موفقیت بزرگ جمهوری اسلامی در ترویج و ارتقای علوم شناختی

تهران- ایرنا- انقلاب اسلامی ایران در دوران حیات شکوهمند خود شاهد افتخارات و دستآوردهای بسیار مهم و سرنوشت ساز در عرصه های مختلف از جمله در حوزه دانش و علوم شناختی است.

به گزارش روز دوشنبه علمی ایرنا از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، رشد فزاینده علم و دانش، گسترش مراکز علمی و تخصصی و توجه به زیرساخت ها و استفاده از فن آوری های نوین در ابعاد گوناگون، حاصل تلاش ها و گام هایی در مسیر ترویج، توسعه و ارتقای کمی و کیفی افزایش سطح آگاهی ها و اطلاعات جامعه نسبت به موضوعات متعدد بویژه درحوزه های علوم شناختی است که به عنوان نشانه ها و رمزهای موفقیت انقلاب اسلامی شناخته می شود.
در سال های پیروزی انقلاب اسلامی به موازات حمایت ها و سرمایه گذاری فراوان در زمینه توسعه دانش و کسب دستآوردهای علمی و تحقیقاتی، توجه به ترویج و گسترش حوزه های علوم شناختی نیز در دستور کار قرار گرفت تا ایجاد یک حرکت پایدار، خود تنظیم گر و عمیق در بخش های علوم و فن آوری های شناختی با هدف رفع نیازها و بهبود وضعیت کلی کشور جهت حضور در عرصه های بین المللی و تاثیر گذاری در منطقه فراهم گردد.
تشکیل ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به عنوان یکی از دستآوردهای کشور در عرصه علم و دانش محسوب می شود که دانشی میان رشته ای و نوپا و معطوف به آینده است که در آن مغز و فرایندها و کارکردهای شناختی مورد مطالعه روش مند و منظم قرار می گیرد.
ستاد توسعه علوم شناختی به عنوان نهادی علمی و حمایتی در چارچوب اهداف خود، آموزش نیروی انسانی توان مند ، ایجاد زیر ساخت ها و فرایندهای لازم برای فعالیت های ترویجی و اثربخش را سرلوحه اقدامات خود قرار داده است تا همراه با موفقیت های علمی در حوزه های دیگر، دستآوردهای مهمی را در حوزه علوم و فن آوری های شناختی نیز نصیب کشور شود.
ستاد علوم شناختی برای کاهش میزان وابستگی ها ، بومی سازی دانش ها و جذب نخبگان و محققا، مبادرت به شناسایی ظرفیت های قابل اتکا درکشور، ایجاد مقبولیت در میان جوامع علمی داخل، ترویج تفکر و زبان میان رشته ای و مهاجرت محققان حوزه های دیگر به علوم شناختی کرده و توانسته است از یک حامی صرف به یک چتر حمایتی جهت جلب مشارکت اساتید مختلف و ایجاد مراکز علمی مبدل شود.
محققان بین المللی که به تازگی از مراکز دانش بنیان و تحقیقاتی کشورمان بازدید و با محققان ایرانی گفت و گو کرده اند، بر این باورند که رشد علمی و دانش در ایران در مقایسه با سایر کشورها بویژه کشورهای منطقه درجایگاه برتری قرار دارد و اساتید و دانشمندان ایرانی از چهره های موفق در حوزه های تخصصی و علوم شناختی شناخته می شوند.
مختصصان بین المللی حوزه های علوم شناختی و علوم اعصاب، فعالیت های محققان و متخصصان ایران در ارتباط با پروژه های علمی را چشمگیر توصیف می کنند و حمایت و سرمایه گذاری برای ارتقای دانش و گسترش آن در جامعه ایران را گامی در مسیر پیشرفت و دستیابی به خلاقیت ها، ابداعات و راهکارهای مناسب برای درمان و مقابله با بیماری ها می دانند.
دکتر محمد حسین مقامی مدیرکارگروه ایمپلنت مغزی ستاد علوم شناختی گفت: در حال حاضر بیش از یکصد پروژه در حوزه های علوم شناختی در کشور درحال اجرا است و بیش از 20 حوزه میان رشته ای فعال در این زمینه وجود دارد و افزون بر 60 متخصص برجسته در زمینه بررسی طرح های پژوهشی با ستاد همکاری دارند که این امر نشاندهنده تلاش های فراوان برای ترویج و گسترش علوم شناختی و جلب متخصصان دراین حوزه در سطح کشوراست.
به گفته دکتر مقامی ،ایمپلنت مغزی، نگاشت مغز، رابطه مغز و ماشین، ربات های شناختی تعاملی، آموزش و پرورش شناختی، تولید ابزارهای سنجش شناختی و درمان اختلالات روانی از جمله طرح های مختلف در حوزه علوم شناختی است که از سوی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی تحت حمایت و پشتیبانی قرار دارد.
وی راه اندازی و توسعه چندین آزمایشگاه علمی از جمله آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز و همچنین گسترش همکاری های علمی با کشورهای مختلف جهان از جمله چین ، برزیل و سوئیس را از دیگر تلاش ها درسال های اخیر در راستای ترویج علوم شناختی در کشور یاد کرد.
مقامی خاطرنشان کرد: حمایت از جذب فارغ التحصیلان ممتاز ایرانی خارج از کشور از دیگر اقدامات در راستای بهره گیری از تجارب محققان در راستای ترویج علوم شناختی است و گفت: با تلاش های انجام شده تاکنون چندین محقق و متخصص مجرب و کارآمد فارغ التحصیل دانشگاه های معتبر بین المللی با حمایت های ستاد علوم شناختی برای فعالیت به داخل کشور بازگشته اند که این مسئله موید رشد علمی و تحقیقاتی در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.
به اعتقاد اساتید و محققان، پیشرفت های علمی پژوهشی و تخصصی درسطح کشور همراه با افزایش سطح دانش و آگاهی ها در جامعه ،نشانگر موفقیت های چشمگیر در پرتو پیروزی انقلاب اسلامی است.
علمی**9031**
خبرنگار: عادل پازیار** انتشاردهنده: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال