الاخبار فاش کرد: پیشنهاد تهدیدآمیز معاون وزیر خارجه آمریکا به مقامات لبنانی

بیروت-ایرنا- روزنامه «الاخبار» لبنان فاش کرد که «دیوید ساترفیلد» معاون وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیرش به بیروت پیشنهادی را برای حل مشکلات مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی به مقامات لبنانی ارائه کرد. اما او تهدید کرده که نپذیرفتن این راه حل، خروج آمریکا و سازمان ملل از میانجیگری در اختلافات و وارد نشدن شرکت های آمریکایی به عرصه های سرمایه گذاری در لبنان را در پی خواهد داشت.

الاخبار در شماره امروز (سه شنبه) می نویسد: معاون وزیر خارجه آمریکا از فلسطین اشغالی به لبنان آمد و موضع دشمن صهیونیستی را به عنوان موضع آمریکا در لبنان عرضه و آنچه را که دشمن می خواست را به عنوان پیشنهاد میانجی ارائه کرد.
الاخبار می افزاید: ساترفیلد با روسای سه گانه لبنان یعنی رئیس جمهوری، رئیس مجلس و نخست وزیر، به علاوه وزرای کشور، امور خارجه و انرژی و تعداد دیگری از مسئولان دیدار کرد و راجع به پرونده های زیادی گفت و گو کرد. محور برخی از این دیدارها قدرت مقاومت بود که به شدت دشمن را نگران ساخته است. اما برجسته ترین موضوع مطرح شده از جانب او مساله مرزهای دریایی و زمینی با فلسطین اشغالی و پرونده نفت بود.
«حسن علیق» نویسنده این مطلب با اشاره به اینکه این دو موضوع به هم گره خورده است نکات زیر را جمع بندی اظهارات معاون وزیر خارجه آمریکا می داند که در این دیدارها مطرح شده است:
نخست: تلاش این مقام آمریکایی در جدا دانستن مرزهای زمینی با دریایی. ساترفیلد عنوان کرده «قصه مرزهای زمینی حل شده است و ما از اسرائیل درخواست کردیم تا اقدام به ساخت دیوار مرزی در نقاط مورد اختلاف نکند. اصلا اختلاف در 12 نقطه از 13 نقطه به نفع شما یا اسرائیلی ها به پایان می رسد. می ماند یک نقطه در نزدیکی منطقه راس الناقورة که حل آن آسان است.»
رژیم صهیونیستی به تازگی کار ساخت دیواری در مرز با لبنان را آغاز کرده است. مقام های لبنان می گویند با توجه به اینکه بین دو طرف بر سر 13 نقطه مرزی اختلاف وجود دارد، احداث این دیوار پیش از حل اختلاف ها غیرقانونی است.
منطقه راس الناقوره غربی ترین نقطه مرزی بین لبنان و فلسطین اشغالی و مشرف به دریای مدیترانه است.
نویسنده الاخبار دومین نکته را از نظر ساختاری مرتبط با مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین دانسته که جابجایی آن به سمت شمال یا جنوب منجر به جابجایی مرز جنوبی منطقه انحصاری اقتصادی دریایی لبنان می شود که به نفع آن یا به حساب دشمن خواهد بود.
براساس حقوق دریاها، منطقه انحصاری اقتصادی بخشی از دریاست که در آن یک دولت ساحلی از برخی حقوق حاکمیتی در مورد مسائل اقتصادی برخوردار است. این منطقه از خط ساحلی تا عمق حداکثر 370 کیلومتری دریا را شامل می‌شود. در مورد لبنان و فلسطین اشغالی، تعیین مرزهای این منطقه از جمله موارد مورد مناقشه است. طبق ماده 56 کنوانسیون سازمان ملل متحد در خصوص حقوق دریاها، دولت ساحلی در منطقه انحصاری اقتصادی‌ خود «از برخی حقوق حاکمیتی برای مقاصد اکتشافی و استخراجی، حفظ و مدیریت منابع طبیعی، بیولوژیکی یا غیربیولوژیکی، بستر دریاها و زیر بستر آنها برخوردار است، همچنین این حقوق شامل فعالیت‌های دیگری برای اکتشاف و استخراج منطقه در جهت مقاصد اقتصادی، نظیر تولید انرژی از آب، جریان‌های آبی و باد نیز می‌شود.»
علیق در ادامه می نویسد: از سوی آمریکایی ها و مسئولین لبنانی بسیار بیان شد که سفر ساترفیلد به لبنان برای میانجیگری بین لبنان و اسرائیل بود، اما روشن شد که او حامل یک پیشنهاد غیر قابل ردکردن بوده است.
به نوشته الاخبار معاون وزیر خارجه آمریکا در برابر همه آنهایی که به دیدارشان رفت گفته است: تنها راه حل بحران مرزهای دریایی بازگشت به «خط فردریک هوف» است.
آمریکا در سال 2011 و 2012 و در زمان دولت «باراک اوباما» رئیس‌ جمهوری پیشین، طرحی را برای تقسیم مثلث مورد مناقشه‌ لبنان و رژیم صهیونیستی پیشنهاد داد؛ طرحی که ثمره‌ مذاکرات صورت‌گرفته به میانجی‌گری «فردریک هوف» بود. اما این میانجی‌گری هرگز به سرانجام نرسید.
خط موسوم به هوف به لبنان اجازه می دهد 60 درصد از منطقه ای را که دشمن صهیونیستی خواهان آن است برای خود بداند و 40 درصد از این محدوده را به رژیم اشغالگر می بخشد.
مقامات رسمی لبنان به اعتبار اینکه طرح خط هوف غیر منصفانه است آن را رد کردند چرا که در نهایت 350 کیلومتر مربع از آب های لبنان را جدا می کند و مالکیت آن را به رژیم صهیونیستی می دهد.
کارشناسان احتمال می دهند به نسبت بخش های دیگر منطقه اقتصادی لبنان، در اعماق این محدوده بیشترین مقادیر نفت و گاز وجود داشته باشد.
به نوشته الاخبار ساترفیلد چند بار در این دیدارها تنها راه حل لبنان برای بهره برداری از منابع نفتی را بازگشت به خط هوف دانسته و با لحنی تهدیدآمیز گفته که اگر این راه حل را رد کنید نه آمریکا، نه سازمان ملل، به عنوان میانجی عمل نمی کنند.
بنابر این گزارش معاون وزیر خارجه آمریکا به برخی دیگر هم هشدار داده و تهدیدکرده است که «عدم پذیرش گزینه هوف یعنی هیچ شرکتی در استخراج گاز و نفت از بلوک های جنوبی لبنان مشارکت نخواهد کرد.» وی همچنین به مقامات دیگر نیز گفته که نپذیرفتن لبنان یعنی عدم مشارکت هر شرکت آمریکایی در عملیات اکتشاف سوخت های فسیلی. ساترفیلید برخی مسئولان دیگر را تهدید کرده است که دیگر هیچ شرکت آمریکایی به سرمایه گذاری در لبنان اقدام نخواهد کرد، چه در زمینه نفت و گاز و چه در زمینه های دیگر.
به نوشته علیق معاون «رکس تیلرسون» وزیر خارجه لبنان در برابر برخی نیز که با او کنار نیامدند فقط به ارائه واقعیت ها پرداخته و امور را برای رئیس خود که دو روز دیگر به لبنان سفر خواهد داشت رها کرد.
نویسنده الاخبار می افزاید: در برابر تهدیدات مقام آمریکایی موضع لبنانی ها واحد نبوده است. برخی گروه ها مانند حزب «جریان المستقبل» (وابسته به سعد حریری) و بعضی اشخاص سیاسی مثلا در حزب «جریان ملی آزاد» (به رهبری جبران باسیل وزیر خارجه) هستند که خط هوف را فرصتی برای لبنان می دانند. آنها معتقدند بدون حل اختلاف لبنان از ثروت دفن شده در اعماق دریا بهره مند نخواهد شد، جایی که دشمن در استخراج نفت و گاز بر ما پیشی گرفته است.
بر اساس اطلاعات الاخبار اما «میشل عون» و «نبیه بری» روسای جمهوری و مجلس بر حق لبنان در استفاده از مساحت کامل آبهای کشور تاکید کردند و ابراز داشتند که دشمن می خواهد بخشی از حق ما را چپاول کند.
نویسنده اختلاف نظر در این موضوع را دلیل عدم اتخاذ موضعی واحد پس از دیدار دیروز سران کشور در کاخ بعبدا دانسته و در پایان این سوال را مطرح می کند که آیا هدف آمریکا به راستی حل اختلاف لبنان و رژیم صهیونیستی است یا هدف بزرگتری یعنی فتح باب مذاکرات دو جانبه لبنان با دشمن اسرائیلی تحت عنوان فرصت های صلح در اعماق دریا را دارد؟
خاورم**2054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال