**اروپام**9109**انتشار: علیرضا ارشادی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال