شریعتمداری: سهم صنعت خودرو در تولید ناخالص داخلی بیش از 3 درصد است

تهران - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت خودروسازی با دارا بودن سهم ۳.۵ تا چهار درصدی در تولید ناخالص داخلی کشور، همچنین سهم ۱۸ تا ۲۰ درصدی در بخش صنعت و سهم ۱۲ درصدی اشتغال بخش صنعتی کشور، از جایگاه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ویژه ای برخوردار است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد شریعتمداری» امروز (سه شنبه) در پنجمین همایش بین المللی صنعت خودرو ایران افزود: باید با حمایت از صنعت خودروسازی در جهت حمایت از مردم گام برداریم.
وی با تبریک فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یادآور شد: در آغاز انقلاب سالیانه 160 تا 170 هزار دستگاه خودرو در کشور مونتاژ می‌شد که امروز، سالیانه بیش از یک میلیون و 650 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.
این مقام مسئول با اشاره به حضور حدود 1300 قطعه ساز در اقصی نقاط کشور، آن را نشانه خوبی از حرکت در عرصه خودروسازی کشور برشمرد.
شریعتمداری یادآور شد: با وجود حمایت‌های خوب دولت از صنعت خودروسازی در سالهای گذشته، مردم به این صنعت اقبال خوبی نداشته و انتظار بیشتری دارند.
وی گفت: هرچند همه آنچه که امروز در صنعت خودروی کشور تولید می‌شود، از سوی مردم مصرف می‌شود، اما با کیفیت ها و استانداردهای روز جهان فاصله داریم؛ بر این اساس افزایش رضایتمندی مردم هدف اصلی ماست.
شریعتمداری با اشاره به برخی علل و عوامل فاصله داشتن تا نقطه مطلوب در صنعت خودروسازی، تصریح کرد: صنعت خودروسازی کشور بومی و برخواسته از فرهنگ ما نیست و رقیبان ایران دارای تجربه ها و همچنین بخش تحقیق و توسعه قوی هستند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در سال‌های گذشته در جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی به معنای صحیح آن در صنعت خودروسازی، همچنین تولید پلت فرم‌های جدید و تحقیق و توسعه به خوبی عمل نکرده ایم.
وی تاکید کرد: امروز از سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت خودروسازی استقبال می‌کنیم، حتی از سرمایه‌گذارانی که بخواهند بیش از 50 درصد سهم در این صنعت داشته باشند.
شریعتمداری افزود: باید تلاش کنیم تا تحقیق و توسعه مشترک را توسعه داده و همچنین مرکز تحقیقات مشترک را در ایران راه اندازی کنیم که البته این مهم در قرارداد های مشترک سرمایه گذاری اخیر به چشم می‌خورد.
وی یادآور شد: تا سال 2030 بین 10 تا 50 درصد تولید برخی خودروسازان مطرح جهانی به سمت خودروهای برقی خواهد رفت که هم فرصت و هم تهدیدی برای صنعت خودروسازی است، اما هنوز از این صنعت فاصله چندانی نداریم.
این عضو کابینه دولت دوازدهم، خواستار توجه به استارت آپ های جدید در صنعت خودروی کشور شد و گفت: تا سال 2030 بیش از 50 درصد خودروهای سواری جهان «نیمه خودران» می شوند و سهم خودروهای تمام خودران 15 درصد خواهد شد و خودروسازان باید از امروز به این سمت حرکت کنند.
شریعتمداری در ادامه با اشاره به برخی دستاوردهای بدست آمده پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، خاطرنشان کرد: در دوران پیش از انقلاب، در حوزه فولاد فقط یک معدن در مناطق مرکزی کشور و همچنین کارخانه ذوب آهن اصفهان فعال بود، اما امروز ظرفیت فولاد کشور به ۳۳ میلیون تن افزایش یافته و در رده چهاردهم کشورهای برتر جهان در این صنعت قرار داریم.
به گفته وی، ۱۱۰ میلیون تن ظرفیت جدید در زنجیره تولید فولاد کشور در دست اجراست که در سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری خواهند رسید و در آن سال به ظرفیت ۳۰۰ میلیون تنی فولاد دست خواهیم رفت.
شریعتمداری بیان داشت: در دولت تدبیر و امید ظرفیت زنجیره فولاد کشور از سالیانه ۱۳۳ به ۱۹۷ میلیون تن افزایش یافته است.
وی همچنین با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در صنایع مس کشور در دوران پس از انقلاب، یادآور شد: تا سال ۵۷ حتی یک گرم برداشت مس در کشور نداشتیم، اما این ظرفیت امروز به سالیانه ۴۰۰ هزار تن رسیده است.
این مقام مسئول اظهار داشت: اکنون ظرفیت تولید سرب و روی کشور سالیانه ۴۵۰ هزار تن است، همچنین ظرفیت تولید آلومینیوم از سالیانه ۱۲۰ هزار تن در اوایل انقلاب به ۵۰۰ هزار تن افزایش یافته و ظرفیت تولید سیمان از هشت میلیون تن در سال ۵۷ به ۸۵ میلیون تن رسیده و در آینده نزدیک به ۱۴۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت.
وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در حوزه پتروشیمی خاطرنشان کرد: ظرفیت یک میلیون و ۴۰۰ هزار تنی این صنعت در سال ۵۷ با افزایش بیش از ۵۰ برابری امروز به ۶۵ میلیون تن رسیده است.
وی گفت: با وجود همه مشکلات و ضعف ها در کشور، اما امید به آینده در بین فعالان اقتصادی موج می زند که یکی از نشانه‌های امید تقاضاهای جدید برای تاسیس واحدهای صنعتی است.
شریعتمداری ادامه داد: در ۱۰ ماهه امسال چهار هزار و 500 تقاضای جدید تاسیس واحدهای صنعتی در کشور در استان‌ها به ثبت رسیده و ۱۶ هزار واحد جدید صنعتی در دست ساخت است.
این عضو کابینه دولت خاطرنشان کرد: علاوه بر ۸۵ هزار واحد تولیدی صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در کشور، امروز بیش از ۵۱ هزار واحد صنعتی در حال ساخت است.
وی از انتخاب ۶ هزار واحد صنعتی با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و تکمیل آنها خبر داد که تا امروز چهار هزار و 700 واحد آن افتتاح شده است.

** جذب 9.7 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی
شریعتمداری با اشاره به بخش سرمایه گذاری خارجی، تصریح کرد: در دوره پسابرجام 9 میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در حوزه صنعت جذب شده که در قالب ۲۲۴ طرح بوده و 50 طرح آن تاکنون به بهره‌برداری رسیده است.
وی بیان داشت: نزدیک به ۲ میلیارد دلار از سرمایه گذاری جذب شده در صنعت خودروسازی کشور بوده است.
به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، در حوزه معدن نیز ۴۰۰ نقطه امیدبخش جدید در پهنه های اکتشافی شناسایی و در سال‌های اخیر نزدیک به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن ذخایر سنگ آهن جدید شناسایی شده است.
به گزارش ایرنا، این همایش بین المللی 2 روزه با محوریت «زنجیره تامین رقابت پذیر (مواد اولیه، قطعه سازی، لجستیک)» برپا شده که به گفته کارشناسان، فرصت به دست آمده در این همایش می تواند برای صنعت خودرو و صنعت قطعه سازی کشور مفید باشد.
در این همایش بین المللی علاوه بر میهمانان خارجی از کشورهای آلمان، فرانسه، کره جنوبی، ژاپن، چین، تایوان، هند، روسیه، ترکیه، عراق، ترکمنستان و ایتالیا، هزار و 560 نفر از متخصصان و فعالان صنعت خودروی کشور نیز حضور دارند.
پنجمین همایش بین المللی صنعت خودرو ایران فردا با برگزاری آیین اختتامیه به کار خود خاتمه خواهد داد.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام* 3065* 1070*
خبرنگار: محمد ملک دار**انتشاردهنده: فرهاد راستی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال