گزارش فرانس پرس از چند و چون بروز اعتراضات در مغرب

تهران-ایرنا- خبرگزاری فرانسه در گزارشی به اعتراضات اجتماعی و اقتصادی در شهرهای مختلف مغرب پرداخت و نوشت: این اعتراضات بیشتر در مناطق محروم مغرب روی داده و فقر، بیکاری و عدم رسیدگی دولت این کشور به وضعیت معیشتی مردم از عوامل اصلی بروز آن می باشد.

به گزارش امروز (سه شنبه) 'فرانس پرس'، کشور مغرب طی ماه های گذشته تاکنون شاهد موجی از اعتراضات اجتماعی به ویژه در مناطق فقیر نشین بوده است. ساکنان مناطق محروم از وضعیت بد اقتصادی و بی توجهی مسئولان دولتی شکایت دارند و می گویند که دولت آنها را به حال خود رها کرده است؛ این مسئله باعث شده که دولت رباط بار دیگر بر شعار دست یابی به 'الگوی جدید توسعه' تاکید کند.
در همین حال، 'سعد الدین العثمانی' نخست وزیر مغرب برای آرام کردن مردم معترض شهر 'جراده' واقع در شمال شرق این کشور، روز شنبه گذشته وارد این شهر شد و به مردم وعده داد که دولت در صدد انجام یک سری تدابیر اقتصادی است. با این وجود ساکنان این شهر روز بعد سفر نخست وزیر به این شهرشان تظاهرات مسالمت آمیز برگزار کردند.

**ریشه اعتراضات در مغرب
کشته شدن 'محسن فکری' ماهی فروش 31 ساله در اکتبر (مهر/آبان) 2016 میلادی، در شهر 'الحسیمه' واقع در شمال این کشور ، تبدیل به یکی از بزرگ‌ ترین اعتراضات خیابانی در مغرب از سال 2011 تاکنون شد. پلیس ماهی های این جوان را مصادره و در داخل کامیون حمل زباله شهرداری ریخت؛ وی نیز برای پس گرفتن آنها، دست خود را وارد ماشین جمع ‌آوری زباله کرد که دستگاه وی را به داخل کشید و بدنش را قطعه قطعه کرد. کشته شدن فجیع این جوان هزاران مغربی را ماه ها است که به خیابان ‌ها کشانده است.
در ادامه این گزارش آمده است: تظاهرات کنندگان مغربی در آغاز تنها خواستار برقراری عدالت و بررسی پرونده مرگ جوان مغربی بودند، اما این اعترضات به تدریج گسترش یافت و به محله های فقیر نشین نیز کشیده شد و اکنون مردم در اعتراض به بی توجهی مسئولان به وضعیت معیشتی آنها، خواهان تحقق مطالبات اجتماعی و اقتصادی خود هستند.
در همین حال، شهر 'زاکوره' بزرگترین شهر جنوبی مغرب، در اکتبر (مهر /آبان) سال 2017 با بحران آب روبه رو شد و مردم این منطقه در اعتراض به قطع مداوم آب، به خیابان ها آمدند.
ساکنان شهر 'جراده' نیز در پی بسته شدن معدن مهم این شهر در دهه 90 میلادی با بحران معیشتی شدیدی روبه رو است و به دنبال کشته شدن دو معدنچی در اواخر دسامبر 2017 ( آذر /دی) در یک معدن زغال سنگ غیرقانونی، دست به تظاهرات مسالمت آمیز زدند.
هنوز هم مردم معترض مغرب در شهرهای مختلف با محکوم کردن بی توجهی مسئولان دولتی، خواستار اصلاحات اقتصادی هستند.

**آیا وقوع این اعتراضات در مغرب بی سابقه است؟
'محمد ظریف' کارشناس سیاسی در این باره به فرانس پرس گفت: مغرب ده سال است که شاهد اعتراضات مشابهی در سایر مناطق محروم و حاشیه نشین می باشد.
در سال 2007 میلادی نیز مردم شهر 'صفرو' واقع در مرکز مغرب در اعتراض به گرانی تظاهرات کردند. شهرهای 'سیدی افنی' در جنوب و 'بوعرفه' در شرق این کشور نیز طی سال های 2005 تا 2009 میلادی شاهد اعتراضات مردمی به وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی بود.
'عبد الرحمن رشیق' کارشناس اجتماعی صاحبِ کتابی درباره 'اعتراضات اجتماعی' نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: اعتراضات اجتماعی ناشی از اقداماتی است که به تدریج به تظاهرات، راهپیمایی ها و تحصن ها تبدیل شد و ویژگی اصلی همه آنها تحرکات مسالمت آمیز گروهی بوده است.
وی افزود: فارغ التحصیلان دانشگاهی که بیکار هستند و اتحادیه های مختلف، نقش بسیاری زیادی در شکل گیری اعتراضات دارند؛ البته موضع دولت نیز درباره این شهرها تغییر کرده است. در اعتراضات شهر 'جراده' دولت ضمن مقابله با این تحرکات، تلاش کرد که باب گفت وگو با معترضان را باز و یک سری برنامه های اقتصادی جدید در راستای بهبود وضعیت معیشتی آنها مطرح کند.
'محمد ظریف' در ادامه گفت: همه این اعتراضات و ناآرامی ها در شهرهای کوچک و محروم شکل می گیرد که از فقر و مشکلات اقتصادی و بی توجهی مسئولان رنج می برند.
امروز میزان بیکاری در میان جوانان مغربی افزایش یافته و فقر شدید و وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی در شهرهای دور افتاده و فقیرنشین، مغرب را آبستن اعتراضات مردمی کرده است.
خاورم**9329** 1275
مترجم: ندا بهبودی*انتشار دهنده: مجید جعفری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال