مقام وزارت امور خارجه:

انهدام جنگنده اسرائیلی برتری نیروی هوایی این رژیم را زیر سوال برد

تهران – ایرنا – رئیس اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقا وزارت خارجه گفت: به دنبال جنگ های 33 روزه و 22 روزه که توانمندی نظامی و دفاعی اسرائیل زیر سوال رفت این بار هم، انهدام و سقوط جنگده اسرائیلی توانمندی هوایی آن را زیر سوال برد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حمیدرضا دهقانی پوده این مطلب را روز سه شنبه در بیست و سومین میزگرد تخصصی 'فلسطین و افق آینده' که با موضوع 'بررسی رویکردهای اجلاس سازمان همکاری های اسلامی به طرح ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی' در محل کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین برگزار شد در پاسخ به سوال ایرنا بیان کرد.
وی اظهار داشت: رژیم صهیونیستی توانمندی دیگری نداشت. این رژیم در داخل هم از بحران مشروعیت و هویت رنج می برد تنها موضوع توانمندی نظامی این رژیم مطرح بود که این توانمندی هم در دو جا زیر سوال رفت؛ یکی در جنگ سی وسه روزه و دیگری در سه جنگی که در غزه با آن مواجه شد.
دهقانی پوده گفت: در این موارد، توانمندی رژیم صهیونیستی زیر سوال رفت اما همچنان توانمندی نیروی هوایی آن مطرح بود و به آن افتخار می شد. به نظر می رسد این موضوع هم با انهدام جنگنده اف 16 زیر سوال رفته و با ابهام جدی مواجه شده است.
وی ادامه داد: در خبرها که پیگیری می کردم علاوه بر این، یک هوایپمای دیگر هم آسیب دیده بود یا در معرض سقوط بود و با این مساله، این تفوق و برتری نیروی هوایی اسرائیل هم زیر سوال رفت.
این مقام وزارت خارجه گفت: این که رژیم صهیونیستی همواره تهدیدهایی علیه ایران مطرح می کند وقتی که در جنگ سی و سه روزه حزب الله، توان نظامی صهیونیست ها زیر سوال می رود و در طول سال های اخیر هم ضربات سختی می بیند، این بار با تجاوزش مقابله شده و این ها شاید عبرت هایی برای متجاوز باشد که نسبت به توانمندی هایی که رژیم صهیونستی در آنها اغراق می کند، دچار فریب نشود و حتی درس عبرتی برای دوستان منطقه ای ماست که فریب اینها را نخورند.
وی در پاسخ به این سوال که انهدام جنگنده اسرائیلی چه تاثیراتی در انزوای بیش از پیش اسرائیل خواهد داشت گفت: مجموعه این ها می تواند تاثیر گذار باشد؛ این که جنگی علیه لبنان نمی بینیم به دلیل همان پیروزی ها و مقاومت ها در سه جنگ گذشته بوده است و این که جنگی علیه ایران از سوی این متجاوز نمی بینیم شاید دلیلش همین باشد.
دهقانی پوده گفت: اگر چه مساله، سقوط یک فروند هواپیماست است اما در آن مفهومی نهفته است و آن این که متجاوز بدون مجازات جان سالم به در نخواهد برد و قواعد بازی تا حدودی تغییر خواهد کرد.
وی در پاسخ به دیگر سوال ایرنا در خصوص اظهارات امانوئل مکرون در دیدار با نتانیاهو مبنی بر گفت و گوی دو طرف فلسطینی و اسرائیلی برای حل مشکلات فی مابین اظهار داشت: در دنیا مسوولان دیگر کشورها در مقایسه با نتانیاهو خیلی عاقل تر هستند و شاید قابل مقایسه نباشند البته فقط هم به عقل برنمی گردد که به یک نوع شخصیت کینه توزانه ای برمی گردد که از نتانیاهو سراغ داریم.

** این که طرف دیگر معادله یعنی اسرائیل را ملت یا امت بدانیم سخت مخالف هستیم/ به رسمیت شناخته شدن فلسطین از سوی فرانسه به عنوان یک کشور گام بزرگی است
این مقام وزارت خارجه افزود: این که ملت فلسطین خودش تصمیم بگیرد و دنیا و کشورهای بزرگ مانند فرانسه که عضو شورای امنیت است این مساله را به رسمیت بشناسند گام بزرگی است. ما به عنوان ایران، این که طرف دیگر معادله یعنی اسرائیل را ملت یا امت بدانیم سخت با آن مخالف هستیم و چنین تصوری هم نداریم اما حداقل این که چیزی را از بیرون بر فلسطینی ها تحمیل نمی کنیم.
وی گفت: این که شورای امنیت و مجموعه های موثر در این شورا که اعضای دائم در این شورا هستند از راه نادرست در این زمینه بازگشته اند، امر خوبی است. ما تاکید داریم که دنیا مخصوصا آمریکا که نفوذ بیشتری در سازمان ملل و برخی مجامع دیگر دارد بگذارد ملت فلسطین برای این کار خودش تصمیم بگیرد و دست از حمایت کور از رژیم صهیونیستی بردارند.
دهقانی پوده افزود: این کار برای ملت آمریکا هم پسندیده نیست، حتی برخی روشنفکران آمریکائی و استادان دانشگاه های آمریکا که خیلی معروف هم هستند از به اسارت رفتن سیاست خارجی آمریکا توسط رژیم صهیونیستی رنج برده و آن را نقد می کنند. البته شاید زمان زیادی را از دست داده باشیم اما هر جا که از مسیر نادرست بازگردیم خود پیروزی است.
وی در خصوص تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت خود در اسرائیل به بیت المقدس هم گفت: آنچه ترامپ تصویب کرد اجرایی کردن مصوبه ای بود که کنگره آمریکا در سال 1995 تصویب کرده بود . بر مبنای یکی از بندهای مصوبه ، روسای جمهور آمریکا اجازه داشتند در صورتی که اجرای مصوبه به منافع ملی آمریکا لطمه بزند آن را 6 ماه یک بار به تاخیر بیاندازد و مجازاتی که کنگره برای تاخیر وضع کرده بود را برای وزارت خارجه رد کند.
دهقانی پوده با اشاره به بندهای مصوبه کنگره آمریکا در ارتباط با مساله قدس یادآوری کرد: در این مصوبه ذکر شده که قدس یک شهر واحد و پایتخت اسرائیل است و سفارت آمریکا باید از تل‌آویو به قدس منتقل شود که تمامی این بندها برخلاف مصوبات، قطعنامه ها و اجماع بین المللی در برخی موارد است.
دهقانی پوده یادآوری کرد: در قطعنامه 181 سازمان ملل موسوم به قطعنامه 'تقسیم' که در سال 1947 به تصویب رسید، قدس به عنوان منطقه ‌ای بی طرف اعلام شد؛ در این مصوبه بر این موضوع تاکید شد که قدس 10 سال توسط سازمان ملل اداره شود و بعد از آن مردم آن در مورد آینده قدس تصمیم بگیرند؛ مصوبه‌ای که صهیونیست ها به آن پایبند نبودند و در سال 1948 و سال بعد از آن حدود 80 درصد قدس را به تصرف در آوردند و بر آن نام قدس غربی را گذاشتند.
وی با غیرقانونی خواندن این اشغال گفت: در سالهای بعد هنگامی که صهیونیستها می خواستند به عضویت سازمان ملل درآیند نمایندگان این رژیم متعهد شدند که به دو قطعنامه 181 و 194 که درسالهای 1947 و 48 در ارتباط با موضوع قدس و بازگشت آوارگان تصویب شده بود، پایبند بمانند ولی این موضوع نیز اجرایی نشد و رژیم صهیونیستی به این دو قطعنامه نیز پایبند نماند. در سال 1967 هنگامی که قدس شرقی، غزه ، صحرای سینا و منطقه جولان توسط اسرائیل اشغال شد سازمان ملل قطعنامه‌ای صادر کرد و آن را محکوم کرد. در آن قطعنامه نیز سازمان ملل خواستار خروج نیروهای صهیونیسم از این منطقه شد.
وی خاطرنشان کرد: با این کار که ترامپ کرده اگر چه خطرناک است اما یک گام به گام های قبلی کشورهای مسلط بر جهان در پیمودن راه خطا، نادرست و ظالمانه در حل مشکلی که خود پدید آوردند، افزود.
این مقام وزارت خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا تاکید کرده که سازش راه‌حل مساله فلسطین نیست و نباید در برابر زیاده‌خواهان کوتاه آمد. آنچه که در این زمینه منجر به پیروزی ملت فلسطین می‌شود بحث مقاومت است.
دهقانی پوده گفت: تهدید ترامپ شاید یک کورسوی امیدی باشد که جهان عرب و اسلام به این فکر بیافتند که باید به صورت مناسب در ارتباط با موضوع فلسطین چاره‌اندیشی کنند و آن را به موضوع اول جهان اسلام تبدیل کنند و دیگر برای حفظ تاج و تخت خود از ملت فلسطین مایه نگذارند.

**تصمیم ترامپ به دنبال عادی سازی روابط با اسرائیل در سطح وسیع است
وی افزود: پشت طرح هایی که برخی سران عربی ارائه می کردند نوعی حفظ تاج و تخت خودشان مطرح بود. زمانی که خودشان احساس می کردند حکومتشان در خطر است طرحی ارائه می دادند که از فلسطین مایه می گذاشتند. نمونه اش هم همین طرح هایی است که می بینیم و این طرح به دنبال عادی سازی و ایجاد روابط با رژیم صهیونیستی در سطح وسیع است.
دهقانی پوده گفت: ایران علاوه بر بحث مقاومت معتقد است مردم فلسطین به دوراز فشار و املا و دیکته خارجی باید تصمیم بگیرند و ما به عنوان کمک کننده در این روند مطرح باشیم و سازمان همکاری اسلامی تریبونی برای کشورهای اسلامی است و این کشورها باید صورت مساله را خوب بشناسند و ساده سازی نکنند و برای حل مساله طرح های شبیه پاک کردن صورت مساله ارائه ندهند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی شورای امنیت قطعنامه جدیدی به نام 476 صادر و این را محکوم کرد خواستار آن شد که تمام کشورها سفارت خانه های خود را از قدس خارج کنند اما 13 کشور که سفارت خانه های خود را به قدس غربی انتقال داده بودند باید به تل آویو و جای دیگر انتقال دهند. این که آمریکا به دنبال انتقال سفارت خود به بیت المقدس است محکوم است چرا که قطعنامه خواسته این کار انجام نشود.
دهقانی پوده افزود: آنچه باعث شد در سال 2000 سربازان رژیم صهیونیستی از لبنان فرار کنند مقاومت مردم در برابر تجاوز بود و ترک این سربازان به نحوی بود که حتی آنتوان لحد که فرمانده نیروهای مزدور بود خبردار از این عقب نشینی نشد و گلایه مند بود که وقتی می خواهید عقب نشینی کنید اطلاع نمی دهید و اینقدر با شتاب زدگی انجام شد.

**طرح دو دولت در فلسطین به جایی نخواهد رسید
وی افزود: طرح دو دولت در فلسطین به جایی نخواهد رسید اما این طرف اسلامی - عربی نبوده بلکه حتی برای این طرح هم آمریکایی ها و اسرائیلی ها و شخص نتانیاهو پیشقدم برای نابودی آن بودند.ما معتقدیم این طرح هم یکی از راه حل های نادرستی مانند راه های نادرست دیگر است که راه به جایی نبرده اند.
سیام 6984/ خبرنگار: امیر خان زاده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال