تاکید صربستان و کرواسی بر بهبود روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور

بلگراد - ایرنا - روسای جمهوری صربستان و کرواسی روز دوشنبه در زاگرب بر ضرورت بهبود روابط و افزایش همکاری های اقتصادی دو کشور در آینده تاکید کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های خبری صربستان، آلکساندر ووچیچ رئیس جمهوری صربستان که به دعوت کولیندا گرابار کیتاروویچ رئیس جمهوری کرواسی وارد زاگرب شده است، در همایش خبری مشترک به مسائل مطرح و اختلافات این 2 کشور منطقه غرب بالکان، اشاره کرد و گفت: بلگراد و زاگرب در خصوص آینده منافع متضاد ندارند.
ووچیچ با تاکید بر این مطلب که برای گفت و گو در باره مسایل مطرح بین دو کشور به زاگرب سفر کرده است، گفت: صربستان و کرواسی بایستی روابط بهتری در آینده داشته باشند.
وی همچنین با اشاره به اختلاف مرزی بین دو کشور در رودخانه دانوب، گفت که دو کشور در دو سال آینده تلاش می کنند که این مساله از طریق مذاکرات دو جانبه حل و فصل شود و در غیر این صورت به داوری بین المللی واگذار می شود.
روسای جمهوری دو کشور همچنین در خصوص دیگر مسائل و اختلافات دو کشور از جمله افراد مفقود الاثر، وضعیت اقلیت های صرب در کرواسی و کروات در صربستان، گفت و گو کردند.
همچنین در این نشست در باره همکاری های دو کشور از جمله در زمینه علاقمندی صربستان برای احداث خط راه آهن بلگراد و زاگرب، گفت و گو و تبادل نظر شد.
رئیس جمهوری کرواسی نیز در این همایش مشترک خبری با اشاره به اختلافات دو کشور از گذشته، بر روابط خوب و نزدیک بین زاگرب و بلگراد در آینده تاکید کرد.
وی همچنین ضمن حمایت از صربستان برای پیمودن مسیر عضویت در اتحادیه اروپا، آمادگی زاگرب را برای کمک سیاسی و فنی به بلگراد در این مراحل اعلام کرد.
هدف عمده دیدار و گفت و گوهای روسای جمهوری صربستان و کرواسی، ایجاد روابط خوب بین این دو کشور در منطقه بالکان غربی اعلان شده است.
هر چند که سفر رئیس جمهوری صربستان به کرواسی با تظاهرات مخالفان در زاگرب و تنش های سیاسی بین دو کشور صورت گرفت، ولی این دیدار می تواند راه را برای بهبودی روابط، نزدیک کردن 2 کشور و افزایش همکاری های تجاری و اقتصادی بلگراد و زاگرب هموار سازد. رئیس‌جمهوری صربستان همچنین با نخست وزیر کرواسی دیدار کرد و با دیگر مقام های بلندپایه این کشور و همچنین نمایندگان اقلیت صرب در کرواسی و رهبران مذهبی این کشور، دیدار و گفت‌وگو خواهد داشت.
اروپام**436**1486**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال