لاوروف: آمریکا بدنبال ایجاد حکومت جدایی طلب در سوریه است

مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از عملکرد آمریکا در سوریه گفت: اقدام های یکجانبه آمریکا در سوریه برای جدایی بخش بزرگی از این کشور و ایجاد حکومت جدایی طلب در آن هدف گیری شده است.

به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با دیدیه ریندرس وزیر امور خارجه بلژیک گفت: «این اقدام ها بیشتر به تلاش برای ایجاد تشکیلاتی شبیه حکومت در محدوده وسیعی از قلمرو سوریه از ساحل شرقی رودخانه فرات تا مرز عراق شباهت دارد.»
وی با بیان اینکه آمریکا تلاشی برای کسب تفاهم جمعی در سوریه نمی کند بلکه از راه های پرخطر سعی دارد به اهداف خود برسد، افزود: این اقدام های آمریکا بیشتر تلاش در راستای ضربه زدن به تمامیت ارضی سوریه را تداعی می کند.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: در این مناطق سوریه، نهادهای حکومتی خارج از کنترل دمشق ایجاد و منابع مالی به آنها واگذار می شود تا مستقل از دولت سوریه فعالیت کرده و گروه های مسلح را هم تغذیه کنند در واقع با حمایت آمریکا در مناطق خارج از کنترل دولت مرکزی دمشق، نهادهای امنیتی ایجاد می شود.
وزیر خارجه روسیه گفت: بارها در این باره از آمریکا پاسخ خواسته ایم و هیچ جواب قانع کننده ای دریافت نکرده ایم، هر بار کلی گویی می کنند و می گویند که روسیه نباید نگران باشد چرا که آمریکا نیز خواهان حفظ تمامیت ارضی سوریه است؛ اما در واقع وضعیت واقعی به گونه دیگری است.
لاوروف خاطرنشان کرد: امیدوارم که سازمان ملل که مسئول اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت درباره سوریه و برقراری گفت وگوهای ملی سوری است، پس از تحرک بزرگی که کنگره گفت وگوهای ملی سوریه در سوچی به روند حل و فصل بحران این کشور داد، به این مسائل توجه کند.
وی گفت: از سازمان ملل می خواهیم در اقدام های خود به طور کامل به ضرورت جلوگیری از هر گونه اقدام بازیگران خارجی که به روند حل و فصل سیاسی پیش بینی شده در آن قطعنامه ضربه می زند، توجه کند.
وزیر خارجه روسیه با انتقاد از عملکرد آمریکا در سوریه گفت: انتقادهای زیادی در مورد اقدام های آمریکا در سوریه داریم، آنها بدون دعوت دمشق در سوریه فعالیت می کنند و متاسفانه تمامی اقدام های ائتلاف آمریکایی این وضعیت را دارد.
لاوروف گفت: با این وجود برای پیروزی بر تروریسم با نظامیان آمریکایی در سوریه به توافق رسیدیم، نیروی هوافضای روسیه با آمریکا ارتباط دارد تا از حوادث ناخواسته هوایی در سوریه پیشگیری کند.
وی افزود: با آمریکا در سوریه همکاری می کنیم چرا که رکس تیلرسون وزیر خارجه این کشور بارها گفته بود که تنها هدف آمریکا برای استقرار نیروهای خود در سوریه شکست دادن داعش است.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: کاملا روشن است که طرح داعش برای ایجاد خلافت شکست خورده است و در وهله اول این هدف بخاطر اقدامات ارتش سوریه با حمایت نیروی هوافضای روسیه به دست آمد.
وی گفت: ما منکر سهم معینی از نیروهای ائتلاف آمریکایی در این دستاورد نیستیم اما این را هم می دانیم که هنوز برخی از گروه های پراکنده تروریستی در مناطق مختلف سوریه حضور دارند و در تلاش برای نفوذ به کشورهای همسایه هستند.
لاوروف با بیان اینکه سرکوبی این گروه ها بخش مهمی از مبارزه با تروریست ها درسوریه است، گفت: شرکای آمریکایی ما برای توجیه حضور خود در سوریه مطالب دیگری بیان می کنند.
وی افزود: طرف آمریکایی می گوید که نیروهای نظامی این کشور تا زمانی که به اهداف نظامی دست نیافته و حل و فصل سیاسی پایدار در سوریه که مورد تایید همه باشد دیده نشود، در سوریه می ماند.
لاوروف گفت: شواهد نشان می دهد که آمریکا می خواهد مدت طولانی یا حتی برای همیشه در سوریه بماند.
برای دریافت تازه ترین خبرهای بین المللی از ایران و جهان با استفاده از لینک زیر وارد کانال تلگرام ما شوید.
https://t.me/joinchat/AAAAAEAtzWzGcxcKfBowNw
اروپام*391* 1346 *3404** رحمت الله خدادادی **انتشار: محسن اسماعیلی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال